Izsitumi pa visu ķermeni, auksti sviedri un citas pazīmes, kad pēc lapsenes dzēliena jāvēršas pie ārsta 4
Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Vasaras beigās aizvien aktīvas ir lapsenes. Vārot ievārījumu vai baudot pikniku svaigā gaisā, tās teju spieto ap ēdienu. Lapsenes īpaši vilina saldas smaržas, augļi un dzērieni. Līdz ar to pavisam nejauši varam lapseni saspiest, tai uzkāpt vai kopā ar ēdienu ielikt mutē, tā saņemot sāpīgu dzēlienu.
Parasti lapsenes dzēliens neizraisa nopietnas veselības problēmas, tomēr traumētajā vietā var rasties nepatīkama nieze, sāpes, apsārtums un pietūkums, kas pakāpeniski var izpausties un pāriet pāris stundās vai dienas laikā.
Dzēluma vietā ādā paliek caurumiņš. Šo vietu vajag atvēsināt zem auksta tekoša ūdens vai pieliekot aukstu kompresi vai ledusgabaliņu. Ja ir nosliece uz alerģiju, lai mazinātu pietūkumu un sāpes, var iedzert pretalerģijas līdzekli, sadzelto vietu apstrādāt ar antihistamīna ziedi, kas mazinās niezi, atvēsinās, nomierinās ādu. Ja pretalerģijas līdzekļi nepalīdz, jāvēršas pie ārsta.
Lapsene, piemēram, pakļuvusi zem drēbēm, var iedzelt atkārtoti.
Nevajadzētu lietot zināmo tautas metodi dzēluma vietai pielikt zemi – tādējādi brūcē var iekļūt infekcija.
Dzeļ arī bites
Bite dzeļ vienu reizi un ādā atstāj arī savu dzeloni, kura galā ir indes maisiņš. Tāpēc dzelonis jāizņem pēc iespējas ātrāk. To uzmanīgi var izvilkt ar pinceti vai nagiem, iepriekš rūpīgi nomazgājot rokas, pēc iespējas mazāk saspiežot, lai neveicinātu indes izdalīšanos un iespējami izvairītos no alerģiskas reakcijas. Pēc tam šo vietu dezinficē un atvēsina. Ja bite vai lapsene sadzēlusi bērnu, tuvākās stundas jāvēro bērna pašsajūta, vai neizpaužas alerģiska reakcija.
Īpaši spēcīgs ir irša dzēliens – iedzeļot kukainis ievada 2,5 reizes vairāk indes nekā bite. Arī irsis var iedzelt atkārtoti un no dzēluma vietas izvilkt savu dzeloni.
Kad jāvēršas pie ārsta
Tomēr ir cilvēki, kuriem pēc kukaiņu dzēlumiem rodas bīstama alerģiska reakcija jeb anafilaktiskais šoks. Par smagu alerģisku reakciju var liecināt smakšana vai apgrūtināta elpošana, elpceļu pietūkums, auksti sviedri, samaņas traucējumi, reiboņi, pēkšņas sāpes krūtīs vai sirdsdarbības paātrināšanās, slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, var rasties izsitumi pa visu ķermeni. Novērojot kādu no šiem simptomiem, nekavējoties jāsazinās ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu pa tālruni 113.
Pie mediķa jāvēršas arī, ja sadzelts mutes dobums, rīkle vai kukainis norīts. Gaidot medicīnisko palīdzību, var pasūkāt ledusgabaliņu vai ēst saldējumu. Sadzeltā vieta jādzesē arī no ārpuses.