Nežēlīgākie lepno tautastērpu un adīto dūrainīšu ienaidnieki – kodes – darbojas klusu. Kā cīnīties pret šīm nekrietnelēm? 3
Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Klusums skapjos un kumodēs var būt maldīgs. Nežēlīgākie lepno tautastērpu un vecmāmiņas adīto dūrainīšu ienaidnieki – kodes – darbojas klusu. Lai atkal nebūtu jāraud, izkostajos caurumos skatoties, sala dienās vērtīgo mantu stiepj ārā izsaldēt.
Kodes ēd gandrīz visu, kas labs un dabisks.
Nekādas lavandas un rožu ziepītes viņas neatturēs, ja tās ir ieviesušās skapjos. Pat ja vēl nekādi postījumi nav redzami, gudrie par veselību un siltajām drēbēm rūpējas profilaktiski.
Sala dienās apdraudētās mantas nes pagalmā, jo kodēm tikai aukstums ir nāvīgs. Drānas labi izpurina un izkar uz striķa, saliek uz sētas u. c. Jo lielāks sals, jo labāk. Jo ilgāk laukā lietas patur, jo drošāk, ka ies bojā sīkās kožu oliņas, no kurām šķiļas kožu bērni.
. Papildus pie plauktiem var salīmēt speciālās līmlapiņas kožu ķeršanai. Taču pie tām pielips tikai pieaugušie īpatņi, kas izlido tad, kad manta jau sagrauzta un bērniņi atstāti siltā vietā.
Salu der izmantot arī pārtikas krājumu pasargāšanai un izlikt ārā pupas, žāvētos augļus, zāļu tējas u. c. Lai nepiekļūst mitrums vai nelūgts kārumnieks ar asti, ēdmaņas ir praktiski salikt lielā traukā ar stingru vāku.
Izsaldētās lietas (drēbes un pārtiku) nes istabā, izžāvē no mitruma un liek atkal glabātavās.
Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu
Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.