“Izraēlā dzīvības glābšana atceļ visus 613 aizliegumus!” Latvieša stāsts par vakcinēšanos pret Covid-19 17
Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Reti kurš stāsts par pašlaik tik aktuālo Covid-19 vakcīnu iztiek bez Izraēlas pieminēšanas. Tur šis process tiek aizvadīts triecientempā, un statistikas ziņā Izraēla ir neapšaubāma līdere pasaulē. Pašlaik jau gandrīz puse no valsts iedzīvotājiem saņēmusi vismaz vienu vakcīnas devu. Šīs nedēļas sākumā tika ziņots, ka abas potes saņēmuši jau vairāk nekā miljons cilvēku jeb vairāk nekā 10% no 9,2 miljoniem valsts iedzīvotāju.
Nesen vakcinēties devās arī Telavivā dzīvojošais “Latvijas Avīzes” autors Franks Gordons, kurš stāsta par saviem iespaidiem un arī kopējo noskaņojumu valstī, kur, par spīti sekmīgajam vakcinācijas procesam, saslimstība joprojām ir ļoti augsta.
Kā Izraēlā praktiski notiek vakcinēšanas process? Piemēram, kā uzzinājāt, ka pienākusi rinda – tas tiek kaut kā īpaši paziņots vai pašam jāpiesakās?
F. Gordons: Mana meita (59 gadi) un znots (55 gadi), kuri dzīvo Jeruzalemē, pa viedtālruni vienojās ar mūsu slimokasi, ka viņi mani (92 gadi) ar sievu invalīdi (88 gadi) vedīs vakcinēties 23. janvārī uz medicīnas centru Holonā (Telavivas dienvidu piepilsēta). Vakcinējāmies ar “Pfizer” vakcīnu, un pēc trim nedēļām – 13. februarī – būs otrais posms. Atkal sestdienā.
Vai vakcinēšanās notiek arī sestdienās? Cik zinu no stāstiem, Izraēlā sabatā parasti nenotiek gandrīz nekas.
Seniorus mēdz vakcinēt sestdienās, jo tad uz ceļiem mazāks sastrēgums. Tiem, kas dodas sabatā, tiek atgādināts, ka jūdaismā augstākā vērtība ir dzīvības glābšana (“pikuach nefesh”), kas, var teikt, atceļ visus 613 priekšrakstus jeb aizliegumus.
Kāda ir kārtība, kā iedzīvotāji tiek vakcinēti – kuras grupas pa priekšu, kuras pēc tam?
Vispirms vakcinēja medicīnas darbiniekus un skolotājus, tad 65+ vecuma seniorus, tad tos, ka vecāki par 50 gadiem, seko tie, kas vecāki par 40 gadiem, un vēlāk ir ieteikums vakcinēt citus, kam pāri sešpadsmit. Katrs iedzīvotājs reģistrēts vienā no trim slimokasēm, un katram līdz ar personas apliecību klāt ir slimokases personīgā magnētiskā kartīte, kur saglabāti viņa dati. Tāpēc visa atlase iet tieši caur slimokasēm. Dati ir arī Izraēlas iedzīvotāju reģistrā un sociālās apdrošināšanas resorā.
Vai Izraēlā ir vakcinēšanās un ierobežojumu pretinieki? Vai viņi ir aktīvi un redzami?
Visumā Izraēlas iedzīvotāji ir disciplinēti un ievēro distances, nēsā maskas. Reizēm gadās, ka kāds jauniešu bariņš “tusējas”, bet viņiem tiek norādīts un viņi klausa. Man šķiet, ka termins “ierobežojumi” ir smagnējs un neparocīgs – liekas zilbes, kamēr to izrunā… Globāli iegājies angliskais “lockdown”, ivritā “seger” (no vārda “slēgts”). Kamēr diemžēl pandēmija vēl neiet uz beigām, varbūt arī latviski būtu vērts lietot, teiksim, “slēgsnis”. Īsi un skaidri.
Kā ar ortodoksālo ebreju kopienu? Cik atceros, pavasarī bija konflikti, jo viņi negribēja pildīt noteikumus. Vai tagad viņi pakļaujas noteiktajai kārtībai?
Ortodoksi ir mūsu posts! Viņi kopumā veido 12 procentus no Izraēlas iedzīvotājiem, bet “dod” 40 procentus no inficēto kopskaita. Viņi drūzmējas lūgšanu namos un garīgajos semināros (vīrieši un pusaudži), kategoriski atsakās klausīt policijas norādījumus. Ja notiek kāda rabīnu “dinastijas” galvas bēres vai viņa mazdēla kāzas, pulcējas, drūzmējas milzīgs bars. Pēdējā laikā aizvien biežāk viņi melnās platmalēs uzbrūk policistiem, saucot viņus par nacistiem, un apmēta ar akmeņiem, apgāž atkritumu tvertnes un aizdedzina tās. Te uzreiz nāk prātā vasaras nemieri Amerikā. Ortodoksu vairākums ignorē valsti, jo atbildot tikai Tā Kunga priekšā.
Kāds noskaņojums palestīniešu vidū? Vai tur arī nav kādas problēmas?
Palestīniešu pašpārvaldes pārziņā kopš 1995. gada Oslo vienošanās ir nodota visa veselības aizsardzības sistēma un sociālā aprūpe. Viņi paši sagādā vakcīnas no dažām starptautiskām firmām – no Ķīnas un arī krievu “Sputnik V”, par kuras kvalitāti vairāki palestīniešu ārsti šaubās. Smieklus izraisīja Putina žests: viņš kā dāvanu atsūtīja simboliskas 500 (!) “Spunik V” porcijas.
Gazas sektors kopš 2005. gada ir atsevišķs valstisks, islāmisks veidojums, kas atrodas kara stāvoklī ar Izraēlu, taču Izraēla tam piegādā daļu elektrības un caur savām ostām piegādā Gazai tās pasūtītās ārzemju vakcīnas.
Vai ir jau jūtams, ka Izraēlā vakcinēšana dod rezultātu un Covid-19 iet mazumā?
Tagad Izraēla atrodas paradoksālā situācijā. Vakcinācijas tempa ziņā esam rekordisti – līdz martam tiks vakcinēti praktiski visi pieaugošie Izraēlas iedzīvotāji, bet tajā pašā laikā veļas jau trešais pandēmijas vilnis. Inficēto skaits baismīgs, Benguriona lidosta faktiski slēgta un komerciālie reisi atcelti, jo tagad aizvien biežāk inficējas ar “Lielbritānijas”, “Dienvidāfrikas” un citiem vīrusa mutantiem, kas nāk “no ārpuses”.