Foto: Gatis Indrēvics

Izrāde “Armastus” – par mīlestību bez robežām 0

“Dirty Deal Teatro” 9. jūnijā pirmizrāde režisores Ingas Tropas un dramaturģes Lindas Rudenes veidotajai izrādei “Armastus”. Izrādes centrā ir stāsts, kā attiecībās ar saviem tuvākajiem atklājam paši sevi. “Armastus” tulkojumā no igauņu valodas ir mīlestība.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Savas otrās pusītes iepazīstināšana ar vecmāmiņu var izrādīties liels pārbaudījums, bet ko darīt, ja notiek otrādi? Stāsta galvenā varone nonāk neierastā situācijā, kad ome viņu iepazīstina ar savu četrpadsmit gadus jaunāko draugu. Jauna cilvēka parādīšanās omes dzīvē liek mazmeitai palūkoties uz omi vēl neredzētā gaismā.

Izrāde ir par mīlestību. Svarīgi ir atrast īstos vārdus sarunā par mīlestību. “Jā, jo bez Mīlestības mēs nevaram izdzīvot. Tur, kur trūkst mīlestības, mēs ejam bojā, nonākam nemīlestības zonā, kur ir bailes, dusmas, aizvainojums, naids, būtībā eksistējam pašradītā ellē,” teic režisore un atklāj: “Es domāju, ka mīlestība ir visa pamatā esošā un visu caurstrāvotā un piepildītā Dievišķā enerģija. Šīs enerğijas piepildīti mēs dzimstam, dzīvojam, augam, transformējamies, arī mirstam. Visu savu cilvēka zemes mūžu, manuprāt, mēs mācāmies Mīlestību – atkal un atkal atvērties tai, lai arī kādas grūtības nākas piedzīvot. Dzīve, līdzīgi kā izrādes radīšana, aizrit kā nepārtraukts mēğinājumu process, kurš ir īsts un patiess tikai un vienīgi tieši šajā brīdī, jo atvērtāki šajā brīdī esam mīlestībai, jo piepildītāks, daudzdimensionālāks un bagātāks ir šis brīdis. Mīlestībai ir bezgalīgi daudz un dažādu valodu, krāsu un formu. Mīlestībai nav robežu. Katrā vecumposmā mēs piedzīvojam cita veida mīlestību. Galvenais ir to pamanīt un ļauties.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Izrāde ir L. Rudenes debija dramaturģijā. Lugas sižetu iedvesmojuši dramaturģei svarīgi, personīgi notikumi un novērojumi, taču izrāde nav dokumentāla. “Runājot par igauņu valodas izmantošanu, dramaturģe Linda ir sarakstījusi šo darbu, iedvesmojoties no savas deviņdesmitgadīgās omītes, kuru sauc Virvē un kura dzimusi Igaunijā, bet atbēgusi uz Latviju. Viņas omītes šī brīža skaistā mīlestība tiek piedzīvota ar igauņu izcelsmes brīnišķīgo kungu Reinu, kurš nu jau vairākus gadus regulāri šķērso robežas, lai brauktu ciemos un būtu kopā ar omīti. Man tas šķiet ļoti skaisti un iedvesmojoši. Arī šis reālais dzīvesstāsts parāda, ka mīlestībai nav nekādu robežu,” stāsta Inga un atklāj mīlestības zonas izrādē: “Darbā viens no galvenajiem “Mīlestības stāstiem” ir par 70–90 dzīves gadu pieredzes bagātu cilvēku mīlestību. Mīlestība, kas uzplaukst un zied brīdī, kad šķiet, ka dzīve jau beigusies un priekšā vairs tikai nomiršanas process. Šī mīlestība ir apzināta šo gados cienījamo cilvēku izvēle – neļauties dzīves grūtuma un netaisnības sajūtas rūgtumam, bet to visu noskurināt no sevis nost un ziedēt. Protams, ir jau mazliet bailīgi un nedroši atkal kļūt ļoti atvērtam, jūtīgam un līdz ar to arī ievainojamam. Tā ir mīlestības cena, bet bez tās mēs nosmokam raupjumā un smagumā.” Savukārt par otro zonu Inga teic: “Otra mīlestības zona ir mazmeitas un omes attiecības. Šī zona šajā stāstā ir sarežğītāka. Mīlestība, kurā pēkšņi mijas arī dusmas un greizsirdība. Rodas jautājums: kā šīs radušās emocijas transformēt atkal mīlestības valodā? Droši vien izprotot un pieņemot sevi un otru. Tāpēc mazmeitiņa ir nolēmusi izveidot izrādi, kas iecerēta kā mīlestības vēstule omītei.”

Lomās – Maija Arvena, Inta Tirole un Jānis Skanis. Izrādes radošajā komandā arī scenogrāfe Pamela Butāne, komponists Edgars Raginskis, gaismu mākslinieks Lauris Johansons.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.