Staltbriežu zelta ragu birums 2018. gada izstādē Jaunmoku pilī.
Staltbriežu zelta ragu birums 2018. gada izstādē Jaunmoku pilī.
Foto: Indulis Burka

Pēc triju gadu pārtraukuma – Latvijas medību trofeju izstāde “Jaunmokas 2021” 1

Kate Šterna, Linda Dombrovska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Agrāk lielā Nacionālā trofeju izstāde notika pavasarī, taču pandēmija un Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumi ietekmējuši ne tikai mednieku ikdienu, bet arī svētku norises grafiku. Šogad pēc triju gadu pārtraukuma atkal notiks Latvijas medību trofeju izstāde “Jaunmokas 2021”, un bija plānots, ka tā norisināsies no 16. oktobra līdz 13. novembrim. Tomēr ierobežojumi, mājsēde šos plānus sagrāva. Izstādi, kā bija plānots, atklāja 16. oktobrī, ievērojot visas epidemioloģiskās prasības, tomēr jau pēc nedēļas to atkal vajadzēja slēgt Ministru kabineta lēmumu dēļ.

Lai izglītotu par medībām

Izstādes mērķis, pretēji apgalvojumiem, ka tā ir iespēja priecāties par iegūtajām trofejām, pilda daudz nozīmīgāku uzdevumu. Izstāde tiek rīkota, lai informētu un izglītotu sabiedrību par medībām kā ekoloģiski un saimnieciski nepieciešamu nodarbošanos savvaļas medījamo dzīvnieku populāciju skaita regulēšanai. Tāpat izstāde ļauj iegūt un apkopot datus par Latvijas medījamo dzīvnieku populāciju kvalitāti. Vienlaikus šī ir iespēja popularizēt selektīvas medības kā paņēmienu augstvērtīgu medību trofeju iegūšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šogad izstādes nolikums paredzēja, ka varēja piedalīties mednieki ar Latvijā savvaļā 2018./2019., 2019./2020. un 2020./2021. gada medību sezonās, kā arī līdz 2021. gada 1. septembrim iegūtām medību trofejām. Iesniegtās trofejas tika vērtētas pēc CIC metodikas un tika iekļautas izstādes katalogā, ar medaļu novērtētās trofejas saņems atbilstošas piemiņas zīmes.

Labāko trofeju izstāde

Ievērības cienīgi kuiļa ilkņi. Trofeju izstādes tiek rīkotas, lai novērtētu dzīvnieku populāciju stāvokli un apkopotu svarīgus zinātniskus datus.
Foto: Kate Šterna

Ņemot vērā mednieku lielo interesi par piedalīšanos izstādē un iespēju novērtēt pēdējos gados iegūtās trofejas, izstādes rīkotāji – Latvijas Mednieku savienība (LMS) un Latvijas Medību trofeju vērtēšanas nacionālā komisija – noteica papildu ierobežojumu, proti, izstādē varēja piedalīties tikai ar iepriekš novērtētām, medaļai atbilstošām staltbriežu trofejām. LMS vadītājs Jānis Baumanis jau iepriekš norādīja, ka Jaunmoku pilī iesniegto trofeju skaits ir ļoti liels un visvairāk ir tieši staltbriežu ragu.

“Šī ir mūsu medniekiem visvērtīgākā, viskārotākā trofeja, un briežus mēs medījam ļoti daudz. Vienlaikus tā ir arī vislielākā trofeja, un sakārtot visus briežu ragus tā, lai tie ir pārskatāmi un izstādes apskate sniegtu baudījumu apmeklētājam, ar katru gadu kļūst aizvien grūtāk. Mēs pat apsveram iespēju ierobežot iesniedzamo trofeju klāstu ar sudraba un zelta medaļām. Kas pats par sevi nav slikti, jo liecina par to, ka staltbriežu trofeju kvalitāte Latvijā aug,” paskaidroja Jānis Baumanis.

Iepriekšējā izstāde, kas notika 2018. gadā, izcēlās ar zelta ragu birumu. Tad Jānis Baumanis norādīja: “Par staltbriežiem runājot, viennozīmīgi tā bija visu laiku labākā izstāde – vairāk nekā 60 zelta medaļai atbilstošu briežu trofeju vienuviet vēl nekad Latvijas medību vēsturē nav bijis. Šis ir vēsturisks mir­klis, kas liecina par vienu – esam iemācījušies staltbriežus izaudzēt!”

Reklāma
Reklāma

Medību trofejām, kas tika iesniegtas vērtēšanai, bija jābūt pienācīgi sagatavotām eksponēšanai un arī vērtēšanai, proti, staltbriežu un stirnu āžu ragiem, kā arī mežakuiļu ilkņiem bija jābūt viegli noņemamiem no koka dēlīšiem un tikpat viegli pieliekamiem atpakaļ, savukārt plēsēju ādām bija jābūt dīrātām paklāja veidā. Tas ir svarīgi, jo trofejas, kas nebija atbilstoši noformētas, netika vērtētas. Interesanti, ka netiek vērtēti tikai aļņu, staltbriežu, stirnāžu ragi, mežakuiļu ilkņi, bet tiek mērīti un vērtēti arī lapsu, āpšu, bebru, vilku un lūšu galvaskausi.

Trofeju izstāde – līdz 4. decembrim

Sakarā ar valstī izsludināto ārkārtas situāciju un mājsēdi Latvijas Nacionālā trofeju izstāde Jaunmoku pilī uz laiku tika slēgta un šobrīd to apmeklēt nevar. Ja pēc 15. novembra ierobežojumi tiks atviegloti, izstāde būs atkal pieejama apskatei līdz 4. decembrim Tukuma novada Tumes pagasta Jaunmoku pilī.

Tiek pārcelts arī trofeju izņemšanas laiks. Mednieki, kuri ir iesnieguši ragus, il­kņus, galvaskausus un kažokādas vērtēšanai un apskatei, varēs tās savākt 5. un 6. decembrī. Vienlaikus tiks pasniegti apbalvojumi tiem, kuru nomedīto dzīvnieku trofejas novērtētas ar medaļām.

Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis atklāja: “Faktiski pēc trofeju izstādes norises Jaunmoku pilī bija paredzēts valsts svētku sarīkojums, taču sakarā ar pandēmijas ierobežošanas pasākumiem, tas tika atcelts. Kā saka, nav ļaunuma bez labuma. Tāpēc ar Jaunmoku pils pārstāvjiem mēs vienojāmies, ka izstāde tiek pagarināta bez papildu ieguldījumiem.”

Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.