Izpratne par drošības jautājumiem mainās uz labo pusi. Saruna ar DP priekšnieku Normundu Mežvietu 7
Ukrainas kara radītie satricinājumi, Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē, 16. marta tuvošanās, nerimstošie “profesionālie Krievijas tautieši” – Latvijas drošības dienestiem darba pašlaik netrūkst. Par šiem un citiem jautājumiem sarunā stāsta Drošības policijas jaunais priekšnieks NORMUNDS MEŽVIETS. Viņu iztaujāja “Latvijas Avīzes” žurnālisti Voldemārs Krustiņš, Māris Antonevičs un Ģirts Zvirbulis.
V. Krustiņš: – Pagājušā gada novembrī Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis mums intervijā kritiski izteicās, ka drošības iestādes līdz tam esot “dzīvojušas kastē”. Vai tagad vismaz jūsu pārraudzītajā iestādē kas ir mainījies?
N. Mežviets: – Stājoties amatā, es uzsvēru, ka viena no manām darba prioritātēm būs sabiedrības informēšana. Nedaudz paškritiski jāatzīst, ka iepriekšējā darbības periodā tā nebija mūsu prioritāte. Tā vietā vairāk pieturējāmies pie priekšstata, ka valsts drošības iestāžu darbs ir diskrēts. Par saviem darba rezultātiem informējām valsts augstākās amatpersonas likumā noteiktajā kārtībā, bet es personīgi uzskatu, ka, dzīvojot 21. gadsimtā, sabiedrībai ir tiesības būt informētai. Tāpat arī mūsu interesēs ir, lai cilvēki zinātu par mūsu darba specifiku. Varbūt būsiet pamanījuši, ka pēc manas stāšanās amatā publisko komunikāciju esam būtiski aktivizējuši. Izdodam vairāk dažādus preses paziņojumus, kuros informējam par savām aktivitātēm. Sniedzam savu vērtējumu, savu viedokli par dažādiem drošības apdraudējumiem. Strādājam pie jaunas mājaslapas izveides un, protams, gatavojam ikgadējo publisko gada pārskatu gan latviešu, gan angļu valodā. Ir arī citas ieceres.
– Katram priekšniekam darba stils kaut kādā veidā atšķiras. Man tāds iespaids, ka ģenerāļa Reinika laikā DP vairāk koncentrējās uz pārkāpumu konstatēšanu, pārbaudīšanu un iespējamu sodu piemērošanu. Vai tomēr DP nevajadzētu vairāk strādāt ar preventīvām metodēm?
– Es jums pilnībā piekrītu. Jāatzīst, ka brīžam mūsu darbs vairāk bijis tendēts galvenokārt uz šīs apsteidzošās informācijas iegūšanu. Tā arī ir specdienestu funkcija – iegūt informāciju, analizēt to un informēt amatpersonas par iespējamajiem draudiem. Tāpat mūsu uzdevums ir neitralizēt riskus nacionālai drošībai. Mēs to esam darījuši vienmēr, pat ja sabiedrība to nav pamanījusi. Taču pašlaik mēs arvien aktīvāk strādājam arī pie preventīvām pretdarbības jomām, jo nacionālās drošības situācija ir būtiski mainījusies. Mēs vairs nevaram atļauties tikai iegūt informāciju. Mums ir pašiem jāveic aktīvi risku novēršanas pasākumi likuma ietvaros.