– PVD ir saņēmis pārmetumu no vietējiem iedzīvotājiem un pašvaldību vadītājiem par pārāk pasīvu darbību un aicinājumu vairāk dezinficēt transporta līdzekļus, ierīkot vairāk kontrolposteņu. 7
– Formāli riteņu braukšana dezinfekcijas paklājiņam izskatās skaisti, tomēr nedod neko. Riteņu virsmas dezinfekcijai bez visas mašīnas dezinficēšanas nav nekādas nozīmes. Primārais ĀCM vīrusa pārnēsātājs ir mežacūkas, sekundārais – cilvēks ar produktiem. Arī grauzēji var pārnest infekciju, tāpēc viens no nosacījumiem cūku turēšanai ir cīņa pret grauzējiem un insektiem. Cūkas var turēt fermas iekšpusē. Arī putni var infekciju izplatīt, pārnesot inficētā materiāla gabaliņus. Citi dzīvnieki nav vīrusa nēsātāji vai izplatītāji ar saviem izdalījumiem. Tie var infekciju pārnest mehāniski ar ķepām, knābjiem.
– Tātad jānodrošina, lai cūkām fermā nebūtu nekādas saskares ar infekcijas pārnēsātāju.
– Tieši tā. Turklāt, kā redzam Lietuvas gadījumā, infekcija skāra fermu ar visaugstāko biodrošības pakāpi, paraugfermu. Ir vairākas versijas par iemesliem, tostarp par diversiju. Iespējams, nekad neuzzināsim īsto iemeslu.
– Saimniekus aizvainoja zemkopības ministra ieteikums mainīt cūku audzēšanas biznesu pret kādu citu. Tas prasa papildu naudas ieguldījumu, arī citu nosacījumu ievērošanu.
– Neviens neaizliedz turēt cūkas. Lai tās audzētu visā Latvijas teritorijā, ir jāievēro ne īpaši sarežģītie biodrošības nosacījumi. Ja to nevar izdarīt, tad gan nevajadzētu cūkas turēt. Var apvainoties vai neapvainoties, tomēr zaudējumi valsts tautsaimniecībai, ja slimība turpinās izplatīties, nebūs salīdzināmi ar tiem zaudējumiem, kas radīsies, nopērkot dezinfekcijas līdzekli. Latvijas cūkkopības nozare ir aptuveni 80 miljonus eiro vērta. Kaimiņvalstīs, Krievijā šī slimība jau ir izmaksājusi aptuveni divus miljardus dolāru. Baltkrievijā cūkgaļa maksā piecas reizes dārgāk nekā Latvijā. Baltkrievijas valdība nule kā nolēma iznīcināt visas mežacūkas.