Izplešanās trauks – apkures sistēmas drošības garants 0
Mēdz teikt, ka apkures sistēmā nav mazsvarīgu elementu. Katram no tiem ir sava nozīme un funkcijas. Šķiet, neviens arī nav īpaši jāpārliecina, ka izplešanās trauks ir viens no apkures sistēmas elementiem, no kura tieši atkarīga sistēmas drošība un normāla funkcionēšana. Kāpēc tas īsti nepieciešams, kā izvēlēties un kur to uzstādīt?
Mazliet fizikas
Uz jautājumu, kāpēc izplešanās trauks vispār vajadzīgs, atbildēt ir visvieglāk. Sasilstot ķermeņi izplešas – šo patiesību parasti iemācās fizikas kursā skolā, un ūdens nav izņēmums, lai gan tam raksturīga vēl kāda īpašība – tas izplešas arī mirklī, kad sasalst. Sasilstot vienam litram ūdens no 4 līdz 90 grādiem, tā tilpums palielinās par nepilniem 36 kubikcentimetriem. 100 litru gadījumā šis apjoms jau būs 3,6 litri. Tāpat jāņem vērā, ka šķidrums ir praktiski nesaspiežams un noslēgtā sistēmā neizbēgami augs spiediens. Tiklīdz tā radītā slodze pārsniegs sistēmas izturības robežu, sūce kāda savienojuma vietā būs mazākā bēda. Pastāv iespēja, ka var notikt lielāks bojājums un ciest ne tikai īpašums, bet arī mājokļa iemītnieki.
Tieši izplešanās trauks ir tā apkures sistēmas ierīce, kas spēj uzņemt sevī lieko šķidruma daudzumu atkarībā no tā, cik daudz tas izpleties, un atdziestot atgriezt to atpakaļ sistēmā, nodrošinot normālu tās darbību.
Vaļēja apkures sistēma
Lai arī vaļējā tipa apkures sistēmas ierīko arvien retāk, izplešanās trauks tāpat ir svarīga šīs sistēmas sastāvdaļa. Praksē tas ir trauks, kas tiek novietots sistēmas augstākajā punktā (1. zīmējums). Vienkāršākajā versijā tam tiek pievadīta viena caurule, pa kuru notiek šķidruma kustība, tam izplešoties. Izplešanās trauku parasti izmanto arī sistēmas uzpildīšanai ar šķidrumu un iztvaikojušā šķidruma papildināšanai. Nepieciešams, lai šķidruma līmeni izplešanās traukā varētu kontrolēt. Visbiežāk izplešanās trauku ierīko bēniņos, kur nemaz nav tik ērti tam piekļūt, tāpēc visbiežāk to papildina ar pārplūdes tekni, ko izvada no ēkas, un ūdens pievadu. Pārplūdes tekne neļaus traukā iepildīt vairāk ūdens, nekā paredzēts. Aizmāršīgākiem saimniekiem varētu noderēt izplešanās trauks, kam ūdens papildināšanas caurulei pievienots krāns ar pludiņu. Līmenim sasniedzot noteiktu atzīmi, pludiņš noslēgs ūdens padevi un atjaunos, kad tā nepieciešama.
Lai gaisa burbulīšu izvadīšana nebūtu apgrūtināta, nereti sistēmu izveido tā, lai cauri izplešanās traukam notiktu visa apkures sistēmā esošā šķidruma cirkulācija. Tas arī var kalpot kā visas sistēmas sadales kolektors. Labi nosiltinātu izplešanās trauku cenšas ievietot tuvāk mājas ģeometriskajam centram un no tā karsto siltumnesēju novadīt uz telpām pa stāvvadiem.
Nav stingri reglamentēts, kādam jābūt vaļēja izplešanās trauka tilpumam. Ņemot vērā ūdens spēju sasilstot izplesties, varētu domāt, ka trauka tilpumam jābūt aptuveni 5% no sistēmā iepildītā šķidruma daudzuma. Taču tas ir par maz. Jāņem vērā, ka aukstā stāvoklī tam jābūt piepildītam vismaz par ceturtdaļu no trauka augstuma, lai sistēma nespētu ieraut sevī gaisu. Pieredzējuši meistari iesaka izplešanās trauka tilpumu izvēlēties 10% apmērā no sistēmā iepildītā šķidruma daudzuma. Pats izplešanās trauks būs jāpasūta pie amatnieka, jo veikalos nopērkamie domāti slēgtajām apkures sistēmām vai ir salīdzinoši dārgi – 30 litru tilpuma izplešanās trauks maksā vairāk nekā 60 eiro.
Slēgta apkures sistēma
Slēgtās apkures sistēmās izmanto membrānas tipa izplešanās trauku – kompaktu ierīci, ko var uzstādīt jebkurā sistēmas vietā, kaut gan parasti to iesaka ierīkot uz atpakaļgaitas caurules pirms sistēmas cirkulācijas sūkņa (2. zīmējums). Protams, sistēma jāaprīko ar drošības vārstu, kas nepieļaus nekontrolētu spiediena paaugstināšanos virs noteiktā līmeņa, manometru un automātisko atgaisošanas ventili.
Slēgtajai apkures sistēmai paredzēto izplešanās trauku uzbūve ir vienkārša – hermētiski noslēgts trauks ar elastīgu membrānu sadalīts divās daļās. Ūdens daļa tiek pievienota apkures sistēmai, gaisa daļā iepriekš radīts noteikts spiediens, parasti 1–1,5 atmosfēras.
Siltumnesējam sasilstot un spiedienam pieaugot, daļa šķidruma iespiežas izplešanās traukā, sistēmai paliekot līdzsvarā. Avārijas situācijā, protams, nostrādā drošības vārsts.
Slēgtā sistēmā izplešanās trauka tilpumu aprēķina, ņemot vērā sistēmas kopējo tilpumu un siltumnesēja izplešanās koeficientu. Piemēram, sistēmai, kuras tilpums ir 100 litru un tiek izmantots ūdens, izplešanās trauka tilpumam jābūt pieci litri, izmantojot 40% etilēnglikolu, – 7 litri. Tomēr šāda tilpuma slēgtajās sistēmās iesaka ierīkot vismaz 12–15 litru tilpuma izplešanās traukus. 12 litru tilpuma trauks nopērkams, sākot no 19 eiro.
Izplešanās trauka ierīkošana
Izplešanās trauka pievienošana slēgtajai sistēmai ir visai vienkārša – to ar trejgabalu atliek pievienot attiecīgajai apkures sistēmas caurulei. Starp trejgabalu un izplešanās trauku vēlams novietot krānu un viegli izjaucamu savienojumu (amerikanka), lai vajadzības gadījumā izplešanās trauku būtu vieglāk nomainīt. Trauka novietojumam (vertikāli vai horizontāli) nav būtiskas nozīmes, taču parasti balonu novieto ar ieplūdes atveri uz leju.
Vaļējām apkures sistēmām ir gan pozitīvās, gan negatīvās īpašības.
Priekšrocības:
• vienkārša sistēmas uzbūve, taču to ierīkot var pieredzējis meistars;
• nav iespējama bīstama spiediena rašanās.
Trūkumi:
• trauks jānovieto sistēmas augšējā punktā, parasti bēniņos, tāpēc tam nepieciešama rūpīga siltināšana;
• ja bēniņu nav, tas jānovieto iekštelpās, un tas neizskatīsies visai estētiski;
• trauks nav hermētisks, un no tā iztvaiko ūdens, ūdenī iekļūst gaiss, un tas rosina metāla koroziju;
• iztvaikošanas dēļ sistēmā nav iespējams lietot antifrīzus – tas ir dārgi, un izgarojumi var kaitēt veselībai.