Foto-LETA

Pārlieku liela sāls daudzuma lietošana. Sāls cilvēka organismā ir ļoti nozīmīga, nātrijs, kas atrodas sālī, palīdz nervu impulsu nodošanā un muskuļu šķiedru kontrakcijām. Tā kopā ar kāliju palīdz līdzsvarot šķidruma līmeni organismā. Taču šo procesu nodrošināšanai nepieciešams tikai neliels daudzums sāls – mazāk nekā desmitā daļa tējkarotes dienā. Savukārt lielākā daļa cilvēku ikdienā uzņem apmēram 20 reizes lielāku sāls daudzumu. Sāls piedod ēdienam garšu, taču pārlieka tā uzņemšana organismā aiztur ūdeni un tas savukārt var paaugstināt asinsspiedienu. Dr. Aleksandrs Martinčuks uzsver, ka sāls un garšvielas stimulē apetīti, kā rezultātā tiek apēsts vairāk un uzņemtas papildus kalorijas, kas var novest pie liekiem kilogramiem. 2

Pārlieku liela cukura daudzuma lietošana. Lai arī cilvēka organismam rafinētu cukuru nav nepieciešams uzņemt, mūsdienās daudziem tomēr ir izteikta vēlme pēc saldumiem. Cukurs ir viena no negatīvākajām mūsdienu uztura komponentēm, tas sniedz kalorijas bez papildu uzturvielām un ilgtermiņā var kaitēt vielmaiņai. Pārlieks cukura patēriņš var kaitīgai ietekmēt vielmaiņu un veicināt dažādu slimību risku. Ikdienā uzņemtā cukura daudzuma samazināšana viennozīmīgi labvēlīgi ietekmēs jūsu veselību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Fritēšana, eļļas izmatošana ēdienu un marinādes gatavošanai. Lai arī eļļā vārīta pārtika ir garda, tajā diemžēl ir pārāk daudz piesātināto tauku. Vārot eļļā (pat augu) ēdiens uzsūc lielu daudzumu eļļas, kā rezultātā tiek pievienotas papildus kalorijas un tauki. Cepts kartupelis satur aptuveni 161 kaloriju un mazāk nekā 1 g tauku, bet viena vidēja frī kartupeļu porcija var saturēt pat 453 kalorijas un 23 g tauku. Eļļas un majonēzi bieži izmanto marinādēs, taču tās ēdienu piesātina ar kalorijām. Cepšana, fritēšana un marinēšana, kas paaugstina ēdiena tauku saturu, ir vienas no visneveselīgākajām gatavošanas metodēm, no kurām pēc iespējas būtu jāizvairās. Īpaši nozīmīgi tas ir cilvēkiem, kuriem ir kāda no kardiovaksulārajām slimībām vai liekais svars.

Vienveidīgas pārtikas izvēle. Ēdot relatīvi vienveidīgu pārtiku un nepievēršot uzmanību uzņemtajām uzturvielām, var rasties nopietns vitāli nepieciešamu uzturvielu trūkums. Dr. Martinčuks skaidro: „Uzturam ikdienas dzīvē ir ļoti liela nozīme. Nesabalansēts uzturvielu daudzums (mazāk nekā nepieciešams organisma funkciju nodrošināšanai) neadekvāta uztura dēļ var novest pie dažādu slimību riska. Ja jums nav laika sekot līdzi tam, vai uzņemat pienācīgu daudzumu nepieciešamo uzturvielu, ir iespējamas arī alternatīvas, piemēram, sabalansētas maltītes aizstājēji kā „Herbalife” olbaltumvielu kokteilis „Formula 1”, kas nodrošina organismu ar ikdienā nepieciešamo olbaltumvielu daudzumu, kā arī vitamīniem un minerālvielām.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāņem vērā, ka jebkurš ēdiens (pat dārzeņi, pākšaugi, augļi un liesa gaļa) var kļūt neveselīgs atkarībā no tā, kā to pagatavo. Piemēram, lai arī vārīšana ir relatīvi veselīgs gatavošanas veids, tās rezultātā daudzi produkti zaudē uzturvielas. Tās nonāk ūdenī, kurā dārzeņi tiek vārīti un, izvarītos produktus nokāšot, jūs zaudējat arī tajā nonākušās uzturvielas. Piemēram, dažos dārzeņos viršanas temperatūra samazina antioksidantu līmeni. Taukos šķīstošie vitamīni (A, D, E, un K) mēdz būt noturīgāki nekā ūdenī šķīstošie – C un daži no B grupas vitamīni. C vitamīns ir visnestabilākais no visiem.

Nevis stingra diēta un ierobežojumi, bet balanss, maltīšu plānošana un ēst gatavošanas paradumu maiņa!

Veselīga gatavošana nav saistīta ar striktām diētām vai iemīļotu produktu liegumu, bet gan ar sabalansētu uzturu un izpratni par to, kāda veida ēdieni un to gatavošanas metodes nāk par labu jūsu organismam, uzlabo pašsajūtu, ārējo izskatu un vairo enerģiju.

Dr. Aleksandrs Martinčuks iesaka maltītes plānot iepriekš: „Plānojot ēdienreizes, jums būs vairāk laika, lai izvēlētos dažādus produktus ar pienācīgu uzturvērtību un pagatavotu tos veselīgi. Mēģiniet saglabāt dārzeņu uzturvielas un krāsu, gatavojiet tos ātri, tvaicējot vai sautējot. Gaļu izvēlieties grilēt, nevis cept sviestā vai fritēt. Produktus grilējot, izvairieties no to piedegšanas, lai neuzņemtu kancerogēnas vielas. Savukārt tā vietā, lai maltītei automātiski pievienotu sviestu, cukuru un sāli, izmantojiet garšaugus un mācieties ēst augļus un dārzeņus bez garšvielām.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.