Osteoartrīts 0
No vairāk nekā simt dažādām artrīta formām šī ir visizplatītākā, saukta arī par “nolietojuma artrītu”. Riska faktori: iedzimts osteoartrīts, novecošana; ilglaicīgas, monotonas darbības ar plaukstām un plaukstu locītavām; plaukstas trauma vai lūzums. Starp plaukstas kauliem ir daudz mazo locītavu, kuru virsmu klāj skrimslis. Locītavu skrimslis var sākt dilt un plaisāt. Mazās skrimšļa daļiņas atdalās un iekļūst plaukstas mazajās locītavās, izraisot iekaisumu. Pēc kāda laika skrimšļi noārdās un kauli sāk berzēties viens pret otru.
Visbiežāk osteoartrīts bojā īkšķu un pēdējo
divu pirkstu locītavas. Tās ar laiku kļūst stīvas, pietūkst un sāp. Grūti ar pirkstiem veikt riņķveida kustības, kā arī kaut ko noturēt, piemēram, rīta kafijas krūzi. Var parādīties izaugumi.
Ārstēšana.
Šo slimību palīdz pārciest pretiekaisuma medikamenti, kas mazina sāpes un tūsku. Ir speciāli vingrojumi osteoartrīta ārstēšanai, kas uzlabo plaukstas mazo locītavu kustību un izturības diapazonu. Izmanto arī siltuma/aukstuma terapiju. Galīgā ārstēšanas metode – operācija. Pēc tam radikāli samazinās sāpes un pieaug plaukstas satvēriena spēks. Tomēr tā nekad nebūs tāda, kāda bija pirms slimības.