Izplatītākās plaukstu un pirkstu slimības. Karpālā kanāla sindroms 0
Vistipiskākās sūdzības ir roku sāpes,dedzināšana, roku un pirkstu tirpšana (sevišķi naktī). Pirksti no rītiem var būt pietūkuši, šķiet nejutīgi. Ja lietas labā neko nedara, ar laiku plauksta kļūst nespēcīgāka un sākas muskuļu izdilums, ir traucēta jušana un apgrūtinātas kustības, grūti paveikt smalkus darbus. Karpālais kanāls (tunelis) ir veidojums plaukstas pamatnē, caur kuru iet saliecējcīpslas nervs un vidusnervs, kas nodrošina jutību vairākumam pirkstu. Slimības, traumas, pārpūle vai ilgstošas vienmuļas kustības var izraisīt nerva saspiedumu. Tas rada sajūtu, ka tirpst pirksti,
parādās sāpes, ir traucētas plaukstas funkcijas. Karpālā kanāla sindroms biežāk sastopams sievietēm, cukura diabēta slimniekiem, kā arī cilvēkiem ar pavājinātu vairogdziedzera funkciju un kuri cieš no nieru slimībām.
Ārstēšana.
Ideālā gadījumā būtu jāizvairās no faktoriem, kas provocē slimību, taču diezin vai daudzi ir gatavi mainīt profesiju. Toties var sevi pasaudzēt. Ja darba laikā jūt, ka rokas sāk tirpt un sāpēt, var atpūtināt – atstāt miera stāvok-lī (ne saliektas, ne atliektas), atbrīvot muskuļus, papurinot rokas, palikt zem auksta tekoša ūdens (aukstums mazina tūsku).
Sākumā karpālā sindroma novēršanai var palīdzētpretiekaisuma medikamenti, der blokāžu terapija, arī gulētejot uzlikta longete. Ārstēšanas mērķis ir samazināt nerva nospiedumu. Ja simptomi progresē, jāveic plaukstas ķirurģiska operācija, lai pārgrieztu saiti, kas nospiež nervu. Pēc tam operēto roku nedrīkst noslogot.