Izplatītākās kaites biešu laukos aizvadītajā sezonā 0
Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore
Kopš Latvijā tika likvidēta cukurbiešu audzēšana, gandrīz nemaz netiek audzētas lopbarības bietes, galda bietes palikušas vienīgās, uz kuru rēķina var izdzīvot biešu specifiskie kaitēkļi un attīstīties slimības.
Biešu lapu sīkplankumainība Cercospora beticola vērtējama kā Top 1 slimība galda biešu sējumos. Pirmās slimības pazīmes uz lapām tika novērotas jūnija sākumā, bet lielākajā daļā apsekoto lauku slimība sāka izplatīties jūnija 3. dekādes sākumā.
Jāsecina, ka vairākos novados laika apstākļi bija pietiekami silti – diennakts vidējā temperatūra bija virs 15 oC, sēnes attīstībai pietika nokrišņu un saglabājās liels gaisa mitrums. Slimības attīstība uz lapām turpinājās līdz ražas novākšanai – ja analizētu cukura daudzumu saknēs, tad ilgstoši slimojošā sējumā augušajām bietēm tas noteikti būtu mazāks nekā veselu lapu īpašniecēm.
Lai izaudzētu saldākas bietes, jāņem vērā, ka slimības ierosinātāji saglabājas augu atliekās – gan biešu, gan nezāļu – un jauno augu inficēšanās risks pastāv, kamēr augu atliekas sadalās.
Biešu spradžiem Shaetocnema concinna arī neklājas viegli, jo arī pārējie kultūraugi, kurus tie lieto savā uzturā, – skābenes, rabarberi un griķi – nav sevišķi izplatīti. Spradžu darbībai vislabākais ir sauss, karsts un ne pārāk vējains laiks. Sausumā arī augu attīstība kļūst lēnāka un kaitēkļi spēj nodarīt ievērojamāku postu. Maija beigas un jūnija pirmā puse šovasar pilnībā atbilda spradžu vēlmēm, kad gaisa temperatūra sasniedza 30 oC, lietus lija reti un vietām.
Atsevišķos laukos spradži bija barojušies ar teju visiem augiem, tādēļ tie ierindojami biešu KO topa otrajā vietā. Izveidojoties vairāk par piecām lapām (AS 15), spradžu darbošanās kļūst mazāk aktuāla, jo lielajai lapu masai vairs būtiskus bojājumus tie nespēj nodarīt.
Arī biešu joslainās plankumainības Phoma betae attīstībai nepieciešama salīdzinoši augsta gaisa temperatūra. Slimības pazīmes veģetācijas periodā novērojamas uz lapām – galvenokārt uz vecākajām. Rudens pusē, kad slimība var inficēt arī biešu sakņu kaklu, izraisot sauso puvi, augi jānodrošina ar pietiekamu bora (B) mēslojumu. Šī slimība ierindojama topa trešajā vietā – šobrīd ne tik postoša, bet paturama biešu audzētāju redzeslokā.
Vairāk par līdzīgu tematu lasiet šeit