Izpētīts: suņi neuzticas meļiem un atpazīst sliktus cilvēkus 19
Tev labāk patīk suņi vai kaķi? Par šo jautājumu cilvēki strīdas jau diezgan sen. Šis raksts dos vēl vienu iemeslu mīlēt suņus pat vairāk nekā tu tos mīli šobrīd. Protams, tu uzticies savam sunim. Tu zini, ka tavs suns vienmēr būs tev līdzās, kad tev tas būs nepieciešams. Bet kā tu vari zināt, ka tavs suns uzticas tev un tiem cilvēkiem, kas ir tev apkārt?
Visi esam tik ļoti aizrāvušies ar pašu domām un jūtām attiecībā uz mūsu suņiem. Bet kad tu pēdējo reizi esi aizdomājies par sava suņa domām un jūtām? Neseni pētījumi liecina, ka suņi patiešām var analizēt, cik neatkarīgs un drošs ir cilvēks. Suņi ir īsti detektīvi. Izrādās, viņi ir pat īsti spiegi! Suņi var mums palīdzēt izlemt, vai patiešām varam paļauties uz otru cilvēku. Suņi var mums iemācīt, kad mēs varam uzticēties cilvēkiem un kad palikt drošā attālumā.
Pētījumu veica Japānā, Kioto Universitātes labi zināmais pasniedzējs Akiko Takaoka. Viņš kopā ar kolēģu komandu mēģināja saprast, vai suns uzticēsies cilvēkam, kurš viņu mēģinās apmānīt. Viņi vēlējās noskaidrot, vai suns var saprast: cilvēks ir vai nav pelnījis viņa uzticību.
Zinātnieku grupa apgalvo, ka pētījuma rezultāti sniedz jaunu ieskatu tajā, kā suņi izprot cilvēkus. Un secinājumi ir tik tiešām pārsteidzoši. Secināts, ka suņi dod priekšroku noteiktībai, rutīnai un paredzamībai.
Sākotnējā eksperimentā suņu īpašnieki norādīja saviem suņiem ēdiena virzienu. Pēc tam suņi devās pie ēdienu traukiem. Tad suņu īpašnieki norādīja uz tukšajiem ēdienu traukiem. Pietuvojoties traukam, suns saprot, ka saimnieks viņu ir piemānījis. Suņi jau zina, ka viņiem ir jāskrien pie tā objekta, uz kuru viņu virzīs saimnieks. Lūk, kāpēc var secināt, ka suņi patiešām saprot fiziskus aspektus, it īpaši, ja tos salīdzina ar mutiskiem norādījumiem.
Ja pastāv kādas pretrunas ar šiem fiziskajiem žestiem, izrādās, suns kļūst ļoti nervozs un saskaras ar stresu.
Eksperimenta pēdējā daļā suņi pārstāja sekot saimnieka rokas norādēm. Suņi pārtrauca ticēt meliem. Šajā pētījumā piedalījās 34 suņi. Un visos 34 eksperimentos suņu reakcijās bija jaušama 100% konsekvence. Viņiem visiem parādījās neuzticības izpausmes pret tiem, kas bija melojuši.
Žurnāls “Animal Cognition Journal” vēsta, ka suņi parasti izmanto iepriekš gūto pieredzi, lai noskaidrotu, vai persona patiešām ir uzticama vai ne. Vēl viena mācība, ko šis pētījums var mācīt, ir tas, ka suņi parasti ir ieinteresēti jaunu lietu apgūšanā.
Agrāk suņi jau ir pierādījuši, ka spēj lasīt cilvēka žestus un sejas izteiksmes. Suņi ir vairāk nekā tikai gudras rotaļlietas mājai. Tie ir apveltīti ar dziļu intelektuālo izpratni, un mēs tikai sākam vairāk un vairāk uzzināt, kā darbojas viņu prāts. Suņi ir daudz gudrāki, nekā daudzi no mums domā. Viņi zina, kā analizēt mūsu žestus, kā arī zina, kā sekot noteiktiem sociālajiem norādījumiem.
Ja tu esi suņa īpašnieks, ņem vērā, ka šis pētījums mums māca: nekad nevajadzētu melot savam sunim. Tev vienmēr vajadzētu palikt godīgam un lojālam attiecībā pret saviem pūkainajiem, mazajiem draugiem, jo viņiem nepatīk, ka tiek maldināti.