“Izņēmuma stāvoklis” pret Krievijas kanāliem? Diskutē par pretlīdzekļiem informatīvajā karā 19
“Mēs zinām, kā cīnīties pret militāriem uzbrukumiem un terorismu, taču ne vienmēr esam gatavi dot pretsparu informatīvajam karam. Hibrīdkara pamatmērķis ir lēnītēm graut valsts valstiskumu, lai militārais aspekts būtu tikai kā punkts uz i,” diskusijā “Hibrīdkarš – robeža starp civilo un militāro atbildību” sacīja aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis. Kādi būtu pretlīdzekļi šajā karā?
LTV žurnāliste Olga Dragiļeva norādīja, ka Krievija kā vājo punktu un instrumentu izmanto Latvijas krievvalodīgos. “Latvijā daudz tiek runāts par plaisu sabiedrībā. Mums ir slēpts konflikts – divas kopienas, kurām ir atšķirīga izpratne par vēsturi un notikumiem. Neintegrēta sabiedrība ir izdevīga, ja kāds vēlas manipulēt ar valsti,” teica O. Dragiļeva. Viņa uzskata, ka nepieciešams izveidot Latvijā sabiedrisko mediju, kas raidītu krievu valodā, jo dažas stundas, kas raidījumiem krievu valodā atvēlētas LTV7 kanālā, esot nepietiekamas salīdzinājumā ar Krievijas kanālu piedāvājumu, kas raida visu diennakti.
Tikmēr Kultūras ministrijas mediju politikas pamatnostādņu izstrādes darba grupas vadītājs Mārtiņš Kaprāns vērsa uzmanību uz nelegālajām satelīttelevīzijām. “Neredzu politisko gribu, lai šis jautājums tiktu atrisināts,” teica M. Kaprāns.
Skarbāks vērtējumā par hibrīdkaru bija atvaļinātais iekšlietu ģenerālis Ainārs Pencis. Viņš atgādināja, ka ir likums “Par izņēmuma stāvokli” un nevajadzētu baidīties izsludināt izņēmuma stāvokli informatīvajā jomā – attiecībā uz Krievijas kanāliem. “Izņēmuma stāvokli var ieviest uz sešiem mēnešiem un aiztaisīt ciet Krievijas kanālus. Tas nav pretlikumīgi, un mums nevajag baidīties, ka Eiropa mūs nesapratīs,” pārliecināts Ainārs Pencis.
Diskusijas noslēgumā tās dalībnieki izteica savus ierosinājumus. M. Kaprāns aicināja valsts aizsardzības koncepcijā skaidri formulēt, ka no valsts aizsardzības budžeta jābūt atbalstam arī Latvijas medijiem krīzes situācijā. O. Dragiļeva bilda, ka nepieciešams atbalsts medijiem, bet tam līdzi nedrīkst nākt prasības, par ko un kā veidot materiālos tajos.