Publicitātes un Ievas Leinišas / LETA foto, Collage made with FotoJet

Iznācis Janīnas Kursītes veidotais “Dainu kodekss” 0

Profesorei Janīnai Kursītei iznākusi jauna grāmata – “Dainu kodekss”, informē LU Humantiāro zinātņu fakultātes pārstāve Jolanta Stauga.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Jaunā grāmata ir 798 lappuses bieza dainu simbolu vārdnīca.

Profesores interese par folkloru un mitoloģiju ir bijusi nepārtraukta kopš 20. gadsimta 80. gadiem ar vairākiem paņēmieniem un mēģinājumiem uzrakstīt par dainu simboliku kopumā. 1996. gadā iznāca viņas grāmata “Latviešu mītu spogulī”, 1999. gadā “Mītiskais folklorā, literatūrā, mākslā”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Dainu kodekss” atklāj profesores daudzu gadu pamatīgās folkloras tekstu studijās veidoto folkloras simbolu izpratni. Lai gan, kā grāmatā norāda pati autore, daļa no grāmatā iekļautajiem šķirkļiem nebūt nav simboli, bet ietver simboliskas nozīmes vai simboliskas darbības.

“Tas, ko dainās meklēju un mēģināju izzināt, ir šos tekstus veidojošā zīmju sistēma, kurā ietverts noteikts semantiskais kods.

Ar šī koda palīdzību ieslēptā veidā tikusi saglabāta un nodota nākamajām paaudzēm sakrāla informācija.

Lai to nolasītu, ir jāzina vai jāatrod koda atslēga jeb šifrs. Koda atslēgai gadu gaitā esmu izmēģinājusi dažādas pieejas, beigās paliekot pie strukturāli semiotiskās metodes. Tā, protams, nav universāla, bet dainu un plašāk folkloras izpētē labi noder, ļaujot “atvērt” ieslēptos nozīmju slāņus,” pauž Janīna Kursīte

Grāmatā izskaidroti vairāk nekā 300 šķirkļi, tverot tos plašākā indoeiropiešu kontekstā. Šķirkļu skaidrojumi ir dažāda apjoma – gan ļoti plaši kā, piemēram, par krāsām, skaitļiem, gan koncentrētāki, piemēram, ko saprast tautasdziesmās ar putām, vanagu vai vasku.

Grāmatas ievaddaļā lasāms arī plašs teorētisks apcerējums par latviešu tautasdziesmu poētiku, kurā secīgi aplūkota pasaules uztvere tautasdziesmās, dainu sacerētāju jautājums, dainu simboliskā daba, poētika, ietverot strofiku un metriku, kā arī citus svarīgākos formas elementus.

“Dainu kodu” noslēdz plaša bibliogrāfija par dainu pētniecību, kā arī izmantotā literatūra par katru šķirkli atsevišķi. Grāmatā orientēties palīdzēs arī grāmatas beigās ievietotais šķirkļu rādītājs.

Reklāma
Reklāma

Grāmatu izdevis apgāds SIA “Rundas”, tās atvēršanas svētki notiks 14. decembrī plkst. 15 LU Mazajā aulā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.