5
Pieredze citās pašvaldībās: uzkopj paši iemītnieki vai algo apkopējus un sētniekus
Ivo Kiršblats, SIA “Rīgas pilsētbūvnieks” pārstāvis: “Rīgas pilsētas pašvaldības sociālo māju un īres namu koplietošanas telpas uzkopj algoti sētnieki/apkopēji. Ir, protams, mājas, kurās cilvēki ir ļoti kārtīgi, bet ir arī tādi, kas ļoti pieķēza. Tas, cik liela kārtība ir koplietojamajās telpās, atkarīgs gan no iedzīvotāju attieksmes, gan katras mājas pārvaldnieka un apkopēja – kā viņš spēj tikt galā. Liela daļa cilvēku nespēj novērtēt šo pašvaldības atbalstu. Cerēt uz brīnumiem, ka kopmītņu tipa mājā paši iedzīvotāji regulāri uzkops un visu satīrīs, ir utopija. Tipiska situācija ir, kad podos tiek samesti dažādi priekšmeti, kas aizsprosto kanalizācijas caurules un rezultāts, protams, ir ļoti nepatīkams. To var salīdzināt ar cīņu ar vējdzirnavām, taču risinājumus meklējam. Piemēram, algojam dežurantus kā kopmītnēs, kas uzrauga un rūpējas par kārtības ievērošanu un paši arī uzkopj.”
Irēna Šuļga, Daugavpils Sociālā dienesta sociālās mājas vadītāja: “Mūsu pašvaldībā ir viena sociālā māja, kurā koplietošanas telpas kārtībā uztur domes algots apkopējs, kas iztīra gan koridorus, gan tualetes un dušas. Par kārtību dzīvojamajās telpās gan atbildīgi paši iedzīvotāji. Divas trešdaļas no maksas par mitekli sedz pašvaldība, atlikušo – iedzīvotāji.”
Guntis Braslis, Valmieras pašvaldības Speciālists mājokļu jautājumos: “Valmierā sociālās mājas vairs nav, taču ir pašvaldības dzīvojamās mājas, kurās ir gan sociālie dzīvokļi, gan īres dzīvokļi. Ir nami, kuros īrniekiem piešķir atsevišķu dzīvokli, un ir arī kopmītņu tipa nami, kur katram ir atsevišķa dzīvojamā platība un kopīga virtuve, tualete, dušas telpas un koridors. Visos gadījumos par koplietošanas telpu uzkopšanu rūpējas paši iedzīvotāji.”
Santa Altāne, Liepājas sociālā dienesta pārstāve: “Liepājas pašvaldības sociālajās mājās par koplietošanas telpu sakopšanu rūpējas apkopēji un sētnieki, ko algo sociālais dienests. Tam, lai tiktu ievērota kārtība, katrā mājā seko līdzi arī darbinieki – sociālās mājas vadītājs, dežurants, sociālais darbinieks, aprūpētāji, tāpēc ar problēmām šai sakarā neesam saskārušies.”