Izmēž pieķēzīto namu 5
Gada sākumā Latvijas televīzija vēstīja par kādu Jūrmalas domes (JD) īpašumā esošu dzīvojamo namu Kauguros, kurā valdīja antisanitāri apstākļi – koridoru grīdu klāja mājdzīvnieku izkārnījumi, tualetēs podi bija aizsērējuši un pārpildīti ar mēsliem, kas jau plūda pa grīdu un telpās radīja neciešamu smaku. Šādās telpās pašvaldība dzīves vietu ierādīja ģimenei ar diviem maziem bērniem. Redzot postažu, ģimene atteicās no dzīvošanas šai namā.
Domes pārstāve Guna Kovaļevska (iepriekš Voitkāne) toreiz pauda, ka par šīs pašvaldības dzīvojamās ēkas koplietošanas telpu stāvokli atbildīgi ir paši īrnieki, turklāt pašiem arī jāveic vajadzīgie uzlabojumi. Pašvaldība atbildot tikai par kapitālajiem remontiem. Tāpat Kovaļevska norādīja, ka dome plāno māju remontēt, bet šī gada budžetā tam naudas neesot. Devos uz bēdīgi slaveno pašvaldības namu un pretēji domes pārstāves iepriekš paustajam konstatēju, ka ēkas sanitārajā mezglā sākti kosmētiskie remontdarbi, kā arī nolīgta apkopēja, kas rūpējas par gaiteņu, tualešu un mazgājamās telpas uzkopšanu.
Sūdi gāja pāri poda malām
Namā sastopu ēkas apkopēju Viktoriju Dilli, kas pati ar saviem četriem bērniem mitinās mājas pirmajā stāvā. Kopš marta viņa regulāri tīra visus piecstāvu ēkas gaiteņus un kāpņu telpas, arī tualetes un telpas, kuras vietējie sauc par mazgāšanas telpām, bet domes pārstāvji – par virtuvi (tiesa, vienīgais, kas tajās ir – izlietnes ar aukstā ūdens pievadu, spoguļi un galdiņi). Šādas telpas ēkā ir desmit – pa vienai katra stāva abos gaiteņa galos. Grīdas ir izmazgātas, arī podi un izlietnes tīras, tomēr grūti nepamanīt, ka vecais grīdas segums un tualetes kabīņu starpsienas piesūkušās ar neatmazgājamiem traipiem un smakām, sienas nolupušas un telpas kliegtin kliedz pēc remonta. “Kad pirmo reizi ķēros pie darba, trešajā stāvā sūdi gandrīz gāja pāri podu malām, jo tajos bija samestas lupatas, kas nosprostojušas kanalizāciju. Netīrība bija drausmīga. Nebija iespējams iziet pa koridoru tīrām kājām. Smaka – neciešama. Tagad jau tas viss savākts – beidzot ir ko elpot. Darbs nav viegls, bet priecājos, ka vispār varu strādāt, lai uzturētu savus bērnus,” stāsta Viktorija. Par apkopējas darbu mēnesī uz rokas sieviete saņemot 460 eiro. Līdzko sākusi uzkopt telpas, arī kaimiņi kļuvuši kārtīgāki, vairs tā nepiešmucējot un aiz sevis savācot. Tomēr kāda cita mājas iedzīvotāja, kas nevēlas izpaust savu vārdu, zina stāstīt, ka joprojām atrodoties kaimiņi, kuri palaiž savu suņus gaitenī nokārtoties, reizēm pat izlej koridorā samazgas. Tik traki kā iepriekš gan neesot, bet arī par kārtību to saukt nevar. Vairāki uzrunātie mājas iemītnieki teic, ka visa ēka būtu jāremontē, jo tā ir kritiskā stāvoklī. “Nevajag jau neko daudz, tikai savest telpas kārtībā, lai nebūtu nepatīkami te atrasties, lai vieglāk tās izmazgāt un sakopt. Ļoti vajadzētu izbūvēt dušas un ievilkt silto ūdeni. Cilvēki tad arī mainīsies, kad redzēs uzlabojumus,” piekrīt mājas apkopēja