Izmēģinām nažu asināmos 0
Neass nazis vienmēr ir pārmetumu un pat strīdu iemesls. Tad nu ir variants ķerties pie veikalā nopirktā nažu asināmā, slīpripas, galodas vai arī steigties uz kādu nažu asināšanas darbnīcu vai meklēt pieredzējuša meistara palīdzību, kurš radušos problēmu uz kādu laiku atrisinās.
Ikvienam zināms, cik viegli sabojāt nazi ar elektrisko slīpmašīnu – nepiemērota ripa, nepareizs asināšanas leņķis, pārāk stiprs uzspiediens, un lieta darīta.
Veikalos nopērkami dažādu veidu asināmie, tāpēc lūdzām palīdzēt izmēģināt vairākus nažu asināmos interneta veikala parki.lv valdes loceklim Indriķim Jermakam, kurš par nažiem un to asināšanu zina ļoti daudz.
Ērts līdzņemšanai
Kā pirmo izmēģinām Lansky Diamond Tapered kabatnažu asināmo ierīci. Cena – ap 20 eiro. ASV izgatavotajai ierīcei ir visai neparasts dizains, un ražotājs apgalvo – universāls lietojums.
Ierīcē apvienotas divas dažāda raupjuma galodas un konusveida vīle. Iestrādātās volframa karbīda plāksnītes paredzētas asmens izlabošanai, bet keramikas plāksnītes jau sīkākai pulēšanai. Savukārt konusveida vīle derēs to nažu asināšanai, kuru asmeņiem izveidoti robiņi, kā, piemēram, maizes nazim vai nazim, kura asmenī ir speciāla robota virsma virvju griešanai.
Secinājums – nopietnai asināšanai tā nederēs, taču atsvaidzināt naža asmeni pārgājiena laikā vai darbojoties citviet ārpus mājas tas ir gana noderīgs. Tas pat kabatā neaizņem daudz vietas.
Der arī dārza šķērēm
Nažu, cirvju un šķēru asināmā ierīce Freund Victoria 960 (Vācija). Cena – ap 20 eiro. Arī portatīvs asināmais, ko viegli paņemt līdzi pie dabas un, protams, lietot arī mājās. Tas aprīkots ar ērtu rokturi, kas pasargās rokas arī tad, ja gadīsies kāda neveiklāka kustība ar asināmo nazi.
Ierīcei ir vairākas volframa karbīda asināmās virsmas, kas piemērotas dažāda profila asmeņu asināšanai, tajā skaitā dārznieka šķērēm, kurām asmens jāasina tikai no vienas puses, cirvjiem, lāpstām, saimniecības šķērēm. Ražotājs apgalvo, ka tas neatstāj skrāpējumus uz virsmas.
Secinājums – ērts rīks, ja ātri jāatsvaidzina naža asums, piemērots ikdienā lietojamiem, ne pārāk augstas cietības nažiem, dārza griezējinstrumentiem.
Gan pieredzējušam meistaram, gan namamātei
Jau krietni nopietnāka ir Work Sharp Knife & Tool asināšanas ierīce. Cena – nepilni 130 eiro. Piemērota nažu, šķēru un pat cirvju asināšanai. Viena no iecienītākajām asināšanas ierīcēm pasaulē. Darbināma ar elektrību, un ar to visai viegli darboties pat nepieredzējušai namamātei.
Ierīce piemērota filejas un pavāru nažiem, darbarīkiem, kam jābūt īpaši asiem, arī citiem sadzīvē izmantojamiem nažiem, to skaitā rievotajiem un maizes nažiem, dārza, papīra, auduma un ādas šķērēm. Iespējams uzasināt arī zālespļāvēja nazi vai, piemēram, lāpstu. Asināšanas leņķi 20°, 25°, (40° un 50°) un 60°, 65°. Ja nav svarīgs asinājuma leņķis, asinātājs izmantojams arī kā vienkārši mobila slīpmašīna bez leņķa iestatījuma. Ierīce izmantojama arī citu virsmu slīpēšanai.
Ierīcē jāievieto attiecīga raupjuma slīplente, jāizvēlas asināšanas galva ar attiecīgo leņķi, un darbs var sākties. Nazi atliek tikai izvilkt caur attiecīgā leņķa atveri – vispirms vienu, tad otru pusi. Ja asināšanas lente ir svaiga, pietiek katru pusi cauri ierīcei izvilkt trīs reizes. Jāizvēlas vien pietiekami lēns vilkšanas ātrums. Savukārt lentes griešanās ātrums ir pietiekami mazs, lai metālu neuzkarsētu. Tā kā ierīce asina tikai griezošo maliņu, ar to nav iespējams sabojāt pulētos asmens sānus.
Komplektā ir pa divām P80, P220 un 6000. raupjuma slīplentēm. Pati rupjākā – P80 – domāta zālespļāvēju asmeņu, cirvju, lāpstu un citu attiecīgu darbarīku asināšanai. P220 ir nažu un šķēru asināšanas klasika. Savukārt 6000. raupjuma slīplente domāta asmens pulēšanai, lai tas būtu pilnīgi gluds. Slīplentes nopērkamas arī atsevišķi, un to komplekts izmaksās 14 eiro.
Secinājums – noderīgs rīks mājsaimniecībā, ar ko ātri un precīzi uzasināt jebkuru asmeni. Vienīgi jāņem vērā, ka rupjāka slīplente ir visai agresīvs asināšanas rīks un jo intensīvāk nazis tiks asināts, jo straujāk tas dils.
Galoda – asināšanas lietpratējiem
Ja laika naža asināšanai vairāk, var izmantot ūdens vai eļļas galodas. Atkarībā no ražotāja to cena ir no 15 līdz 40 eiro un vairāk. Jo galoda smalkāka, jo cena parasti augstāka.
Visas galodas pirms asināšanas ir jāmērcē, lai to poras attīrītos no metāla putekļiem. Jāatceras, ka ūdens galodas nedrīkst mitrināt ar eļļu un eļļas galodas – ar ūdeni. Eļļas galodām arī jālieto speciālā eļļa nažu asināšanai.
Attēlā ūdens galodai vienā pusē ir 180. raupjuma grauds, otrā 400. raupjuma. Sāk asināt ar rupjāko, bet pabeidz, pulējot ar smalkāko. Biežākā kļūda – izvēlēties lētu izkapts asināmo galodu un uzasināt nazi pa sauso. Iespējams, tas ir ātrs risinājums lētam nazim, kura asmens būtībā tiek nevis uzasināts, bet saskrāpēts.
Populārākās ir Vācijā, Beļģijā un Japānā ražotās galodas.
Šādas galodas nederēs iesācējam, jo asinot jāspēj nazi noturēt vajadzīgajā leņķī, turklāt vienādi no abām naža asmens pusēm… Ir pieejamas arī dažādas palīgierīces leņķa noturēšanai. Jāizstrādā līganas un stingras kustības.
Secinājums – naža asināšana ar galodu ir ilgs, teju meditatīvs process. Protams, ar laiku iegūstot pietiekamas iemaņas, rezultāts neizpaliks. Tomēr šādas galodas diez vai derēs ātrai asmens pielabošanai – tam paredzētas citas ierīces. Nazis kļūst neass tāpēc, ka apliecas griezošās malas pati plānākā daļa. To vislabāk atliekt uz asināmā stieņa.