Izmēģināja “cunami bumbu” 0
Kāds pētnieks Jaunzēlandes nacionālajā arhīvā atklājis dokumentus, kas liecina, ka ASV un Jaunzēlande Otrā pasaules kara beigu posmā Klusajā okeānā slepeni izmēģināja tā dēvēto “cunami bumbu”, kas paredzēta piekrastes pilsētu sagraušanai ar milzīgiem triecienviļņiem, ko rada zemūdens sprādzieni.
Izmēģinājumi, kas tika veikti Klusajā okeānā Jaunzēlandes tuvumā, apliecināja, ka šāds ierocis ir efektīvs, un desmit spēcīgu zemūdens sprādzienu sērija varētu radīt vairāk nekā desmit metrus augstu triecienvilni, kas applūdinātu piekrastes pilsētas, raksta avīze “The Daily Telegraph”. Slepenajā operācijā ar kodēto nosaukumu “Project Seal” izmēģinātais nāves ierocis tika veidots kā varbūtējs sāncensis kodolbumbai. Izmēģinājumos Jaunzēlandes tuvumā tika veikti aptuveni 3700 zemūdens bumbu sprādzieni.
Dokumentus par slepeno operāciju atklāja Jaunzēlandes rakstnieks un dokumentālo filmu veidotājs Rejs Varu, kurš pētīja Otrā pasaules kara laika dokumentus valsts nacionālajā arhīvā. “Iespējams, ja atombumba nebūtu apliecinājusi savu graujošo spēku, cilvēki tiktu nīcināti ar cunami triecienviļņiem,” intervijā “DT” izteicies Varu, neslēpjot pārsteigumu par savu atradumu. Viņu pārsteigusi pati ideja par masu iznīcināšanas ieroča veidošanu, izmantojot cunami viļņa triecienspēku, kā arī Jaunzēlandes piedalīšanās šī ieroča tehniskajā izveidošanā.
“Cunami bumbas” projekts tika sākts 1944. gada jūnijā, kad ASV karaflotes virsnieks E. Gibsons, novērojis koraļļu rifu attīrīšanai veiktos sprādzienus pie salām Klusajā okeānā, ierosināja izmantot radušos triecienviļņus kā ieroci.
Kā atklājis Varu pēc arhīvā atrasto dokumentu izpētes, pirmie “cunami bumbas” izmēģinājumi bija “pozitīvi”, taču projekts tika nolikts plauktā 1945. gada sākumā, lai gan Jaunzēlandes valdība turpināja apkopot izmēģinājumu rezultātus līdz pagājušā gadsimta piecdesmito gadu vidum.
Eksperti secināja, ka atsevišķi sprādzieni nav pietiekami spēcīgi, un iedarbīgai cunami bumbai nepieciešams aptuveni divi miljoni kilogramu sprāgstvielu, kas jāizvieto līnijā aptuveni astoņus kilometrus no krasta. “Filmā par Džeimsu Bondu to uzskatītu par kino triku, bet tā bija reāla bumba. Arhīvā uz kādas amatpersonas galda man izdevās atrast liecības par šī ieroča veidošanu un izmēģinājumu rezultātu izvērtēšanu,” teica Varu, kurš aprakstījis atradumus Jaunzēlandes arhīvā savā grāmatā “Noslēpumi un dārgumi”, atzīmē “DT”.
Četrdesmit gadus pēc “cunami bumbas” kopīgiem izmēģinājumiem Jaunzēlandes sadarbība ar ASV drošības jomā tika iedragāta, jo Jaunzēlandes valdība aizliedza iebraukt valsts ostās ASV kuģiem ar kodolieročiem. Strīds noveda pie tā, ka ASV pazemināja attiecības ar Jaunzēlandi no “sabiedrotā” uz “drauga” statusu.