Foto: SHUTTERSTOCK

Izmanto pumpuru laiku – ēd, vāc, ārstējies! 0

Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ar katru dienu tuvojas brīdis, kad daba triumfēs uzvarā pār ziemu: visi koki, krūmi būs piebriedušu pumpuru pilni. Šis laiks ir īss, tomēr to var pagūt izmantot, lai stiprinātu, lutinātu organismu ar vitamīniem, mikroelementiem, minerālvielām. Turklāt pūliņu nekādu – atliek vien katru dienu apēst kaut pāris dažādu koku, krūmu pumpuru.

Pumpuru tēja

Ja kaut kādu apsvērumu dēļ nevēlaties pumpurus ēst, var pagatavot tēju: uz glāzi ūdens jāsarūpē tējkarote pumpuru. Tos sasmalcina, aplej ar karstu ūdeni, uzvāra, ļauj 30 minūtes ievilkties. Lieto pa 1/4 glāzes pirms ēšanas. Pēc šīs receptes var pagatavot jebkuru pumpuru tēju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ievāc līdz gatavībai piebriedušus pumpurus, izžāvē. Glabā stikla burciņā vai papīra maisiņā. Uzglabāšanas laiks – līdz diviem gadiem. Ideālā variantā nogriež koka, krūma zaru kopā ar pumpuriem, taču ne garākus kā līdz septītajam pumpuram, jo šajos pumpuros ir maksimālais Saules un Zemes dzīvības spēks. Kad pumpuri izkaltuši – sāk atlobīties no zariņiem, tos nolasa.

Apses pumpuri

Foto: SHUTTERSTOCK

Tie ceļ organisma tonusu, veicina vielmaiņu. Apse ir īpaši labvēlīga pret vecāka gadagājuma cilvēkiem.

• Tautas medicīnā apses pumpurus izmanto, lai ārstētu bronhītu, vīrusu infekcijas, gastrītu, cistītu, reimatismu, podagru, diareju. Kursu veida ārstēšanai: vakarā 30 g apses pumpuru aplej ar 500 ml verdoša ūdens (var termosā). Izdzer 3–4 reizēs dienas laikā pirms ēdienreizēm. Lietošanas laiks – mēnesis. Kursu veic 2 reizes gadā.

Minēto slimību saasinājuma periodā: 30 g pumpuru aplej ar glāzi verdoša ūdens, 15 minūtes ļauj ievilkties, lieto pa ēdamkarotei ik pēc 2–3 stundām.

• Podagras, urīna nesaturēšanas gadījumā 1 tējkaroti apses pumpuru aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens. Ļauj ievilkties 15 minūtes, atdzisušu izkāš. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3 reizes dienā pirms ēšanas. Uzlējumu var izmantot arī ārīgi komprešu veidā.

• Pie avitaminozes 1 ēdamkaroti pumpuru aplej ar 500 ml verdoša ūdens, vāra 10–15 minūtes, ļauj 3 stundas ievilkties. Lieto kā tēju 3 reizes dienā. Ieteicams saldināt ar medu.

• Pumpuru izvilkums degvīnā: 1 glāzi kaltētu apses pumpuru un 100 g sasmalcināta propolisa aplej ar litru degvīna. Trauku mēnesi tur tumšā vietā, katru vai vismaz katru otro dienu sakrata. Pēc tam izvilkumu izfiltrē. Lieto pa 20–40 pilieniem, vislabāk kopā ar medu, 2–3 reizes dienā pēc ēšanas.

Reklāma
Reklāma

• Pie apdegumiem, hemoroīdiem sāpošās vietas iesmērē ar apses pumpuru izvilkumu degvīnā.

Papeles pumpuri

Foto: SHUTTERSTOCK

Papeļu pumpurus lieto kā organismu stiprinošu līdzekli, tie palīdz gremošanas trakta slimību, neirožu, bronhītu, tuberkulozes, dermatīta, podagras ārstēšanai.

• Papeļu pumpuri ir īstas vīriešu zāles, jo palīdz pie tādām problēmām kā priekšlaicīga sēklas noplūšana un nepietiekama erekcija, tos lieto prostatas ārstēšanai, spermas sastāva un dzīvotspējas uzlabošanai, maksimāli ilgai seksuālo funkciju saglabāšanai. Pagatavo uzlējumu: 2 ēdamkarotes papeļu pumpuru ieber termosā, aplej ar 200 ml verdoša ūdens, ļauj 2 stundas ievilkties. Ja nav termosa, trauku ar aplietajiem pumpuriem ietin segā. Izlieto 2–3 reizēs dienā pēc ēšanas. Kurss – 1,5 mēneši. Paralēli vīriešu veselības uzlabošanai uzlējums veicinās gremošanas trakta darbību, iekšējo dziedzeru sekrēciju.

• Prostatas ārstēšanai: 100 g jaunā mēnesī ievāktu papeļu pumpuru aplej ar 200 ml degvīna, tumšā vietā ļauj ievilkties 14 dienas. Pēc tam katru dienu dzer ne vairāk par 10–15 pilieniem, līdz uzlējums izlietots.

• Pie saaukstēšanās slimībām, gripas: 1 ēdamkaroti izžāvētu pumpuru aplej ar glāzi verdoša ūdens, uz lēnas uguns pavāra 5 minūtes – šajā laikā ieelpo tvaikus. Gatavo novārījumu dzer pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā pirms ēšanas.

• Pret pinnēm ar papeļu pumpuru novārījumu mitrina sejas ādu.

• Pret plikgalvību vīriešiem ar papeļu pumpuru novārījumu regulāri ierīvē galvas ādu.

Interesanti

Viena papele izdala tikpat daudz skābekļa kā trīs liepas vai septiņas egles, tāpēc tās ieteicams stādīt māju tuvumā. Svaigā gaisa dēļ, ko rada papeles, tās bija iecienījuši senie grieķi. Lai netraucētu pūkas, kuru dēļ šis koks izpelnījies daudzu nepatiku, pie mājām jāstāda tikai vīrišķie koki.

Kļavas pumpuri

Foto: SHUTTERSTOCK

Šie pumpuri ir vieni no garšīgākajiem – patīkami saldi. Tie attīra aknas, nieres un samazina tūsku. Būs gana, ja dienā tiks apēsti 3–5 pumpuri.

Liepas pumpuri

Foto: SHUTTERSTOCK

Tie, tāpat kā liepziedu tēja, mazina trauksmes sajūtu. Ja dažus liepas pumpurus apēdīsiet vakarpusē, būs vieglāk iemigt.

• Liepas pumpuri stiprina imunitāti.

• Tautas medicīnā saberztus liepas pumpurus liek uz augoņiem un uzpampumiem.

• Liepas pumpuri novērš gremošanas traucējumus, palīdz podagras gadījumā.

Lazdas pumpuri

Foto: SHUTTERSTOCK

Lazdas pumpuri stiprina asinsvadu sieniņas, stimulē asinsriti.

• Pumpuru novārījums tonizē vēnas, nostiprina kapilārus, samazina holesterīna līmeni asinīs.

• Tos lieto aknu atjaunošanai.

• Pumpuru tēju lieto kā papildlīdzekli smagu plaušu slimību ārstēšanai – to iedarbība pastiprinās, ja tējai pievieno sasmalcinātus lazdu riekstus.

• Vīriešiem lazdas pumpuru novārījumu iesaka dzert, ja ir problēmas ar prostatu.

Visstabilāko ārstniecisko efektu veselības uzlabošanā var panākt, ja lazdas pumpurus (arī mizu!) lieto ilgstoši un regulāri.

Alkšņa pumpuri

Foto: SHUTTERSTOCK

Tie uzlabo smadzeņu apgādi ar asinīm, ieteicams arī lietot, ja parādījušies atmiņas traucējumi.

• Alkšņa pumpuri ir labs pretiekaisuma līdzeklis.

Pīlādža pumpuri

Foto: SHUTTERSTOCK

Pumpuriem, tāpat kā ogām, ir nedaudz sīva garša; tie uzlādē organismu ar enerģiju un vitamīniem, mīkstina klepu.

Zirgkastaņas pumpuri

Foto: SHUTTERSTOCK

Satur daudz vērtīgu vielu, taču tos ēst nav ieteicams – labāk pagatavot ārīgi lietojamu tinktūru. To var lietot arī iekšķīgi, taču ļoti nelielās devās.

• Tautas medicīnā zirgkastaņas preparātus (arī pumpuru) iesaka lietot paplašinātu kāju vēnu un hemoroīdu ārstēšanai, varikozu čūlu ātrākai sadziedēšanai. Tos plaši izmanto arī oficiālajā medicīnā, lai kavētu trombu veidošanos paplašinātajās vēnās, sekmētu holesterīna vielmaiņu, pret tromboflebītu, hemoroīdiem un aterosklerozi.

• Tinktūra: 3–5 zirgkastaņas pumpurus un aplej ar 100 ml degvīna, 7–10 dienas nostādina tumšā vietā istabas temperatūrā. Tinktūrā iemērc kokvilnas drāniņu un liek uz problemātiskajām vietām. Iekšķīgi lieto pa 15 pilieniem uz ēdamkaroti ūdens 2 reizes dienā.

• Organisma atjaunošanai, asinsvadu tīrīšanai, imunitātes stiprināšanai 200 g kastaņu pumpuru samaļ gaļasmašīnā, pārlej ar 2,5 l uzsildīta kagora vīna un uz lēnas uguns vāra 30 minūtes. Dzer pa 50 g 3 reizes dienā pirms ēšanas.

Ceriņa pumpuri

Foto: SHUTTERSTOCK

Šie pumpuri satur ļoti daudz miecvielu un bioflavonoīdus.

• Ceriņa pumpurus iesaka lietot diabētiķiem – pāris nedēļu, kamēr nav sākušas plaukt lapas, katru dienu apēd dažus ceriņa pumpurus.

• Pie reimatisma 1/4 glāzes sasmalcinātu ceriņa pumpuru un ziedu aplej ar 1 glāzi degvīna, 8–10 dienas ļauj nostāvēties tumšā vietā, ik pa laikam saskalo. Neizkāš. Lieto pa 50 pilieniem 3 reizes dienā.

• Pret artrītu pumpurus aplej ar degvīnu attiecībā 1:4, uz nedēļu noliek tumšā vietā, ik pa laikam saskalo. Izkāš, lieto sāpošo locītavu ierīvēšanai pirms naktsmiera.

• Neiralģijas gadījumā sāpīgās vietas ierīvē ar ceriņa pumpuru novārījuma un cūku tauku ziedi.

• Temperatūras mazināšanai, pret locītavu sāpēm ēdamkaroti ceriņa pumpuru aplej ar litru verdoša ūdens. Lieto pa ēdamkarotei 3 reizes dienā pirms ēšanas.

Ķirša pumpuri

Foto: SHUTTERSTOCK

Tie uzlabo vairogdziedzera un nervu sistēmas darbību. Lieto tāpat kā ceriņa pumpurus – pāris nedēļu ik dienu apēd vairākus pumpurus.

Ābeles pumpuri

Foto: SHUTTERSTOCK

Ābele ir sievišķības simbols, tāpēc ar ābeles pumpuriem sevi īpaši jāpalutina sievietēm.

• Pret galvassāpēm 100 g ābeles pumpuru pievieno 200 g nesālīta saldkrējuma sviesta, mazliet pavāra, tad izkāš. Ar iegūto smēri ierīvē deniņus. To arī izmanto, ja mazus bērnus nomoka neizskaidrojamas bailes, ja viņi ilgi nesāk runāt.

Mežābeles, aronijas pumpuri

Šie pumpuri īpaši noderīgi asinsvadu veselībai. Tos iesaka ēst arī cilvēkiem, kam raizes sagādā redzes problēmas.

Vilkābeles pumpuri

Foto: SHUTTERSTOCK

Pumpuriem, līdzīgi kā to ziediem, piemīt nomierinošas, asinsspiedienu normalizējošas, asinsvadu sieniņas aizsargājošas, sirds un smadzeņu apasiņošanu veicinošas, miegu uzlabojošas īpašības. Un tam pietiks ar dažu pumpuru apēšanu dienā.

• Sirds aritmijas, stenokardijas, sirds išēmiskās slimības, arī aterosklerozes gadījumā, ja troksnis ausī un reibst galva, liekā sāls izvadīšanai no organisma: 100 g vilkābeles pumpuru samaļ gaļasmašīnā, sajauc ar 30 g medus, pievieno vanilīnu un kanēli, pielej 700 ml laba konjaka. Rūpīgi samaisa un uz 24 stundām noliek siltā, tumšā vietā. Tad izkāš. Lieto pa ēdamkarotei 3 reizes dienā pirms ēšanas. Lietošanas kurss – 2–3 mēneši.

Upeņu pumpuri

Šie pumpuri ir vieni no garšīgākajiem. Tie satur daudz C vitamīna, uzlabo imunitāti, palēnina organisma novecošanas procesus.

• Pašsajūtas uzlabošanai pēc slimošanas pusglāzi upeņu pumpuru saberž piestiņā, pievieno 4 ēdamkarotes medus, 1 citrona sulu, samaisa. Maisījumu izlieto nedēļas laikā. Uzglabā ledusskapī.

• Gremošanas veicināšanai un vēdera izejas uzlabošanai: 1/4 glāzes upeņu pumpuru aplej ar 250 ml sausā baltvīna, noliek vēsā, tumšā vietā 14 dienas nostāvēties. Ik pa laikam saskalo. Lieto pa 2 ēdamkarotēm pirms ēšanas.

• Dermatīta un eksudatīvās diatēzes (parasti novēro zīdaiņiem) gadījumā 50 g upeņu pumpuru aplej ar 1 l verdoša ūdens, vāra 10 minūtes. Pievieno vannas ūdenim.

Kazeņu pumpuri

Kazeņu pumpurus lieto bronhīta, plaušu slimību ārstēšanai, arī pie osteoporozes, osteoartrīta, vispārējai kaulu un locītavu sistēmas veselībai.

Aveņu pumpuri

Tie labi noder dažādu veidu iekaisumu ārstēšanai, klepus un bronhīta gadījumā. Pumpuriem piemīt pretdrudža un sviedrējoša iedarbība, tos iesaka lietot men­struālo sāpju mazināšanai.

Jāņogu pumpuri

Jāņogu pumpuri ir lielisks vit­amīnu avots, tiem piemīt pretiekaisuma iedarbība.

Smiltsērkšķa pumpuri

Foto: SHUTTERSTOCK

Katru dienu apēdot pa kādam smilts­ērkšķa pumpuram, aizmirsīsiet par nogurumu. Tāpēc vakarpusē tos lietot nav ieteicams – nevarēsiet aizmigt. Smiltsērkšķa pumpuri lieliski palīdz atgūt spēku pēc slimošanas.

Mežrozītes pumpuri

Foto: SHUTTERSTOCK

Mežrozītes pumpuri spēcina imunitāti, labi palīdz kakla, deguna un ausu slimību gadījumā.

SAISTĪTIE RAKSTI