LBAS: Izmaiņas Darba likumā putinātu strādājošos 2
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) aprēķini liecina par smagiem zaudējumiem darba ņēmējiem, ja tiktu pieņemti grozījumi Darba likumā, kas attiecas uz virsstundu apmaksu.
Samazinātos gan algas, gan nodokļu ieņēmumi, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā paziņoja LBAS priekšsēdētāja vietnieks Egils Baldzēns. “Zaudējums ir ļoti smags no labklājības viedokļa darbiniekiem un viņu ģimenēm,” uzsvēra Baldzēns.
Pašlaik par virsstundām darbinieki saņem piemaksu 100% apmērā no noteiktās stundas vai dienas algas likmes. Deputātes Initas Bišofas priekšlikums paredz piemaksu ne mazāk par 50%, ja virsstundas mēnesī nepārsniedz 20 stundu, bet, ja vairāk, tad 100% apmērā. Līdzīgs priekšlikums ir darba devējiem – Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) rosina piemaksas samazināt divkārt – uz 50%. Vienlaikus abi priekšlikumu iesniedzēji aicina domāt, vai virsstundas nevarētu kompensēt ar atpūtas laiku.
LBAS pārstāvis bija kategoriski pret jebkādu sociālo garantiju samazinājumu, raksturojot to kā novēlotu konsolidācijas pasākumu. “Vai gribam sociālo nevienlīdzību vēl vairāk palielināt? Arodbiedrības noteikti ne. Mēs neesam gatavi šādai pārdalei, samazināt darbinieku maksātspēju un varbūt mudināt viņus braukt prom,” deputātiem teica Baldzēns.
LBAS pārstāvji arī norādīja, ka virsstundas ir slikta darba organizācija un šāds izmaksu samazinājums mudinātu darba devējus strādāt pie uzlabojumiem. Vienlaikus tika atzīts, ka ir situācijas, kad darba stundas netiek ievērotas, piemēram, avārijas, ārkārtas situācijas.
Labklājības ministrijas pārstāvji atzina, ka par šo jautājumu notikušas smagas diskusijas starp darba devējiem, arodbiedrībām un valdību, taču līdz galam vienošanos iepriekš neizdevās panākt, bet projekts jau nonācis Saeimā. Vērtējot Bišofas priekšlikumu, arī Saeimas Juridiskais birojs deva atzinumu, ka norma ir pret taisnīgas atlīdzības principu, jo būtiski pasliktina darbinieku stāvokli.
Komisija par Bišofas priekšlikumu vēl nenobalsoja, bet nolēma nosūtīt LBAS aprēķinus Finanšu ministrijai un Labklājības ministrijai, lai tās izvērtē, kā izmaiņas virsstundu apmaksā ietekmēs nodokļu ieņēmumus.
Uzziņa
Latvijā 17% strādājošo mēnesī ir no 41 līdz 49 virsstundām, bet 12% – 50 stundu un vairāk.
Kopumā minētajās grupās ir 253 tūkstoši strādājošo: ja piemaksas samazinātu divreiz, šiem cilvēkiem, saņemot tikai minimālo algu, netiktu iekasēti nodokļi kopumā 100 miljonu eiro apmērā, bet reālās darba samaksas samazinājums būtu par 147 miljoniem eiro.
Avots: SKDS dati un LBAS aprēķini