FOTO: Zane Bitere/ LETA

“Ir jābūt gataviem arī mazāk labvēlīgai situācijas attīstībai.” Vēstniece nosauc visbūtiskāko šībrīža aicinājumu Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo Lielbritānijā 2

Līdz brīdim, kad Apvienotā Karaliste (AK) izstāsies no Eiropas Savienības (ES), palikuši tikai pieci mēneši, taču breksita jaunumus aizēnojusi globālā pandēmija un citas problēmas. Šajā sarežģītajā laikā Latvijas vēstniecībā Londonā uzsākusi darbu jaunā Latvijas vēstniece Ivita Burmistre. Viņa līdz šim nav bijusi plaši pazīstama Latvijas sabiedrībā, taču ieņemtie amati runā paši par sevi – ir bijusi valsts pārstāve Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (ESAO) un UNESCO, gan arī Pasaules tirdzniecības organizācijā, četrus gadus strādāts arī Latvijas vēstniecībā ASV.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Vai mums būtu jāgatavojas bezlīguma breksitam?

I. Burmistre: Presē izskan dažādi vērtējumi par sarunu gaitu, taču vienmēr jāpatur prātā, ka sarunveži būs piesardzīgi savos komentāros, kamēr nav panākta lielāka skaidrība par iespējamā kompromisa aprisēm.

CITI ŠOBRĪD LASA
Nevar noliegt, ka ir jābūt gataviem arī mazāk labvēlīgai situācijas attīstībai.

Tādēļ jāveic visi nepieciešamie mājas darbi, lai pēc iespējas mazinātu sadarbības pārrāvumus un to iespējamās sekas gadījumā, ja pārejas periods gada beigās noslēdzas bez vienošanās. Sagatavošanās darbi gan Latvijā, gan Eiropas Savienības līmenī notiek jau šobrīd.

Vai briti regulāri informē vēstniecību par jaunumiem saistībā ar breksitu?

Neskatoties uz Covid-19 radītajiem apstākļiem, tiek uzturēta aktīva komunikācija ar AK institūcijām. Piemēram, notiek regulāra informācijas apmaiņa tehniskā līmenī par pilsoņu tiesību jautājumiem. Būtisku atbalstu dalībvalstu vēstniecībām sniedz ES delegācija AK, kas organizē sanāksmes par dažādiem aktuālajiem jautājumiem. Uz daļu no tiem jautājumiem, kas interesē uzņēmējus un diasporu, šobrīd vēl gatavu atbilžu nav.

Vai pašlaik mums, Latvijas pilsoņiem, ir kas darāms?

Visbūtiskākais šībrīža aicinājums Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo vai līdz šī gada beigām ieradīsies uz dzīvi AK, ir līdz 2021. gada 30. jūnijam reģistrēties Apvienotās Karalistes Iekšlietu ministrijā (Home Office) pastāvīgā (settled) vai pagaidu (pre-settled) iedzīvotāja statusam.

Ja sasniegts piecu gadu uzturēšanās termiņš Apvienotajā Karalistē, statuss no “pagaidu” ir jāpārreģistrē uz “pastāvīgo”. Tāpat valdības oficiālajā vietnē ir jāaktualizē informācija gadījumos, kad persona ir saņēmusi jaunu personu apliecinošu dokumentu (pase/eID karte).

Reģistrējot sevi, svarīgi neaizmirst reģistrēt arī savus nepilngadīgos bērnus, kā arī atcerēties par saviem vecākiem, kuri pārcēlušies uz dzīvi AK. Mēs zinām, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji seko līdzi AK notiekošajam saistībā ar breksitu, aicinām arī viņus iesaistīties un atgādināt saviem AK dzīvojošajiem radiem un draugiem par nepieciešamību reģistrēties. Lai pieteiktos jaunajam statusam, nepieciešams derīgs personu apliecinošs dokuments – pase vai eID karte.

Reklāma
Reklāma

Bet ko tad, ja pasei vai eID kartei beidzies derīguma termiņš?

Pieteikties jaunas pases/eID kartes noformēšanai vēstniecības Konsulārajā nodaļā var tiešsaistes pieraksta sistēmā https://pieraksts.mfa.gov.lv/lv/lielbritanija/index. Covid-19 noteikto ierobežojumu dēļ klātienes pieņemšana ir ierobežota, taču interese par dokumentu noformēšanu ir ļoti liela, tādēļ aicinām mūsu tautiešus būt izprotošiem par vēstniecības šībrīža noslodzi un reāli iespējamo klātienes pakalpojumu apjomu, kā arī no tā izrietošo gaidīšanas laiku uz dokumentu pieteikšanu.

Nesen briti paziņoja, ka no 2021. gada janvāra stāsies spēkā jauna imigrācijas sistēma. Kas mainīsies, kas nemainīsies?

Personām, kuras AK ieradīsies īstermiņa braucienā (līdz 6 mēnešiem), iebraukšanas nosacījumi nemainīsies, un ES pilsoņiem vīza nebūs nepieciešama. Savukārt tiem ES pilsoņiem, kuri vēlēsies strādāt vai studēt AK, pieteikumi uzturēšanās saņemšanai būs jāpiesaka jaunajā imigrācijas sistēmā. ES pilsoņi pieteikumus varēs iesniegt elektroniski.

Atbilstoši jaunajai punktu sistēmai, uzturēšanās atļaujas pieprasītājam jāiegūst 70 punkti, kas summējas no dažādām komponentēm (profesionālā kvalifikācija, angļu valodas prasmes, darba devēja ielūgums, apstiprinājums par uzņemšanu AK augstskolā, algas slieksnis u. c.). Dažādus sadzīviskus jautājumus iespēju robežās ieteiktu risināt vēl pirms pārejas perioda beigām.

Kādas ir prognozes, vai Londona joprojām būs biznesa centrs arī pēc breksita?

Jāņem vērā, ka pārmaiņas ir gaidāmas jebkurā gadījumā. Covid-19 ietekme uz ekonomiku būs jūtama visur, ne tikai Apvienotajā Karalistē. Būs izmaiņas gan sociālekonomiskajās struktūrās, gan piegādes ķēžu veidošanā, gan arī daudzos citos aspektos. Ir jomas, kur radušās jaunas iespējas, piemēram, digitālo tehnoloģiju un pakalpojumu jomā.

AK jebkurā gadījumā būs Latvijas uzņēmējiem pievilcīgs tirgus, un vēstniecība turpinās aktīvi atbalstīt ekonomiskās un biznesa attiecības starp mūsu valstīm.

Jūs esat pārstāvējusi Latviju Pasaules tirdzniecības organizācijā (PTO), labi pārzināt to, kā darbojas šī organizācija. Kas sagaidāms gadījumā, ja breksita vienošanās nebūs, un tirgošanās notiks atbilstoši PTO noteikumiem?

PTO saistību ietvaros dažādām preču grupām piemērotie tarifi atšķiras, arī ietekme uz katru no eksporta nozarēm būs atšķirīga. Jārēķinās arī ar potenciālu sadārdzinājumu precēm, kas ievestas no Apvienotās Karalistes.

Taču sadārdzinājums atsevišķām precēm vai pakalpojumiem Eiropas Savienības vienotajā tirgū var radīt iespējas Eiropas uzņēmējiem piedāvāt savas preces vai produktus kā alternatīvu.

Ir skaidrs, ka kvalitatīvas vienošanās panākšana daudzās nozarēs atvieglotu turpmāko sadarbību, kaut arī ir jāņem vērā, ka pārmaiņas ir gaidāmas jebkurā gadījumā. Piemēram, muitas procedūras tiks piemērotas neatkarīgi no tā, vai tiks panākta vienošanās par līgumu ES un Apvienotās Karalistes starpā, vai nē. Līdz ar to, ir būtiski, lai uzņēmēji, kuri sadarbojas ar Apvienoto Karalisti, aktīvi sekotu līdzi Apvienotās Karalistes valdības izplatītajai informāciju par plānotajām robežkontroles procedūrām, tai skaitā, identificējot, vai viņu konkrētā darbības joma iekļaujas pie tām nozarēm, kurās procedūras tiks ieviestas pakāpeniski līdz 2021. gada jūlijam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.