IZM vienojas par valsts valodas pamatnostādņu izstrādes grafiku 1
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) vienojusies par valsts valodas politikas pamatnostādņu izstrādes laika grafiku, uzdevumiem un pasākumu plāna ietvaru, pavēstīja IZM Komunikācijas un dokumentu pārvaldības nodaļa.
Pirmdien IZM notika valsts valodas politikas pamatnostādņu 2015.–2020.gadam izstrādes darba grupas pirmā sēde.
“Uz valsts valodas politiku ir jāraugās kompleksi, jo tā balstās uz stingru zinātnisku teoriju, pasaules pieredzi un mūsu pašu valodas politikas tradīcijām un aptver vairākus virzienus – gan juridisko un pedagoģisko, gan lingvistisko. Iespējams, kādā virzienā turpmāk varēsim izdalīt arī valodu jaunajās tehnoloģijās un valodas popularizēšanu,” sacīja darba grupas vadītāja izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (V).
Valsts valodas politikas pamatnostādņu projekta sabiedriskā apspriede plānota jūnijā, savukārt līdz 1.jūlijam pamatnostādņu projektu plānots virzīt uz Ministru kabinetu.
Valsts valodas politikas mērķis ir nodrošināt latviešu valodas kā Latvijas valsts valodas un Eiropas Savienības oficiālās valodas ilgtspēju, tās lingvistisko kvalitāti un konkurētspēju Latvijas un pasaules valodu tirgū. Mērķa īstenošanai plānots izstrādāt pasākumus četros valsts valodas politikas rīcības virzienos – valsts valodas juridiskā statusa stiprināšanā; valsts valodas izglītības politikā; latviešu valodas zinātniskā izpētē un attīstīšanā; sabiedrības līdzdalības nodrošināšanā valsts valodas politikas īstenošanā un latviešu valodas attīstībā.
Pamatnostādnēs tiks iezīmēti valsts valodas politikas pamatprincipi, mērķi un prioritātes, kā arī virzieni identificēto problēmu risināšanai. Plānots, ka pamatnostādnēs tiks atspoguļota esošā situācija valsts valodas politikas īstenošanas jomā un sagatavots valsts valodas politikas pamatnostādņu 2005.–2014.gadam īstenoto pasākumu apraksts, kā arī ietverta informācija par valsts valodas situācijas Latvijā dinamiku.
Darba grupas dalībnieki atzina, ka svarīga ir sabiedrības iesaiste un informēšana par valsts valodas politikas jautājumiem, tādēļ plānots attīstīt komunikāciju ar dažādām sabiedrības mērķa grupām, lai izskaidrotu valsts valodas politikas mērķus un nozīmību ikviena cilvēka un valsts dzīvē.
Nākamā darba grupas sēde plānota maijā.
Darba grupā piedalās tieslietu ministre, kultūras ministre, tiesībsargs, Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstnieks diasporas jautājumos, Valsts valodas centra, Valsts valodas komisijas, Latviešu valodas aģentūras, Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūta, Latviešu valodas un literatūras skolotāju asociācijas, Valsts izglītības satura centra un citu iestāžu pārstāvji.