IZM sola padarīt elastīgāku profesionālo izglītību un veicināt darbaspēka ātrāku nokļūšanu darba tirgū 0
Nākamgad Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) plāno pabeigt darbu pie Profesionālās izglītības likuma, lai profesionālo izglītību padarītu elastīgāku un veicinātu darbaspēka ātrāku nokļūšanu darba tirgū, aģentūrai LETA pavēstīja IZM Komunikācijas nodaļas vecākā referente Inta Bērziņa.
Tāpat profesionālajā un pieaugušo izglītībā 2020.gadā IZM plāno virzīt apstiprināšanai jauno Profesionālās vidējās un arodizglītības standartu un ieviest to no 2020.gada 1.septembra.
Ministrija ir iecerējusi arī pārskatīt profesionālās izglītības programmu finansēšanas kārtību un izmaksas, noteikumus par stipendijām, precizējot to piešķiršanas mērķi un kārtību.
Tāpat IZM turpināsies darbs pie izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas, nodrošinot monitoringa datu iegūšanu par profesionālo vidējās izglītības iestāžu absolventu nodarbinātību un ienākumiem.
Bērziņa pastāstīja, ka 2020.gadā turpināsies 22 profesionālo izglītības iestāžu infrastruktūras attīstības projekti IZM un Kultūras ministrijas padotības iestādēs, nodrošinot ievērojamu Eiropas Savienības struktūrfondu piesaisti profesionālās izglītības iestāžu infrastruktūras attīstībai un pieejamības veicināšanai.
Pēc viņas paustā, IZM plāno, ka pilnībā tiks modernizēts līdz 80% profesionālās izglītības iestāžu, veidojot mūsdienīgu un konkurētspējīgu profesionālās izglītības piedāvājumu valstī.
Nākamgad arī turpināsies projekts par darba vidē balstītu mācību sistēmas ieviešanu un attīstību, lai nodrošinātu darba vidē balstītu mācību un prakšu sniegumu un kvalitāti īpaši tautsaimniecības izaugsmei būtiskās nozarēs.
Bērziņa sacīja, ka 2020.gadā par valsts budžeta finansējumu un Eiropas Sociālā fonda (ESF) projektu ietvaros plānots sniegt atbalstu profesionālās kompetences pilnveidē vairāk nekā 28 000 pedagogu, tajā skaitā pilnveidot pedagogu un prakšu vadītāju digitālās kompetences.
IZM iecerējusi pilnveidot pieaugušo izglītības īstenošanu, nodrošinot prasmju pilnveides un pieaugušo pārkvalifikācijas pasākumus, sadarbojoties ar sociālajiem partneriem, tostarp nozaru ekspertu padomēm un pašvaldībām.
Kopumā profesionālajā un pieaugušo izglītībā IZM nākamgad ir ieplānojusi trīs pieaugušo izglītības elektroniskās platformas EPALE organizētus vebinārus, piecas mācības, piecus reģionālo koordinatoru rīkotus seminārus, pieaugušo neformālās izglītības īstenotāju balvas “Saules laiva” pasniegšanu, kā arī virkni citas aktivitātes.