Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Ivars Soikāns/LETA

IZM rosina atteikties no valsts pārbaudes darbiem 9. klašu beidzējiem 0

Uzklausot sabiedrības un ekspertu viedokli, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) šodien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē rosinās nerīkot valsts pārbaudes darbus 9. klašu beidzējiem, portālu LA.LV informēja IZM.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Atteikšanos no 9.klašu eksāmeniem ministrija rosina pēc konsultācijām ar Veselības ministriju, kā arī analizējot IZM, „Edurio“ un Valsts izglītības satura centra (VISC) skolēnu aptauju datus un ņemot vērā citu ES valstu rīcību centralizēto eksāmenu norisē.

Tāpat kā vairākumā ES valstu (kopā ap 20) Latvijā notiks eksāmeni 12. klasēm, savukārt 9. klasēm valsts pārbaudes darbus rosina atcelt, izņemot valsts valodas pārbaudījumu mazākumtautību izglītības programmās tiem skolēniem, kuri to vēlēsies kārtot, apliecinot valsts valodas prasmes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Eksāmenus 9. klasēm nolemts nerīkot vairākās ES valstīs: Beļģijā, Dānijā, Francijā, Maltā, Nīderlandē, Portugālē, Rumānijā, Spānijā, vienlaikus atstājot spēkā 12. klašu eksāmenu norisi. Igaunijā, tāpat kā Latvijā, nebūs 9. klašu noslēguma eksāmenu, toties iestājpārbaudījumi uzņemšanai vidusskolā notiks.

Vienlaikus jānorāda, ka vismaz piecas ES dalībvalstis 9. klases valsts pārbaudes darbus tomēr nolēmušas rīkot.

„Pārejot uz kompetenču pieeju, svarīgas izglītības procesa sastāvdaļas ir karjeras izglītība un skolēna orientēšana uz viņa spēju attīstību, izvēloties arī vidējo izglītību.

Arī Latvijā, uzņemot vidusskolā vai ģimnāzijā ar dibinātāja atļauju mācību iestāde ir tiesīga rīkot iestājpārbaudījumus.

Tas būtu svarīgi – pakāpeniski pāriet uz iestājprasībām šajā izglītības posmā. Covid-19 šo pāreju nedaudz palēnina, taču ceram, ka skolas izvēlēsies optimālāko 10. klases skolēnu uzņemšanas veidu,“ uzsver izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.

VISC un IZM pauž pārliecību, ka pāreja uz kompetenču pieeju pakāpeniski mazinās nevēlamu attieksmi, ko var novērot šobrīd – ir uztraukums, jo pietrūkst laika gatavoties eksāmenam, nevis pārliecība, ka skolēni ir gatavi savu spēju pārbaudei.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.