IZM pasūtīts pētījums rāda atbalstu augstskolu apvienošanai un specializācijai 2
Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtīts pētījums liecina, ka sabiedrība atbalsta augstskolu apvienošanu un specializēšanos, informēja ministrijā.
74% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka daļai no augstākās izglītības iestāžu, kuras tiek finansētas no valsts budžeta, būtu jāapvienojas, veidojot spēcīgākas apvienotas studiju programmas un paaugstinot mācību procesa kvalitāti. 38% iedzīvotāji pilnīgi atbalsta šādu augstskolu apvienošanos, 36% – drīzāk atbalsta. Tikai 3% iedzīvotāju šādu soli pilnīgi neatbalsta, 10% drīzāk neatbalsta, bet 13% iedzīvotāju bija grūtības atbildēt uz šo jautājumu, liecina aptauja.
70% Latvijas iedzīvotāju arī atbalsta augstskolu specializāciju, izvēloties visspēcīgākās programmas un atsakoties no pārējām. 30% iedzīvotāju pilnīgi atbalsta augstskolu specializāciju, 40% – drīzāk atbalsta. Augstskolu specializāciju pilnīgi neatbalsta vien 2% iedzīvotāju, 13% drīzāk neatbalsta un 15% iedzīvotāju nevarēja atbildēt.
Izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) uzskata, ka Latvija nevar atļauties izlietot budžeta finansējumu daudzām sadrumstalotām studiju programmām, kuras nenodrošina pietiekamu kvalitāti vai nav pieprasītas no darba devēju puses.
“Augstskolu specializācija un studiju apvienošana nebūs viegls process, tomēr šogad mēs to esam diezgan veiksmīgi iesākuši,” norāda ministrs, minot veselības un lauksaimniecības nozares.
Pērnā gada nogalē noslēdzās sarunas par budžeta vietu pārdali augstskolās, kuras tiek finansētas no valsts budžeta. Tajās piedalījās izglītības un zinātnes ministrs Vj.Dombrovskis, veselības ministre Ingrīda Circene (V), zemkopības ministre Laimdota Straujuma, kā arī deviņu augstskolu un universitāšu rektori.
Budžeta vietu pārdale augstskolās nākamajā gadā notiks saskaņā ar četriem principiem – augstākās izglītības iestādēs tiek saglabāts valsts budžeta dotācijas apjoms ne mazāks kā 2013.gadā, budžeta studiju piedāvājums atbilst darba tirgus pieprasījumam, augstskolas stratēģiskās specializācijas princips – mazināt sadrumstalotību un studiju programmu dublēšanos, veicinot resursu kopīgu izmantošanu, kā arī – iepriekšējā akadēmiskajā gadā neaizpildīto budžeta vietu pārdales princips.
Sarunu gaitā universitātes un augstskolas ir definējušas arī tās studiju programmas vai virzienus, kuras tās stiprinās, pārdalot budžeta līdzekļus augstskolas ietvaros. Tā Latvijas Universitātes stratēģiskās specializācijas virziens ir sociālās, humanitārās un dabas zinātnes, Rīgas Tehniskās Universitātes – inženierzinātnes, ražošana un būvniecība, Rīgas Stradiņa Universitātes – veselības aprūpe, Latvijas Lauksaimniecības Universitātes – lauksaimniecība, veterinārmedicīna, mežsaimniecība, pārtikas tehnoloģijas.
Lai novērstu programmu dublēšanos, Rektoru padomē tiks uzsāktas arī sarunas par ciešāku sadarbību atsevišķu studiju programmu īstenošanā, kā arī par atsevišķu augstskolu apvienošanos, informē ministrija.
Aptauju ir veikusi “Mārketinga pētījumu aģentūra”, aptaujājot 1000 iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā Latvijas teritorijā pērn novembrī un decembrī.