Izlīdzinātais maksājums par dabasgāzi nav apgrūtinājums, jo to var pārtraukt jebkurā brīdī 15
Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Dabasgāzes cenām draudīgi ceļoties, dzīvojamo māju īpašnieki, kuri to izmanto apkurē, jautā “Latvijas Avīzei”, vai izlīdzinātā maksājuma vietā turpmāk par dabasgāzi var maksāt rēķinus pēc tās reālā patēriņa, nododot rādījumus katra mēneša beigās – līdzīgi kā par ūdeni, elektrību un citiem komunālajiem pakalpojumiem. Tā kā pašlaik daudzās mājsaimniecībās papildus ierīko ar koksnes granulām vai malku kurināmu apkuri, tā ļautu samazināt izdevumus par dabasgāzi.
Dabasgāzes tirdzniecības gala tarifi mājsaimniecībām krasi palielinājušies no 2022. gada 1. jūlija.
Var maksāt pēc patēriņa
Uzņēmuma “Latvijas gāze” Mājsaimniecību departamenta vadītājas vietniece Sintija Aire atbild, ka ikviens lietotājs var izvēlēties kādu no piedāvātajiem norēķinu veidiem – izlīdzināto maksājumu vai rēķinu. Norēķinu veida maiņu lietotājs var pieteikt, autorizējoties “Latvijas gāzes” pašapkalpošanās portālā “mans.lg.lv”.
Jautāta, vai ģimenes privātmājā, kurā pašlaik kā alternatīva ierīkota koksnes granulu vai malkas apkure, īpašnieks var pilnīgi atteikties no dabasgāzes izmantošanas, Sintija Aire atbild, ka var.
“Ja lietotājs vēlas izbeigt līgumu, jo īpašumā tiks atslēgta dabasgāzes padeve, jāsazinās ar AS “Gaso” par dabasgāzes atslēgšanu. Dabasgāzes padeves atslēgšanu nodrošina AS “Gaso” (vairāk informācijas “https://www.Gaso.lv/piesleguma-atslegsana”),” skaidro uzņēmuma pārstāve, “visērtāk “Gaso” pieteikt atslēgšanu ir, nosūtot tālruņa īsziņu uz numuru 155 ar tekstu “ATSL atstarpe objekta tirgus numurs”.
Objekta tirgus numuru var uzzināt klientu portālā vai AS “Gaso” klientu portālā. Pēc tam jāatsūta pieteikums līguma izbeigšanai pa e-pastu [email protected].
“Latvijas gāzes” mājaslapas sadaļā “pieteikumi” (“https://lg.lv/majoklim/pieteikumi”) ir publicēta pieteikuma veidlapa līguma izbeigšanai.”
Iespēja pārtraukt un atjaunot
Jautāta, vai, piemēram, pēc gada vai diviem īpašnieks var atjaunot pieslēgumu, turpinot izmantot apkurē dabasgāzi, uzņēmuma “Gaso” pārstāve atbild apstiprinoši.
“Ja dabasgāzes padeve īpašumā bijusi pārtraukta un tās lietotājam ir aktīvs dabasgāzes tirdzniecības līgums, tad par padeves atjaunošanu aicinām sazināties ar dabasgāzes pārvades uzņēmumu “Gaso” vai iesniegt pieteikumu dabasgāzes padeves atjaunošanai,” skaidro Sintija, “mēs ziņosim sistēmas operatoram, ka lietotājs ir gatavs saņemt pakalpojumu, un sazināsies, lai vienotos par pieslēguma atjaunošanas laiku.
Savukārt, ja dabasgāzes tirdzniecības līgums bijis izbeigts, piesakot dabasgāzes padeves atslēgšanu, tad pirms dabasgāzes atjaunošanas lietotājam vispirms jānoslēdz līgums ar savu izvēlēto tirgotāju.”
Uzņēmuma pārstāve piebilst, ka neatkarīgi no tā, vai gāze tiek vai netiek patērēta, lietotājam ik mēnesi jāmaksā par pieslēguma nodrošināšanu. Nemainīgā jeb fiksētā maksa netiek aprēķināta, ja dabasgāzes piegāde īpašumā ir pārtraukta.
Padeves atjaunošana – maksas pakalpojums
“Pirms atteikties no dabasgāzes, būtu ieteicams izvērtēt, vai tā patiešām nebūs vajadzīga. Pieslēguma atslēgšana klientiem ir bez maksas. Bet dabasgāzes padeves atjaunošana jau ir maksas pakalpojums,” brīdina Sintija Aire.
Kā ziņo “Latvijas gāze”, no 2022. gada 1. jūlija dabasgāzes tirdzniecības gala tarifi mājsaimniecībām atkarībā no patēriņa pieaugs par 6,86 eirocentiem par katru patērēto kilovatstundu (kWh), ieskaitot PVN un akcīzes nodokli, ja dabasgāze tiek izmantota kā kurināmais.
Mājsaimniecībām, kuras patērē līdz 250 kubikmetriem dabasgāzes gadā, diferencētais tirdzniecības gala tarifs ar PVN un akcīzes nodokli pieaugs par 65,6% – no 0,1045819 līdz 0,1732010 eiro/kWh.
Mājsaimniecībām, kuras patērē no 250 līdz 500 kubikmetriem dabasgāzes, gala tarifs kāps par 74,8% – no 0,0917141 līdz 0,1603332 eiro/kWh.
Mājsaimniecībām, kuras patērē no 500 līdz 25 000 kubikmetru dabasgāzes gadā, gala tarifs palielināsies par 89,9% – no 0,0762993 līdz 0,1449184 eiro/kWh.
Lietotājiem ar atļauto slodzi līdz sešiem kubikmetriem stundā tarifa nemainīgā jeb fiksētā komponente kopā ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) nemainās – 3,27 eiro mēnesī jeb 32,40 eiro gadā.
Mājsaimniecībām, kuras izmanto dabasgāzi tikai ēdiena gatavošanai un patērē četrus kubikmetrus mēnesī, līdz šim maksāto 7,67 eiro vietā būs jāmaksā aptuveni 10,56 eiro mēnesī. Savukārt mājsaimniecībām, kuras dabasgāzi izmanto apkurei un patērē vidēji 180 kubikmetrus mēnesī, līdzšinējo 148,00 eiro būs jāmaksā teju divreiz vairāk – 278,15 eiro mēnesī.
Tā kā no 1. jūlija apstiprinātie tarifi ir aprēķināti, balstoties uz dabasgāzes biržas cenu 107,34 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir mazāka nekā augustā, kad tā sasniedza jau 170,23 eiro par MWh, visticamāk, arī turpmāk sagaidāms tarifu kāpums.