Foto – Shutterstock

Izlīdzinām šķību grīdu: maisījuma izvēle, sagatavošana un ieliešana 0

Grīda ir pirmais elements, ko ievērojam, ieejot telpā. Taču – lai cik glīts būtu dekoratīvais segums, ja grīda būs šķība vai nelīdzena, iespaids par telpu tik un tā būs sabojāts.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Laiks, kad vienīgā iespēja iegūt līdzenu un horizontālu pamatu grīdai, izmantojot tikai cementa un smilšu maisījumu, jau sen pieder pagātnei. Ražotāji piedāvā pašizlīdzinošos maisījumus grīdām, tos atliek vien sajaukt ar ūdeni, izliet uz pamatnes un… iegūt ideāli gludu horizontālu virsmu – maisījuma izlīdzināšanās notiks gravitācijas ietekmē. Turklāt darbu iespējams paveikt paša spēkiem arī tad, ja nav īpašas pieredzes celtniecībā, vien rūpīgi jāievēro darbu secība un maisījumu ražotāju norādījumi.

“Pašizlīdzinošās grīdas maisījums veidots no rūpīgi izvēlētām sastāvdaļām, visbiežāk uz cementa vai cementa–ģipša bāzes. Nopērkami uz polimēru bāzes veidoti maisījumi (akrils, poliuretāns, epoksīdi), taču to ieklāšana ir sarežģītāka, ko paša spēkiem tomēr labāk neveikt,” skaidro būvfirmas KMT projekts valdes loceklis Māris Stiprais.

Smalki, rupji, cements, ģipsis

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pašizlīdzinošajiem grīdas maisījumiem uz cementa bāzes ir īpašas polimēru piedevas – plastifikatori, kas nodrošina gatavā maisījuma vieglu izplūšanu un ātru tālāko kristalizāciju. Šādus maisījumus var izmantot telpās ar paaugstinātu mitrumu. Tieši uz cementa bāzes veidotie maisījumi pieļauj ļoti plānu izlīdzinošo kārtu (daži milimetri) ierīkošanu.

Ģipša (precīzāk ģipša–cementa bāzes) pašizlīdzinošie maisījumi piemēroti sausām telpām. Tos izmanto arī gadījumos, kad jāizlīdzina lielāks kritums, pat līdz 100 milimetriem. Ģipsis lieliski vada siltumu, un šos maisījumus visbiežāk lieto, tieši ierīkojot siltās grīdas,” skaidro Māris Stiprais.

Pašizlīdzinošo grīdu maisījumus iedala pēc izmantotā materiāla graudu frakcijas. Rupjie domāti virsmas izlīdzināšanai, ja augstumu starpība ir lielāka. Ielejamā kārta parasti ir vismaz 10 mm bieza. Šādai vir­smai var būt nepieciešama tālāka izlīdzināšana, to arī izvēlas, ja paredzēts ieklāt flīzes vai laminātu.

Smalkos maisījumus izvēlas gadījumos, kad nepieciešams izlīdzināt virsmu, īpaši nepalielinot tās augstumu. Ielejamās kārtas biezums – līdz 5 milimetriem.

Ir nopērkami arī īpaši maisījumi, kuros iestrādātas armējošas šķiedras. Tie paredzēti, lai palielinātu kārtas spēju pretoties deformācijām. Citas piedevas var veicināt virsmas spēju atgrūst mitrumu. Šos maisījumus izmanto, kad izlīdzinošā kārta jāveido uz koka pamatnes. Salīdzinot ar citiem, šo maisījumu cena ir ievērojami augstāka.

Pašizlīdzinošo grīdas maisījumu priekšrocības:

• vienkārša maisījuma sagatavošana, atliek vien pievienot ražotāja noteikto ūdens daudzumu;

• masas sagatavošanai nav nepieciešams īpašs aprīkojums – maisīšanai var izmantot celtniecības maisījumu mikseri, kas iestiprināts jaudīgākā urbjmašīnā;

Reklāma
Reklāma

• nav jāveido augstuma atzīmes;

• klasiskās betona izlīdzinošās kārtas minimālais biezums 25–30 mm, pašizlīdzinošās kārtas 2–5 mm;

• mazāka slodze uz nesošajām konstrukcijām;

• daudzi maisījumi pietiekami sastinguši, lai noturētu cilvēka svaru jau pēc 2–3 stundām. Tas īpaši ērti, remontējot dzīvokļa gaiteni vai caurstaigājamās istabas.

Pašizlīdzinošo grīdas maisījumu trūkums – ar betona izlīdzinošo kārtu salīdzinoši augstāka cena. Tāpēc lielākas augstumu starpības gadījumā vēlams pamatu izlīdzināt ar betona masu, bet ar plānu pašizlīdzinošo kārtu panākt ideālu virsmu.

Cik daudz maisījuma nepieciešams?

Uz šo jautājumu ikreiz jāatbild gan pieredzējušiem celtniekiem, gan iesācējiem, lai iegādātos vajadzīgo materiāla daudzumu.

Ja pamats ir salīdzinoši līdzens, aprēķini nav sarežģīti. Visbiežāk ražotājs uz maisījuma iesaiņojuma norāda tā patēriņu kvadrātmetram, ja kārtas biezums ir 10 mm. Tādējādi var izmantot formulu M = S x h x m x 100, kur M ir nepieciešamais maisījuma daudzums kilogramos, S – laukums kvadrātmetros, h – ielejamās kārtas augstums metros (1 mm = 0,001 m), m – ražotāja norādītais maisījuma patēriņš vienam kvadrātmetram ar kārtas biezumu 10 mm.

Iegūtais skaitlis jādala ar maisījuma svaru vienā iesaiņojumā. Tā uzzināsiet, cik maisu iesaiņojuma jāiegādājas. Prātīgi būtu pirkt materiālu ar 5 procentu rezervi, nekā aprēķināts.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.