Izlauzties no kaitīgā ieraduma slazda 0
LASĪTĀJS JAUTĀ: “Nu jau gadus piecus cenšos ik pa laikam atmest smēķēšanu, bet neizdodas. Esmu izmēģinājis daudzas metodes, taču jau drīz vien sanāk atgriezties pie nelāgā ieraduma. Nepalīdz arī cilvēku padomi, kuriem to ir izdevies paveikt. Kāpēc tā? Kur slēpjas veiksmes atslēga? Problēma arī tāda, ka, tiklīdz es smēķēju, gribas lietot neveselīgu uzturu, tādējādi nelāgo ieradumu ķēdīte tikai pagarinās.”
Atbild Betija Līduma, personīgās un profesionālās izaugsmes trenere-koučs, supervizore, lektore
Pirms ķerties pie kaitīgā ieraduma izskaušanas no savas ikdienas, vispirms ieteicams aprunāties ar sevi, tādējādi izvērtējot situāciju. Piemēram, jautājot sev – vai es patiešām vēlos no šā ieraduma atbrīvoties? Vai to vēlos es pats vai arī mana otrā pusīte, vecāki un citas personas? Vai šī iecere ir patiešām stipra? Varbūt šobrīd tā vairāk ir tikai kā koķetēšana ar domu, ka – jā, būtu labi atmest smēķēšanu, bet ir labi arī tā, kā ir šobrīd? Uzdodot sev šos jautājumus, ir iespējams nonākt pie atklātas sarunas pašam ar sevi.
Ir ļoti svarīgi saprast – ko jūs iegūsiet, atmetot kaitīgo ieradumu. Un tikpat būtiski apzināties – ko jūs zaudēsiet. Atbilde uz pirmo jautājumu kalpos kā bākuguns vājuma brīžos, kad gribēsies atgriezties pie kaitīgā ieraduma. Savukārt atbilde uz otro jautājumu palīdzēs jums labāk apzināties, kādu vajadzību ar savu kaitīgo ieradumu cenšaties apmierināt. Jāatzīst, ka smēķēšanas gadījumā šīs vajadzības var būt ļoti dažādas, piemēram: veids, kā nomierināties; laiks, kurā tiek apkopotas domas, radītas idejas; veids, kādā tiek parādīts statuss, vara; kā justies piederīgam; nereti darba vietas smēķētavā tiek iegūta informācija, kas citādi ietu secen, utt. Apzinoties cēloni, jūs daudz efektīvāk varēsiet tikt galā ar problēmu. Nevis cīnoties ar sekām, bet risinot problēmu tās saknē.
Nākamais svarīgais solis ir saprast, kā jūs šo vajadzību (pie kuras nonācāt pārdomu veidā) varat apmierināt veselīgā ceļā. Iespējas ir dažādas, sākot ar pašapziņas stiprināšanu, ja smēķēšana jums kalpo kā zināms statusa instruments, beidzot ar veselīga aizvietotāja piemeklēšanu, piemēram, brīdī, kad gribas smēķēt, apēst sauju riekstu, iedzert nomierinošu tēju vai veikt kādu fizisku vingrinājumu. Te gan būtu svarīgi izvairīties no rituāliem, kas saistās ar kaitīgo ieradumu, piemēram, kafijas dzeršanu, ja iepriekš kafija tika malkota vienlaikus ar cigaretes aizkūpināšanu, jo tas tikai vēl vairāk pastums jūs smēķēšanas virzienā.
Sākuma etapā ir ļoti būtiski tikt skaidrībā ar problēmas cēloni un aprunāties ar sevi, pievēršoties iekšējiem dialogiem, bet drīz pēc tam pienāk brīdis, kad ir vienkārši jārīkojas. Un te svarīgi saprast, ka brīdī, kad jums, piemēram, gribēsies uzsmēķēt, smadzenes jums piedāvās visdažādākos kompromisa variantus: “Nu tikai šodien…”, “vēl tikai reizi un tad gan likšu punktu” u. c. Tas ir brīdis, kad labāk pateikt “Stop!” un vērst uzmanību uz citām aktivitātēm, jo, sākot kaulēšanos ar sevi, jūs, visticamāk, zaudēsiet.
Protams, jāņem vērā, ka šie ir universāli principi, taču dzīvē situācija no situācijas stipri atšķiras. Var būt gadījumi, kad iepriekš minētie ieteikumi pat nobāl problēmas priekšā. Reizēm labākais risinājums ir arī vides maiņa, kas palīdz ierobežot vai novērst apstākļus, proti, spēcīgos stresorus vai stimulus, kas tikai veicina kaitīgos ieradumus. Bet jebkurā gadījumā – atbrīvošanās no kaitīgā ieraduma prasa zināmu piepūli. Tādēļ, jo labāk jūs sagatavosieties šim procesam, sākotnēji izvērtējot, ar ko tad jums patiesībā ir darīšana, un jau iepriekš apbruņosieties ar sev nepieciešamo atbalstu (vide, aktivitātes, cilvēki), jo veiksmīgāk jums izdosies sasniegt pozitīvus rezultātus. Lai izdodas!
IETEIKUMI
Kā atbrīvoties no kaitīgiem ieradumiem
Pirmais solis – cēloņu apzināšanās. Jāapzinās cēloņi, kas kaitīgos ieradumus izraisa. Jautā sev: kad es šo ieradumu novēroju? Cik bieži to daru? Kur parasti atrodos? Ar ko tajos brīžos esmu kopā? Kas mudina šo ieradumu veikt?
Kaitīgie ieradumi jāaizstāj, nevis tie jāiznīdē. Jāfokusējas nevis uz slikto ieradumu pārtraukšanu, bet gan labo ieradumu ieviešanu! Līdzīgi kā dabā – jo vairāk sevi piesaka gaisma, jo vairāk atkāpjas tumsa. Ja vienkārši pārtrauksim vecos ieradumus, tur paliks tukšums, ko būs grūti izturēt, tādējādi vecie ieradumi alks pēc atgriešanās.
Izvairies no kaitīgo ieradumu ierosinātājiem (iespēju robežās) – vide, cilvēki, notikumi utt.
Apvieno spēkus vēl ar kādu cilvēku. Tādējādi viens otru atbalstīsiet.
Saikne ar sevi. Atceries, ka tev nav jāmainās, bet gan jāatgriežas pie savas sākotnējās būtības. Piemērs par smēķēšanu: tu taču nepiedzimi ar cigareti mutē; bija kādi notikumi, apsvērumi tavā dzīvē, kas mudināja sākt smēķēt.
Esi pacietīgs! Sliktie ieradumi, iespējams, ir veidojušies gadiem ilgi, tādējādi maz ticams, ka izdosies no tiem atbrīvoties vienas dienas laikā.
Esi gatavs arī neveiksmei un pēc iespējas ātrāk atgriezies uz sākotnējā ceļa! Atmest visam ar roku pie pirmās neveiksmes būtu līdzīgi kā pārdurt pārējās trīs riepas situācijā, kad tavai mašīnai pa ceļam tiktu pārsista tikai viena no tām.
* Ieteikumus Betija Līduma apkopojusi, iedvesmojoties no personīgās pieredzes un apkopojot dažādu autoru vērtīgas atziņas. Viens no tiem: James Clear “Transform Your Habits”.