Foto: EPA/Scanpix/LETA

Izjūk lielās testēšanas plāns 88

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Veselības ministrija (VM) tomēr neieviesīs prasību visām ambulatorajām ārstniecības iestādēm, kā arī ģimenes ārstu praksēm, sākot no 1. novembra, testēt ar ātrajiem antigēnu testiem savus apmeklētājus, pirms tos ielaiž poliklīnikā vai pie ģimenes ārsta.

Līdz valstī noteiktās ārkārtējās situācijas beigām – 2022. gada 11. janvārim – tas izmaksātu vairāk nekā 12 miljonus eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

VM Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka sākotnējo ieceri pamatoja, ka ar ātrajiem testiem, piemēram, esot pārbaudīti visi pacienti, kas Rīgā apmeklējuši veselības centru “Pļavnieki”, un daudziem atklāta kovida infekcija.

Turklāt daļai šo cilvēku neesot bijis nekādu kovida simptomu, bet daļa ieradusies ar augšējo elpošanas ceļu acīmredzamām problēmām.

Tikai atšķirība tā, ka pirms iekļūšanas “Pļavniekos” testu varēja veikt brīvprātīgi, bet ministrija bija paredzējusi, ka turpmāk tas būs obligāts.

Taču daudzu ārstniecības iestāžu vadītāji pauda sašutumu, ka VM gatavojas bez pietiekama pamatojuma uzlikt lielu slogu gan iedzīvotājiem, gan iestādēm. Ārā būtu jāveido rinda, neņemot vērā gadalaiku, dokumenta sagatavotāji neesot snieguši savu redzējumu, kā katra individuālā ģimenes ārsta prakse nodrošinās pacientu testēšanu ārpus iestādes.

Tiem, kas ārstniecības pakalpojumu saņem par maksu, par šo testu būtu jāmaksā saskaņā ar ārstniecības iestādes cenrādi. Veselības ministra padomnieks Kaspars Bērziņš informēja valdību, ka viens tests maksā nedaudz virs četriem eiro.

Turklāt iestāžu vadītāji nesaskatīja jēgu šādai masveida testēšanai, jo ambulatorais pakalpojums vidēji ilgstot 15–20 minūtes, un epidemiologi iepriekš ir skaidrojuši, ka kontaktam ir jābūt ilgākam par 20 minūtēm, lai būtu risks inficēties.

Testēšanas apjoma palielināšana kā tāda nemazinot saslimstību.

Tika ieteikts pacientiem lietot respiratorus, pie ieejas ārstniecības iestādē mērīt ķermeņa temperatūru un likt parakstīties, ka apmeklētājam nav kovida simptomu. Pacientiem ar simptomiem (par ko viņi paši savlaikus informē iestādi) ārstniecības pakalpojumu piedāvā pēc iespējas ātrāk, iestādei veidojot tā saukto pierakstu “logus”. Testu prasa tikai tur, kur pakalpojumu sniedz ilgāk par 20 minūtēm, piemēram, apmeklējot zobārstu.

VM pārstāve Janka pastāstīja, ka tikšot veikti divi pilotprojekti.

Vienā ātros antigēnu testus saviem pacientiem izmantos tās ārstniecības iestādes, kas izteikušas šādu vēlmi. Bet otra pilotprojekta laikā tiks izmantoti respiratori un mērīta ķermeņa temperatūra. Tas notiks Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā, Aizkraukles medicīnas centrā un Veselības centru apvienībā. Izvērtējot šos projektus, Veselības ministrija pieņemšot lēmumu, kā pareizi rīkoties, lai ierobežotu koronavīrusa izplatību ambulatorajās ārstniecības iestādēs. Lēmums netikšot pieņemts tikai uz izmaksu pamata. Noteicošā būšot efektivitāte.

Reklāma
Reklāma

Ātros antigēnu testus patlaban izmantojot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, ja pacientam ir augšējo elpošanas ceļu simptomi un laboratoriski nav veiktas analīzes, lai pārliecinātos, vai cilvēks ir sasirdzis ar kovidu. Ja tests ir pozitīvs, pacientu nevirza kopējā plūsmā, bet pārvieto pa atsevišķu ieeju uz izolācijas telpu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.