Kā ārstē policistisko olnīcu sindromu? Skaidro ginekoloģe 4
Regīna Olševska, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Veicot ultrasonogrāfiju, man konstatēja olnīcu policistozi. Kas tā par slimību, un kā to ārstē? OLGA VALMIERĀ
“Policistisko olnīcu sindromu raksturo retas mēnešreizes vai ilgstošs to iztrūkums – trīs mēnešus vai pat ilgāk. Veicot olnīcu ultrasonogrāfiju, redzama izmainīta olnīcu struktūra, tas ir, daudzas mazas cistas, kā arī ir sievišķo un vīrišķo hormonu disbalanss, ko var atklāt ar hormonu izmeklējumu starpniecību,” skaidro ginekoloģe-endokrinoloģe, dzemdību speciāliste Ineta Vasaraudze. Bieži vien pacientes sūdzas par ādas taukošanos un akni, pastiprinātu apmatojuma veidošanos vai matu izkrišanu.
Policistisko olnīcu sindroma ārstēšana ir vērsta uz simptomu mazināšanu, jo to izārstēt nav iespējams.
Gados jaunām sievietēm lielāko diskomfortu sagādā hormonālās izmaiņas, jo paaugstināta vīrišķo hormonu līmeņa dēļ ādas receptori reaģē ļoti aktīvi, tāpēc uz ādas veidojas pūtītes un aug tumši matiņi. Gados vecākām sievietēm vērojamas metabolās – ar vielmaiņu saistītas problēmas, jo olnīcu darbība ietekmē arī endokrīno sistēmu, stāsta speciāliste.
“Dažreiz pacientēm ar policistisko olnīcu sindromu organisms sāk neadekvāti reaģēt uz aizkuņģa dziedzera izstrādāto insulīna daudzumu, tāpēc ar laiku var attīstīties II tipa cukura diabēts, ja vien sieviete jau laikus neievieš korekcijas savā dzīvesveidā. Diabēts un tā ietekmē radušies sirds un asinsvadu bojājumi, to skaitā insults un miokarda infarkts, ir biežākās policistisko olnīcu sindroma komplikācijas,” viņa piebilst.