Izgudrots lēni kūstošs saldējums 0
Skotu zinātnieki ir atklājuši noslēpumu, kā panākt, lai saldējums karstajās vasaras dienās neizkustu tik ātri.
Saldējums ir tas iekārojamais gardums, kurā vielas tiek pārdotas visos trijos agregātstāvokļos – kā ledus, šķidrums un gaiss. Ja mazliet aizkavējaties ar ēšanu, tad tas paliek tikai vienā – pārsaldinātā negaršīgā peļķītē.
Dandījas un Edinburgas universitāšu pētnieki atklājuši dabā atrodamu proteīnu, kas saldējuma maisījuma padara noturīgāku – tas kūst daudz lēnāk, un tā struktūra ir izlīdzinātāka, bez ledus kristāliem, ziņo BBC. Edinburgas universitātes profesore Keita Makfīja BBC teikusi, ka jaunā sastāvdaļa nenovērsīs to, ka “saldējums galu galā izkusīs tik un tā, taču, cerams, noturēsies daudz ilgāk un nepilēs”.
Abu universitāšu pētnieki Keitas Makfījas un Nikolas Stenlijas Volas vadībā atklājuši, ka proteīns, kuru pazīst kā BslA (saīsinājums no angļu – bacterial surface layer A), saldējumā darbojas, sasaistot gaisu, taukus un ūdeni. Šo proteīnu rada baktērija Bacillus subtilis. Kad tā aug kolonijā, tā rada lipīgu slāni, kas sastāv no proteīniem, DNS un mikrobiem. Šis slānis kā lietusmētelis pasargā gan gaisa burbuļus, gan tauku pilienus jeb krējumu, gan cietos ledus kristālus. Sajaucot šo proteīnu ar saldējumu zinātnieku noteiktajās proporcijās, aukstais produkts vairs nekūst tik ātri.
Šis proteīns atrodams dabā kā labdabīga baktērija. “Tas ir dabisks proteīns, kas jau ir pārtikas ķēdē. To jau lieto kā fermentu dažos pārtikas produktos, tādējādi tas ir dabisks produkts, nevis “Frankenšteina” pārtika,” profesore Makfīja stāstīja BBC Radio 5. “Ar šo proteīnu mēs aizvietojam dažas tauku molekulas, lai stabilizētu tauku un ūdens maisījumu, tādējādi tas var samazināt tauku daudzumu, bet tas negaršos citādi.” Viņa atzina, ka perspektīvā tas var samazināt cukura daudzumu arī citos produktos, piemēram, šokolādes uzputenī un majonēzē, samazinot kaloriju skaitu.
Proteīna BslA izmantošana ļauj saldējumam mazāk pievienot piesātinātos taukus, radot mazāku kaloriju produktu. Savukārt biznesam tas nozīmētu enerģijas ietaupīšanu saldētavās.
Savā zinātniskajā publikācijā ASV Nacionālajā zinātņu akadēmijas izdevumā skotu zinātnieki nav atklājuši eksperimenta detaļas, jo uzskata, ka izgudrojumam ir komerciāls potenciāls. Viņi sagaidīs patenta apstiprinājumu un tad pārdos ieinteresētajiem komersantiem. Tāpēc izgudrojuma autori lēš, ka lēni kūstošais saldējums tirgū varētu parādīties triju līdz piecu gadu laikā.
Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu