Izgāšanās kā mācība 17
Latvijas drošības dienesti, nespējot nosargāt izstādi “Maidana cilvēki”, ir izgāzušies un apliecinājuši savu rīcības nespēju, uzskata Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcijas deputāti, kuri tikās ar iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski (“Vienotība”).
“Notikumi ap izstādi “Maidana cilvēki” ir signāls par bīstamām nepilnībām drošības sistēmā. Šī sistēma ir bijusi ļoti vāja, un mēs ceram saņemt no ministra sīkākus skaidrojumus un izvērtējumu. Taču vēl biedējošāks ir scenārijs, ka kāds drošības uzturētājiem licis pievērt acis šajā gadījumā,” pēc tikšanās ar ministru teica NA frakcijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars. Viņš arī atgādināja, ka viens no hibrīdkara galvenajiem elementiem ir graut iedzīvotāju uzticību valstij un tās drošības institūcijām, mazināt drošības sajūtu. Tādēļ, pēc NA līdera ieskatiem, notikumu ķēde pie Ministru kabineta būtu vērtējama kā hibrīdkara sastāvdaļa.
Tikšanās laikā Kozlovskis esot atrunājies ar juridiskām un tehniskām nepilnībām. Ministrs skaidrojis, ka Drošības policija informāciju par šādas izstādes rīkošanu no Rīgas domes saņēmusi nevis kā parasti – pieteikuma saskaņošanas laikā, bet gan pēc tam, kad atļauja jau bija dota. Arī sadarbība ar izstādes organizatoriem neesot veidojusies, kā sākotnēji runāts. “Skaidrs, ka incidenti uzdod vairākus nopietnus jautājumus. Bet policijas juridiskais pienākums nebija nodrošināt šī pasākuma apsardzi,” atrunājās ministrs. Viņaprāt, izstādes rīkotājiem par pasākuma apsardzi būtu bijis jānoslēdz līgums ar policiju. Vienlaikus gan Kozlovskis piekrita, ka notikušais nodarījis kaitējumu valsts prestižam, un pauda cerību, ka tas kalpos par mācību turpmāk rūpīgāk izvērtēt jebkuru sabiedrisku pasākumu. Papildu rezonansi izstādes demolēšanai devis apstāklis, ka provokācija notikusi pie paša valdības nama, kas ir Valsts policijas apsargāts kritiskās infrastruktūras objekts. Tādēļ tikšot izvērtēta iespēja uzlabot MK apsardzi, paplašinot videokamerās kontrolējamo perimetru.
Tomēr ministra skaidrojumi NA deputātus nav pārliecinājuši. “Drošības policijai vajadzēja būt informētai par šo izstādi, vēl pirms iesniegums par tās rīkošanu nonācis pašvaldībā uz galda. Labi zinot, cik pretrunīgi Latvijas sabiedrībā tiek vērtēti Maidana notikumi, šādam pasākumam vajadzēja nodrošināt īpašu apsardzi. No iekšlietu ministra sagaidām valstisku rīcību, nevis matu skaldīšanu par juridiskiem formulējumiem vai naivu paļaušanos, ka Nila Ušakova vadītā pašvaldība novērsīs šādas provokācijas,” pauda R. Dzintars. Neraugoties uz skarbu retoriku, nacionāļi pagaidām nerunā par iekšlietu ministra demisijas pieprasīšanu, bet cer, ka iekšlietu dienesti veiks notikušā izvērtējumu un informēs sabiedrību par rezultātiem.