Senāta Izmeklēšanas komitejas vadītāja Diāna Feinsteina, demokrātu senatore no Kalifornijas, nodēvējusi CIP nopratināšanas programmu par “kauna traipu mūsu vērtībām un mūsu vēsturei”. “Es esmu dusmīga, ka tas ir veikts manas drošības vārdā. Es drīzāk riskētu mirt nekā būt iejaukta šajā pretīgajā spīdzināšanā. Ko mēs aizsargājam, ja aizstāvam ŠĀDU metožu lietošanu?” viņa pauda savu sašutumu.
Senāta Izmeklēšanas komitejas vadītāja Diāna Feinsteina, demokrātu senatore no Kalifornijas, nodēvējusi CIP nopratināšanas programmu par “kauna traipu mūsu vērtībām un mūsu vēsturei”. “Es esmu dusmīga, ka tas ir veikts manas drošības vārdā. Es drīzāk riskētu mirt nekā būt iejaukta šajā pretīgajā spīdzināšanā. Ko mēs aizsargājam, ja aizstāvam ŠĀDU metožu lietošanu?” viņa pauda savu sašutumu.
Foto – AFP/LETA

Izgaismo CIP brutalitāti 4

Publiskots ASV Senāta Izlūkošanas komitejas ziņojums par Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) aizturēto teroristu nopratināšanas taktiku un metodēm, kas liecina par spīdzināšanas lietošanu.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Ziņojumā secināts, ka “pastiprinātās pratināšanas” metodes, kādas CIP sāka lietot pēc 2001. gada 11. septembra teroristu uzbrukumiem ASV prezidenta Džordža Buša administrācijas laikā, pielīdzināmas spīdzināšanai, turklāt to pielietošanas rezultātā nekāda īpaši noderīga izlūkošanas informācija neesot iegūta, atzīmē raidsabiedrība BBC. “Nežēlīgas” nopratināšanas metodes pret personām, kas tika turētas aizdomās par terorismu, tika lietotas gadiem ilgi. Senāta Izlūkošanas komitejas ilgi gaidītā ziņojuma kopsavilkumā, kas nodots atklātībai, atzīts, ka CIP meloja sabiedrībai un Baltajam namam par “pastiprinātās nopratināšanas” metožu efektivitāti. Ziņojumā ir vairāk nekā 6000 lapu, taču tas joprojām ir slepens, kamēr publiskots 480 lapu garš kopsavilkums.

Reaģējot uz ziņojuma kopsavilkuma publiskošanu, ASV prezidents Baraks Obama paziņojis, ka CIP izmantotās metodes bijušas “pretrunā ar mūsu vērtībām un patiesajiem ideāliem”, tāpēc viņš pēc stāšanās amatā 2008. gadā aizliedzis spīdzināšanu. Obama apsveicis ziņojuma publiskošanu, taču rakstiskā paziņojumā uzslavējis CIP darbiniekus kā “patriotus”, kuriem “mēs esam dziļā patiesības parādā” par centieniem aizsargāt valsti, atzīmē avīze “The New York Times”.

CITI ŠOBRĪD LASA

CIP direktors Džons Brennans joprojām uzstāj, ka viņa dienesta izmantotās metodes ir palīdzējušas novērst teroristu uzbrukumus. Viņš gan atzinis, ka tikušas pieļautas kļūdas, taču piebildis, ka pašas CIP veiktajā pārbaudē konstatēts, ka “pastiprinātās nopratināšanas” metodes “sniedza izlūkošanas informāciju, kas palīdzēja izjaukt uzbrukumu plānus, notvert teroristus un glābt dzīvības”.

Senāta Izmeklēšanas komitejas vadītāja Diāna Feinsteina, demokrātu senatore no Kalifornijas, secinājusi, ka CIP ierēdņi ir pastāvīgi maldinājuši Balto namu un Kongresu par aizdomās turēto teroristu pratināšanās iegūto informāciju un nav pienācīgi pārraudzījuši notiekošo tās slepenajos cietumos daudzviet pasaulē. Feinsteina nodēvējusi CIP nopratināšanas programmu par “kauna traipu mūsu vērtībām un mūsu vēsturei”. “Es esmu dusmīga, ka tas ir veikts manas drošības vārdā. Es drīzāk riskētu mirt nekā būt iejaukta šajā pretīgajā spīdzināšanā. Ko mēs aizsargājam, ja aizstāvam ŠĀDU metožu lietošanu?” savu sašutumu pauda Feinsteina. Ziņojumā aprakstīta “rektālā barošana”, kā dēvēta ūdens ievadīšana cietumnieka taisnajā zarnā, – CIP mediķu apstiprināta procedūra, kas ļaujot panākt “pilnīgu kontroli pār aizturēto”. Cita metode – cietumnieka sejas pārklāšana ar audumu, lejot uz tā ūdeni un atveidojot slīcināšanu.

ASV Senāta ziņojums par CIP veikto aizdomās turēto teroristu spīdzināšanu pastiprina spiedienu uz vairākām Eiropas valstīm, kas sadarbojušās ar CIP un citām ASV varas iestādēm, atzīmē starptautiskā cilvēktiesību organizācija “Amnesty International”, nosaucot Poliju, Itāliju, Lietuvu, Rumāniju, Zviedriju un Britāniju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.