Māris Antonevičs
Māris Antonevičs
Foto: Timurs Subhankulovs

Māris Antonevičs: Izdzēstie 2

Pirms kāda laika Latvijas Televīzija rādīja dokumentālo filmu “1917. gada revolūcija. Ļeņins – Gorkijs” (oriģinālā: “The Making of a revolution” – “Revolūcijas radīšana”). Cita starpā bija zīmīgs fragments ar kādu bildi, kurā boļševiku līderis Vladimirs Ļeņins un rakstnieks Maksims Gorkijs redzami viens otram līdzās diezgan dīvainā pozā. Filmas veidotāji tūlīt pat atklāj noslēpumu – izrādās, oriģinālā tas bijis grupas foto, kurā blakus abiem stāv vēl vairāk nekā desmit cilvēku. Taču viņi politisku iemeslu dēļ vēlāk tikuši “izdzēsti” (Staļina laikā daudzi vecie revolucionāri tika pasludināti par “tautas nodevējiem”, un bildes apstrādē drošības pēc tika izņemti visi – gan jau pasludinātie, gan potenciālie).

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Par šo vēl slavenāka ir kāda cita fotogrāfija, kurā redzams Staļins nesteidzīgā pastaigā gar Maskavas upi. Aiz viņa – smaidīgs Vjačeslavs Molotovs. Taču viena persona no bildes ir pazudusi – bijušais PSRS iekšlietu tautas komisārs Nikolajs Ježovs. Iepriekš uzticams Staļina rokaspuisis, faktiski galvenais Lielā terora (1937 – 1938) organizators, 1940. gadā pats krita vadoņa nežēlastībā. Ježovs tika nošauts, un arī tika pārveidotas liecības par viņa agrāko tuvību ar Staļinu. Tādu pašu “apstrādi” Staļina valdīšanas laikā piedzīvoja arī, piemēram, 1917. gada bildes. Tajās noteikti vajadzēja atstāt Ļeņinu, kurš tobrīd jau bija kļuvis par kulta personību Krievijā, bet izdzēst citu revolūcijas līderi – Ļevu Trocki, kurš slēpās ārzemēs. Pagātnei vajadzēja izskatīties ideoloģiski pareizai.

Interneta resursos ir atrodami daudzi šādu pārveidotu bilžu piemēri ne tikai no padomju impērijas. Ķīnas Komunistiskās partijas vadošs darbinieks Bo Gu bija viens no Mao Dzeduna līdzgaitniekiem, taču pagājušā gadsimta 40. gados līderis apvainoja viņu “dogmatismā” un “kreisajā oportūnismā”. Šīm apsūdzībām gan nevajadzētu pievērst lielu uzmanību, tā vienkārši bija cīņa par varu. Lai gan Bo Gu it kā “nožēloja kļūdas” un atgriezās partijas vadībā, pēc viņa nāves bildes, kurās viņš redzams kopā ar vadoni Mao, tika rediģētas un Bo Gu no tām pazuda. Līdzīgas darbības mēdza veikt arī nacistu režīms Vācijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jūs teiksiet – lūk, agrāko totalitāro režīmu gājieni, kas visā pilnībā atklāj to liekulīgo, netīro būtību. Mūdienās tā vairs nenotiek. Nē, nu ir vēl Ziemeļkorejā Kims Čenuns, kurš joprojām dzēš savu notiesāto onkuli no vecajām bildēm (kā to atklājis britu laikraksts “The Guardian”), bet ne jau valstīs, kur valda demokrātija un atklātība. Bet te pēkšņi no Amerikas pienāk ziņa, ka no jaunās filmas, kuras pirmizrāde paredzēta jau 22. decembrī, pēdējā brīdī tikšot izgrieztas ainas ar aktiera Kevina Speisija līdzdalību. To vietā ātri tiks filmētas jaunas, un lomu spēlēs cits aktieris. Iemesls netiek slēpts – šāda kinostudijas rīcība saistīta ar skandālu, kas Holivudā izplatās vīrusa ātrumā – viena pēc otras seko dažādas apsūdzības par seksuālu uzmākšanos. Lielākoties tās nav par pēdējo nedēļu, pat ne mēnešu veciem notikumiem, bet par gadu desmitiem veciem stāstiem, kuru dalībniekiem (upuriem) pēkšņi uzlabojusies atmiņa un viņi ir gatavi visu atklāt. Speisiju apsūdzējis kāds mazpazīstams seriālu aktieris, kurš atcerējies, ka piedzīvojis uzmākšanos pirms vairāk nekā 30 (!) gadiem. Speisijs ir slavenība, saņēmis gan “Oskaru”, gan citas kino balvas, ticis pie zvaigznes Holivudas Slavas alejā. Viņu nav iespējams izdzēst no visām filmām un attēliem, taču pabojāt dzīvi gan var. Patiesībā Speisija īpaši nav žēl, jo, pirmkārt, nav viņš bez vainas un, otrkārt, pat ja uzbrukumi ir pārspīlēti, galvenos sitienus aktieris saņem no tās ideoloģijas, kuru pats iepriekš aktīvi atbalstījis (tāpat kā lielākā daļa Holivudas) – kreisā liberālisma. Vai nav zīmīgi – arī iepriekš minētie dažādu režīmu “izdzēstie” bija krietni pielikuši roku pie to radīšanas.

Satraucošāks ir fakts, cik viegli un ātri tas notiek – šodien esi varonis, rīt tevi velk uz giljotīnu. Mūs biedē ar pagātnes režīmu rēgiem, ka vēsture varētu atkārtoties, ja nebūsim vērīgi, tikmēr mūsdienu kampaņas jau pārņēmušas to elementus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.