Tik vienkārši kā nekad: izdevumu plānotājs telefonā 0

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Ne visu cilvēku finansiālā rocība ļauj tērēt naudu pa labi un pa kreisi, nesatraucoties par tās trūkumu. Daudziem budžets ir rūpīgi jāplāno.

Esmu pamanījis, ka to īpaši rūpīgi dara seniori, tam atvēlot pat veselas klades. Ja esat gatavi papīru un pildspalvu nomainīt pret ko digitālu, to izdarīt ir tik vienkārši kā nekad. Jau labi sen viedtālruņos par velti pieejamas dažādas budžeta plānošanas lietotnes, kur ērti un pārskatāmi fiksējami visi ienākumi un izdevumi. Beigu beigās šāda izdevumu strukturēšana ļauj pamanīt izdevumu kategorijas, kurās tērējat par daudz, attiecīgi ļaujot mazliet ietaupīt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Populārākās budžetēšanas lietotnes “Google Play” veikalā lejupielādētas vairāk nekā piecus miljonus reižu, bet kopumā šādu lietotņu ir desmitiem – izvēles iespējas ir plašas. Šoreiz apskatīšu trīs populārākās. Zinu, ka šādu iespēju piedāvā arī “Swedbank”, taču neesmu šīs bankas klients un lietotnes izmantotājs. Ja jūs esat, varbūt vērts pamēģināt. Tur vismaz ir garantēta latviešu valoda.

Tieši valodas barjera varētu būt lielākā problēma. Būtībā visām lietotnēm standarta valoda ir angļu, labākajā gadījumā ir atrodama valodu izvēlne, bet naivi cerēt, ka tur atradīsiet latviešu valodu. Angļu valodas nepratējiem atliks samierināties ar krievu valodu. Noteikti jāpiemin kādu valodu nejēdzība, pat kaitinoša iezīme – kaut kādu iemeslu dēļ “Wallet” lietotnē maza daļa informācijas ir latviski, bet dominējošā joprojām ir angļu valoda. Tas viss izskatās traģiski. Arī lietojamības ziņā lietotne mani nepārliecina, kaut gan iespēju ir daudz. Jebkurā lietotnē vēlos, lai to būtu ērti un vienkārši lietot jau no pirmajām lietošanas sekundēm. Diemžēl “Wallet” dizains ir nepārskatāms un lietojamība man par sarežģītu.

Par laimi, ir arī labi piemēri. Ļoti pārskatāma lietotne ir “Monefy”, kur sākumekrānā redzamas divas visai lielas pogas – “Ienākumi” un “Izdevumi”, konta bilance, kā arī inovatīvi izdomāts, kā atainot izdevumu struktūru, – ar bildītēm. Katrai bildei atbilst kāds no izdevumu veidiem, bet zem bildes procentuāli tiek parādīts, cik procentus no visiem mēneša izdevumiem tērējat attiecīgajai grupai, piemēram, mašīnai, apģērbam, iepirkumiem, mājdzīvniekiem utt. Sliktā ziņa – par velti pieejams nepilnīgs izdevumu grupu un ienākumu saraksts, nav sinhronizācijas iespējas ar citām ierīcēm un mākoņpakalpojumu sniedzējiem. Tomēr es joprojām izvēlētos šo, nevis “Wallet” lietotni. Trūkumi ir nebūtiski.

Pēc lejupielāžu skaita čempione ir “Money Manager” lietotne. Redzu, kāpēc. Lietojamība ir intuitīva – uzreiz saproti, kas un kā jāpievieno. Izdevumu kategorijas var papildināt bez maksas, un izdevumu struktūra “pīrāga” tipa diagrammā izskatās ļoti labi. No trijotnes tieši “Money Manager”, manuprāt, būs veiksmīgākā izvēle gan saturiski, gan dizaina un lietojamības ziņā.

Reklāma
Reklāma

Svarīgi ir tas, ka visas lietotnes ļauj pievienot vairākus kontus un izdevumu struktūru veidot katram kontam atsevišķi, tāpat var izveidot atgādinājumus, piemēram, par rēķinu apmaksu. Ja uzrodas kāds neikdienišķs rēķins – atgādinājums ir tieši laikā. Zinu, ka daudziem nepietiek vien ar izdevuma veida norādīšanu, vajag pierakstīt katru iegādāto preci un tās cenu. Arī tas ir iespējams, jo zem katra izdevumu veida ir vieta komentāram, kur var plaši izpausties par piemājas veikala čeka saturu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.