
Izdevums: Sankciju saglabāšana amatu atstājušiem Krievijas uzņēmumu vadītājiem un viņu radiniekiem robežojas ar diskrimināciju 0
Eiropas Savienība atcēlusi sankcijas ne vien minerālmēslu ražotāja “EuroChem” bijušajam izpilddirektoram Vladimiram Raševskim, bet arī vairākiem citiem Krievijas uzņēmējiem, kuri spējuši pierādīt, ka viņus vairs nevar uzskatīt par valsts “vadošajiem uzņēmējiem”. Personisko ierobežojumu saglabāšana pret amatu atstājušiem augsta ranga vadītājiem un viņu radiniekiem šķiet selektīva likuma piemērošana, kas robežojas ar diskrimināciju, raksta eureporter.co.
Raševskis tika iekļauts ES sankciju sarakstā 2022. gadā kā “vadošais uzņēmējs, kas iesaistīts ekonomikas nozarē, kura nodrošina ievērojamu ienākumu avotu” Krievijas valdībai. Tomēr uzreiz pēc sankciju noteikšanas 2022. gada martā viņš atkāpās no “EuroChem” izpilddirektora amata. Pēc divus gadus ilgas tiesvedības ES Vispārējā tiesa nolēma, ka nav pamata turpināt sankcijas pret Raševski. Tiesa norādīja, lai gan Raševska “EiroChem” izpilddirektora amats attaisnoja viņa sākotnējo iekļaušanu sankciju sarakstā, “to nevar teikt par viņa vārda saglabāšanu strīdīgajos sarakstos”.
ES tiesa savā nolēmumā arī uzsvēra, ka “sankciju saraksti “pamatojas uz ierobežojošo pasākumu periodisku pārskatīšanu, lai ļautu ES Padomei ņemt vērā jebkādas apstākļu izmaiņas, jo īpaši attiecībā uz tiem pakļauto personu individuālo situāciju. Tomēr Padome nav iesniegusi nekādus pierādījumus par pieteikuma iesniedzēju [..], kas izskaidrotu, kāpēc viņš joprojām bija uzskatāms par vadošo uzņēmēju.” Pēc tiesas sprieduma, ka nav pamata turpināt sankcijas pret Raševski, ES Ministru padome tās ierosināja atcelt.
Laikraksts Financial Times savulaik raksturoja ES sankciju sarakstus kā “sasteigtus”, atgādina eureporter.co. Publikācijā teikts, ka šajos sarakstos ir iekļautas visdažādākās personas, sākot ar “Forbes” miljardieriem un beidzot ar privātu uzņēmumu vadītājiem, piemēram, bijušo polimēru uzņēmuma “Sibur” izpilddirektoru Dmitrijs Konovu un “Yandex” izpilddirektoru Tigranu Hudaverdjanu, “kuri 2022. gada februārī tikai apmeklēja biznesa līderu tikšanos ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu”. Saskaņā ar eureporter visas sodītās personas uzskata, ka ierobežojumi ir nelikumīgi, un tos apstrīdējušas tiesā, taču līdz šim tikai dažas no tām guvušas panākumus.
ES sankciju atcelšanu 2023. gadā izdevās panākt arī bijušajam e-komercijas platformas “Ozon” izpilddirektoram Aleksandram Šulginam. Līdzīgi kā “EuroChem” pārstāvim Raševskim, arī Šulginam izdevās pierādīt, ka viņš vairs nav liela uzņēmuma vadītājs un tāpēc vairs nevar tikt uzskatīts par vienu no valsts “vadošajiem uzņēmējiem”.
Arī citiem vadītājiem, kā, piemēram, bijušajam “Sberbank” izpilddirektora pirmajam vietniekam Ļevam Hasisam un bankas “Otkritie” valdes loceklei Jeļenai Titovai, Lielbritānijā un ASV līdzīgu iemeslu dēļ personīgās sankcijas tika atceltas.
Tehnoloģiju uzņēmuma “Yandex” dibinātājs Arkādijs Voložs 2024. gadā veiksmīgi apstrīdēja viņam piemērotās ES sankcijas. Viņš bija publiski nosodījis Krievijas militāro operāciju Ukrainā un atbrīvojies no saviem Krievijas aktīviem.
Šī gada martā ES arī atcēla sankcijas pret rūpniecības magnāta Ališera Usmanova māsu Gulbahoru Ismailovu, bet pērn septembrī no sankciju saraksta tika svītrots arī kompānijas “Uralhem” līdzīpašnieka Dmitrija Mazepina dēls, bijušais Formula 1 braucējs Ņikita Mazepins.
Kā norāda izdevums, pašreizējos apstākļos visticamākie kandidāti uz sankciju atvieglojumiem ir bijušie privāto uzņēmumu vadītāji, kā arī personas, kas sodītas tikai viņu ģimenes saišu dēļ. “Ja persona ir tikai magnāta vai tāda augstākā līmeņa vadītāja radinieks, kurš atstājis amatu, kas viņu klasificēja kā “vadošo uzņēmēju”, tad personisko ierobežojumu saglabāšana pret viņu šķiet selektīva likuma piemērošana, kas robežojas ar diskrimināciju,” norāda eureporter.