Pusdienās – pupiņas un zirņi 5
Diētas ārste skaidro, ka pēc 65 gadu vecuma gaļu nevajag lietot daudz – dienā pilnīgi pietiek ar 50 – 70 gramiem gaļas vai zivs (reņģēm, heku, pangasiju, ko var nopirkt saldētu), jo lielāks uzsvars jāliek uz dārzeņu ēdieniem.
“Kāpēc vārīt zupu no kauliem, kuros var būt gan smagie metāli, gan citas nevajadzīgas vielas? Tā vietā zupu labāk pagatavot no maza filejas gabaliņa, ko pēc tam gardu muti apēst,” domā L. Neimane. Uzturvielu ziņā visvērtīgākā ir medījuma gaļa, pēc tam – liesa cūkgaļa, liellopa vai baltā vistas gaļa. Jāņem vērā, ka gaļas izstrādājumi ir nevērtīgāki par svaigu gaļu, jo tajos ir gan nitrīta sāļi, gan citas E piedevas, turklāt cīsiņos vai sardelēs lielu daļu, vislētākajos līdz pat 50%, aizņem gaļas aizstājēji – gan augu valsts, piemēram, soja, augu tauki, margarīni, milti, ciete, gan dzīvnieku valsts, piemēram, proteīna koncentrāts, sausās olbaltumvielas, tauki.
Vēlēdamies ietaupīt, daudzi seniori kā piedevu pusdienās iecienījuši lētos makaronus. “Ja nav liekā svara, var ēst arī tos, tikai nevis kopā ar sieru un kečupu, bet lielu porciju dārzeņu salātu,” saka L. Neimane. Visvērtīgākie ir brūnie pilngraudu makaroni, jo tajos ir daudz šķiedrvielu. Tomēr vislabāk makaronus ik pa laikam nomainīt ar citām piedevām – kartupeļiem, griķiem vai rīsiem.
Ļoti nevērtīgs, pēc diētas ārstes domām, pat veselībai kaitīgs pārtikas produkts ir lētie sveramie cepumi, kurus tirgo no kastēm. Desertā viņa iesaka labāk izvēlēties augļus un ogas, vēlams no meža vai paša dārza.