Brokastu pamats – putras 5
“Brokastīs iesaku gatavot biezputras no auzu pārslām, griķiem, rīsiem, miežiem. Piemēram, auzu pārslu putrā, kurai pievienotas rozīnes, ir olbaltumvielas, ogļhidrāti, tauki un pat kalcijs un dzelzs. Tajā ir pietiekami daudz kaloriju, bet zema pašizmaksa,” stāsta diētas ārste Lolita Neimane, iesakot pārslas, grūbas vai putraimus pirkt pēc iespējas mazāk apstrādātus, nelobītus. Tas nozīmē, ka to sastāvā būs daudz vērtīgo šķiedrvielu, kas veicina zarnu darbību, gremošanas sulu izdali un holesterīna izvadīšanu no organisma. Diētas ārste neiesaka izvēlēties ātri vārāmās biezputras, jo tās šķiedrvielu ziņā ir vistrūcīgākās.
Pret aizcietējumiem diētas ārste iesaka papildus lietot kviešu klijas un linsēklas. Piemēram, 500 gramu nemaltu linsēklu (tās maksā ap 3 eiro), maļot un lietojot pa pieciem gramiem dienā, sanāks vairākiem mēnešiem.
Ja brokastīs garšo sviestmaize, priekšroka dodama pilngraudu vai rudzu maizei, nevis lētajai baltmaizei, kurā ir ļoti maz šķiedrvielu (salīdzinājumam – 100 gramos baltmaizes ap 3 g, bet pilngraudu maizē – līdz 13,5 g). Baltmaizes daudzās “tukšās” kalorijas arī ātri pārvēršas liekajos svara kilogramos. Jāatceras, ka, sasniedzot 65 gadu vecumu, vīriešiem un sievietēm dienā ar uzturu jāuzņem ne vairāk par 2000 kalorijām, bet, ja strādā smagu fizisku darbu vai sporto, – 2500 – 2700 kaloriju. Piemēram, brokastu sviestmaizē ar sieru vai desu ir 250 – 500 kaloriju.