Kaimiņš bija izurbies cauri sienai un pieslēdzies dzīvokļa īpašnieka elektrības sadales kārbai no otras puses – tikai pēc redakcijas iejaukšanās elektriķis apsekoja abus dzīvokļus, konstatēja un novērsa nelegālo pieslēgumu.
Kaimiņš bija izurbies cauri sienai un pieslēdzies dzīvokļa īpašnieka elektrības sadales kārbai no otras puses – tikai pēc redakcijas iejaukšanās elektriķis apsekoja abus dzīvokļus, konstatēja un novērsa nelegālo pieslēgumu.
Foto: Timurs Subhankulovs

Izdegusi spuldzīte atklāj elektrības zādzību 0

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Kurzemes prospekta 100. daudzstāvu dzīvojamā nama dzīvokļa īpašnieks nejauši atklājis, ka maksā gan par savu, gan kaimiņa dzīvoklī patērēto elektrību.

“Iespējams, es to vēl ilgi nebūtu atklājis un turpinātu maksāt,” viņš stāsta, “bet kādu dienu man dzīvoklī izdega spuldzīte. Lai to nomainītu, drošības labad atslēdzu dzīvokli no elektrības tīkla. Bet jau pēc brīža pie durvīm klauvēja kaimiņu dzīvokļa remontstrādnieki, dusmīgi prašņādami, kāpēc es viņiem esmu atslēdzis elektrību…”

Palīdzības vietā riņķa dancis

CITI ŠOBRĪD LASA

Īpašnieks steigšus lūdzis palīdzību nama apsaimniekotājam. Bet pašvaldības uzņēmuma “Rīgas namu pārvaldnieks” klientu apkalpošanas centrā “Kurzeme” viņam atteikuši. Apsaimniekotājam neesot pienākuma novērst bojājumus dzīvokļa īpašumā.

Aizdomās par elektrības zādzību lūdzis palīdzību policijā. Tur atbildējuši, ka policija ar to nenodarbojas, par zādzību viņam esot jāziņo elektrības tirgotājam.

“Elektrum” klientu apkalpošanas centrā man ieteica vērsties elektrības sadales un pārvades uzņēmumā “Sadales tīkls”,” turpina dzīvokļa īpašnieks. “Bet arī tur man atteica, nosūtot atkal pie nama apsaimniekotāja. Iznāca tāds kā riņķa dancis, kur no vienas iestādes mani sūta pie otras, tā pie trešās, kas atpakaļ pie pirmās. Bet ko darīt un kam lūgt palīdzību, skaidrības nekādas!”

Apsaimniekotājs iesaka izlasīt likumus

Kad “Latvijas Avīzes” redakcijas vārdā to jautāju uzņēmuma “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) inženierim Aivaram Žideļūnam, tā vietā viņš man ieteica izlasīt Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumu un citus tiesību dokumentus. Tajos esot skaidri noteikta dzīvokļu īpašnieku un namu apsaimniekotāju atbildība. Un ieteica netraucēt viņu, bet runāt ar RNP preses dienestu.

RNP preses dienesta pārstāvis Krists Leiškalns atbild to pašu, ko Aivars Žideļūns. Par daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkas koplietošanas telpās izvietoto elektroietaišu tehnisko stāvokli, vienlīnijas shēmas esību un apkalpošanu, kā arī par tajās uzstādīto elektroenerģijas komercuzskaites mēr­aparātu un plombu saglabāšanu ir atbildīgs ēkas valdītājs, īpašnieks vai pārvaldnieks, ja ar pārvaldnieku ir noslēgts pārvaldīšanas līgums.

Reklāma
Reklāma

Savukārt par daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas atsevišķā īpašuma elektroiekārtu tehnisko stāvokli ir atbildīgs īpašuma valdītājs vai īpašnieks. Viņš atbild par savu elektroiekārtu un elektroietaišu pieslēgšanu, tehnisko stāvokli un kvalificētu apkalpošanu. Un viņš pats lemj par nepieciešamo elektroapgādes drošumu.

Pirmais solis – tomēr pie apsaimniekotāja

Kad to pašu jautāju elektrības sadales un pārvades uzņēmumā “Sadales tīkls”, tā pārstāve, ārējās komunikācijas vadītāja Alīna Kozlovska atbild, ka, ja klientam radušās aizdomas par kāda cita elektroenerģijas lietotāja nesankcionētu pieslēgšanos elektrotīklam aiz klienta elektroenerģijas skaitītāja, pirmais solis ir saziņa ar nama apsaimniekotāju, lūdzot piesaistīt sertificētu elektrospeciālistu. Nelegālu pieslēgumu gadījumā viņš to atklās, apsekojot elektroinstalāciju no skaitītāja līdz dzīvoklim un pēc nepieciešamības arī dzīvoklī. Ja bažas par elektroenerģijas zādzību apstiprinās, klientam ir tiesības vērsties policijā.

Savukārt, ja klientam ir bažas par to, ka skaitītājs varētu veikt neprecīzu patērētās elektroenerģijas uzskaiti, vispirms ieteicams pašam pārbaudīt, vai, atslēdzot no elektrotīkla visas elektroierīces, skaitītājs turpina griezties.

Ja mājoklī jau ir uzstādīts viedais elektroenerģijas skaitītājs, tad uzmanība jāpievērš gaismas diodei jeb “sarkanajai gaismiņai”, kas mirgo elektroenerģijas skaitītāja darbības laikā. Atslēdzot no elektrotīkla visas ierīces, gaismas diodei būtu jāpārstāj mirgot.

Kā atklāj Alīna Kozlovska, pašlaik viedie skaitītāji esot uzstādīti jau aptuveni 90% klientu, un līdz 2022. gada beigām tos plānots uzstādīt pilnīgi visiem. Ja mājoklī vēl nav uzstādīts viedais elektroenerģijas skaitītājs, tad skaitītāja pārbaudes laikā jāpievērš uzmanība, vai tā disks pēc iekārtu atslēgšanas neveic vairāk nekā vienu apgriezienu. Ja paša veiktas pārbaudes laikā klients konstatē problēmas ar korektu skaitītāja darbību, ar iesniegumu par skaitītāja pārbaudi var vērsties “Sadales tīklā”. To varot izdarīt klientu portālā www.e-st.lv.

Ērtāk bija atkratīties

No “Sadales tīkla” pārstāves paskaidrotā jāsecina, ka neatkarīgi no tā, kas rakstīts likumos, dzīvokļa īpašniekam, kuram radušās aizdomas par elektrības zādzību, varēja palīdzēt namu apsaimniekotājs. Kaut vai ar padomu! Bet ērtāk bija atkratīties, atsaucoties uz likumu un Ministru kabineta noteikumu pantiem.

Dzīvokļa īpašnieks stāsta, ka tikai pēc “Latvijas Avīzes” iejaukšanās RNP tomēr atsūtījis elektromontieri. Pēc brīža atnācis otrs, kurš pāris stundās sakārtojis elektrības pieslēgumus viņa un kaimiņam piederošajos dzīvokļos.

Kad jautāju elektriķim, vai aizdomām par elektrības zādzību bijis iemesls, viņš atzina, ka kāds patiešām bija pieslēdzies un zadzis elektrību, par ko bijis spiests maksāt kaimiņš.

Dzīvokļa īpašnieks man saka, ka mazāk sašutis par zaudējumiem, ko viņam radījis elektrības zaglis. Vairāk par to, ka nevienā ie­stādē nav varējis saņemt pat padomu, ko iesākt.

“Latvijas Avīzes” redakcijā viņš vērsies, lai brīdinātu citus dzīvokļu īpašniekus, kuri var iekulties līdzīgā ķezā un kuriem arī vajadzīgs padoms.

Viņš domā, ka diezin vai būšot iespējams noskaidrot, kurš bijis zaglis, tāpēc policijā nevērsīšoties. Visticamāk, nelegālā pieslēgšanās notikusi krietni agrāk, nekā viņš to nejauši atklājis šajās dienās. Kaimiņu dzīvokļa agrākie iemītnieki pārcēlušies uz dzīvi citur. Bet jaunais īpašnieks, kurš dzīvokli nopircis nesen, tajā vēl nav ievācies.