Foto: Edijs Pālens/LETA

Gunārs Nāgels: Kur ir robežlīnija starp populismu un pieņemamu vēlēšanu kampaņu? 19

Gunārs Nāgels, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Šogad ir atkal Saeimas vēlēšanu gads. Demokrātijas fundamentālā pazīme ir ne tas, ka vairākums valda, bet gan tas, ka miermīlīgā veidā notiek varas maiņa. Ironiski, ka gandrīz visās valstīs, kuru oficiālajos nosaukumos ir vārds “demokrātiska”, ir tikai viena valdoša partija, kuru nekādās vēlēšanās nav iespējams mainīt.

Ir ļoti grūti iedomāties, ka tautas ievēlētie deputāti Austrālijā nevarētu ieņemt savas vietas parlamentā. Latvijas Satversmē ir interesants pants: “Saeima pati pārbauda savu locekļu pilnvaras. Saeimas locekļa pilnvaras iegūst Saeimā ievēlēta persona, ja tā Saeimas sēdē dod šādu svinīgu solījumu…”

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas notiek Saeimas pirmajā sēdē. Šādas atgriezeniskās pārbaudīšanas tiesības, liekas, var novest pie zināmā absurda. Ja pilnvaru var pārbaudīt tikai Saeimas locekļi ar pilnvarām, tad kas pārbauda pirmo svinīgo solījuma devēju, kad vēl nav neviena deputāta ar iegūtām pilnvarām?

Demokrātijas citadele – Amerikas Savienotās Valstis – ir pierādījums tam, ka populisms var pārvarēt demokrātiju. Prezidenta vēlēšanās uzvarēja opozīcijā esošās partijas pārstāvis, un prezidents darīja visu iespējamo, lai apšaubītu pašu demokrātijas procesu.

Kā pēdējais solis notika ielaušanās ASV parlamentā, lai ar varu pārtrauktu atsevišķo štatu pārstāvju iesniegto balsojumu pilnvaru pārbaudi un ar to apturētu jaun­ievēlētā prezidenta apstiprināšanu. Vairāki cilvēki mira šajā sadursmē. Mazliet mira arī pati demokrātija.

“Populisms” definēts kā “Izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem, iekarot tautas simpātijas.” (“Svešvārdu vārdnīca”. Rīga, Norden, Rīga, 1996).

Kur ir robežlīnija starp populismu un pieņemamu vēlēšanu kampaņu? Ko mēs piedzīvosim šogad?

Viens ir skaidrs – pandēmija ir radījusi auglīgu lauku populismam. Mums nevienam nepatīk pandēmijas apkarošanai uzliktie ierobežojumi. Bet cik daudzi no mums kļūs par upuriem visādu veidu meliem, kas tiek izplatīti?

Vai būs tā, ka varas partijas ar ļoti sliktām izskaidrošanas spējām būs ar mazliet nemākulīgi uzliktajiem ierobežojumiem tomēr izglābušas daudzus no mokām un nāves un nepieļāvuši medicīnas sistēmas katastrofālo pārslogošanu, bet tiks no vēlētājiem izraidītas? Vai būs tā, ka populisti ar meliem un maldiem būs cīnījušies pret tautas interesēm, bet tieši šīs cīņas dēļ tiks ievēlēti?

Oktobris rādīs, kādi mēs, vēlētāji, esam. Jaunievēlētā Saeima demokrātiskā veidā pārņems varu, un mēs plūksim mūsu izvēles augļus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.