Divas izstādes Venēcijā 8
Selga Laizāne tomēr aicina raudzīties uz visu programmu kopumā: “Esam atraduši ļoti daudzus sadarbības partnerus, kuriem pateicoties nemaksājam nekādu īri par telpām un vēl saņemam pretī servisu – viesnīcu nodrošinājumu māksliniekiem, transportu, reklāmas, atsevišķos gadījumos honorārus. Ja mums izdevies piesaistīt daudzus nozīmīgus un prestižus sadarbības partnerus, tad vai vienā gadījumā nevaram atļauties būt vērienīgāki?” No kultūras programmas pērnā finansējuma esot ietaupīti 88 000 eiro un sekretariāta mērķis neesot izmantot visus piešķirtos 5,2 miljonus. Iespējams, izdošoties ietaupīt.
Ir daudzas pievilcīgas lietas – prezidentūras laikā uz lielākajām Eiropas un pasaules skatuvēm uzstāsies izcilākie Latvijas mūziķi: diriģents Andris Nelsons, operdziedātāji Maija Kovaļevska un Egils Siliņš, kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”, Latvijas Radio koris, Valsts akadēmiskais koris “Latvija” u. c. Programma paredz vairāku darbu pirmatskaņojumus. Ir izstrādāts piedāvājums Latvijas vēstniecībām: ceļojošas izstādes, Latvijas filmu izlase un grāmatu dāvinājums ārvalstu bibliotēkām.
Par to, ka iecerētais vēriens patiešām ir ievērojams, diemžēl dažreiz grūti samērojams ar kultūras procesam atvēlētajiem pieticīgajiem līdzekļiem Latvijā, liecina arī fakts, ka šogad 56. Venēcijas mākslas biennālē Latvija piedalīsies ar divām izstādēm, kuru finansējums abām būs no valsts maka, kaut arī katrai pasmelts no citas iekškabatiņas. Mākslinieki Andris Eglītis un Katrīna Neiburga uzvarēja Kultūras ministrijas (KM) izsludinātajā konkursā par dalību šajā starptautiskajā mākslas forumā, kas valstij izmaksās 53 998 eiro, ieskaitot PVN, taču papildus tam KM ir noslēgusi atsevišķu ekspozīcijas telpu nomas līgumu ar biennāles rīkotājiem par 109 800 eiro. Savukārt otra ir “Purvīša balvas procesos balstīta” laikmetīgās mākslas izstāde, kas uz Venēcijas mākslas biennāli dosies kā paralēlā programma un būs apskatāma no 8. maija līdz 22. novembrim. Šādas paralēlās izstādes rīkojot arī citas valstis. No Venēcijas biennāles var īrēt telpas paralēlajām izstādēm, ja biennāles rīkotāji atzīst piedāvājumu par labu. Šī paralēlā izstāde ar 379 859 eiro izmaksām, no kurām lauvas tiesa ir tieši septiņu mēnešu telpu noma “Arsenāla” kompleksā – 147 620 eiro –, ir otrs dārgākais projekts prezidentūras kultūras programmā. Var tomēr vaicāt – vai Neiburgas un Eglīša izstāde arī nav “Purvīša balvas procesos balstīta”, jo abi mākslinieki taču ir attiecīgi pirmās un trešās Purvīša balvas ieguvēji?