Foto: Ioanna Alexa/Shutterstock

Izbradā puķu dobes, nocērt augļu kokus. Vai Sadales tīkla darbinieki tā drīkst darīt? 1

“Man atkal atsūtīja paziņojumu par elektrolīnijas trases tīrīšanu no krūmiem un kokiem. Darot to pirms 4–5 gadiem, strādnieki izbradāja puķu dobi, nozāģēja trīs plūmītes, kas pat neauga tieši zem vadiem. Man zem elektrolīnijas ir zemie ķirši, jo pagalms ir mazs, nav citas vietas, kur tos stādīt, bet pāris metru garie koki neapdraud elektrības vadus. Vai tiešām strādnieki drīkst staigāt pa manu īpašumu un izbradāt dobes?” ADRIJA Ķeguma novadā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Sadales sistēmas elektrotīkls valsts teritoriju šķērso teju 94 tūkstošu kilometru garumā, un gar visu gaisvadu elektrolīniju ir noteiktas aizsargjoslas, kas tiek regulāri sakoptas, lai nodrošinātu nepārtrauktu elektroenerģijas piegādi iedzīvotājiem un uzturētu elektrolīnijas drošā stāvoklī.

Kokus zāģē drošībai

AS “Sadales tīkls” preses sekretāre Tatjana Smirnova skaidro: “Aizsargjoslu likums nosaka, ka elektrolīnijas trasei jābūt pilnībā attīrītai no kokiem un krūmiem. Tas galvenokārt nepieciešams, lai nodrošinātu nepārtrauktu un kvalitatīvu elektroapgādi un operatīvais personāls spētu netraucēti jebkurā laikā piekļūt elektrotīklam. Īpaši svarīgi tas ir bīstamās situācijās, kad ir trūkuši elektrolīniju vadi vai bojāti balsti un elektrotīklam jāpiekļūst ar specializēto tehniku.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārpus elektrolīniju trasēm aizsargjoslās jānozāģē koki un zari, ja tie apdraud elektroapgādes drošību. Zemes īpašniekiem jāzina, ka periodiski viņu īpašumā var tikt veikta elektrolīniju apskate, plānotie remontdarbi, iepriekš par to brīdinot, kā arī avāriju novēršanas remontdarbi, par ko īpašnieku var arī nebrīdināt. Aizsargjoslas un trases platums gar elektrotīkliem ir atkarīgs no elektroapgādes infrastruktūras veida un sprieguma.

Saskaņā ar Aizsargjoslu likumu zemes īpašniekam, kura īpašumu šķērso gaisvadu elektrolīnija, jārūpējas, lai zem tās neaugtu koki un krūmi, kā arī regulāri jākopj koku vainagi, lai tie neapdraudētu elektrolīnijas drošību. Ja zemes īpašnieks savā īpašumā esošos kokus nekopj, elektrolīnijas trases tīrīšanu, elektrolīniju apdraudošo koku un to zaru apzāģēšanu periodiski visā Latvijā (gan mežainos apvidos, gan apdzīvotās vietās) veic Sadales tīkls.

Vai tiešām nozāģē upeņu krūmus?

“Lai gan Aizsargjoslu likums nosaka, ka elektrolīniju trasēm jābūt pilnībā attīrītām no kokiem un krūmiem, uzņēmums rūpīgi izvērtē, vai zem elektrolīnijām augošie koki un krūmi tiešām var traucēt elektrolīniju darbību un sabiedrības drošību,” skaidro Tatjana Smirnova. Koki un krūmi zem elektrolīnijām apgrūtina Sadales tīkla darbinieku piekļuvi elektrotīklam, kas īpaši svarīgi avārijas situācijās. Tāpēc to audzēšanai savā pagalmā jāizvēlas drošāka vieta, nevis aizsargjosla.

Speciāliste atzīst, ka atsevišķos gadījumos zemes īpašnieks var vienoties ar Sadales tīklu par augļu koku vai krūmu audzēšanu zem elektrolīnijām, tomēr tad zemes īpašniekam jāuzņemas pilna atbildība – koku un krūmu vainagi regulāri jākopj, zari laikus jāapzāģē, tie nedrīkst ierobežot Sadales tīkla darbinieku piekļuvi elektrotīklam. Ja zemes īpašnieks to neievēro, uzņēmumam ir tiesības traucējošos kokus vai krūmus nozāģēt.

Izbradātas puķu dobes

Elektrotīkla uzturēšanu, remontu un trašu tīrīšanu veic gan Sadales tīkla darbinieki, gan uzņēmuma sadarbības partneri, ar kuriem noslēgts līgums. Nav pieļaujams, ka pēc elektrolīnijas trases tīrīšanas pagalms paliek kā karalauks. Ir zināmi gadījumi, kad zemes īpašnieks par nozāģētajiem augļukokiem ir saņēmis kompensāciju no firmas, kam ar Sadales tīklu bija noslēgts līgums par elektrolīnijas trases tīrīšanu. “Tātad, ja kāds ir izbradājis puķu dobes, par to svarīgi ziņot Sadales tīklam,” teic Tatjana Smirnova. To var darīt, rakstot e-pastā: [email protected] vai zvanot uz informatīvo tālruni. “Sadales tīkls uzrauga sadarbības partneru darbu, kā arī pēc jebkuras saņemtās informācijas rūpīgi pārbauda darbu kvalitāti,” piebilst speciāliste.

Reklāma
Reklāma

UZZIŅA

• Ja privātīpašnieka zemi šķērso elektrolīnija un apgrūtinājums ir reģistrēts Nekustamā īpašuma valsts kadastrā un zemesgrāmatā, apgrūtinātajai zemes platībai saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem par zemes kadastrālās vērtības noteikšanu samazinās zemes kadastrālā vērtība un līdz ar to arī nekustamā īpašuma nodokļa summa.

• Ja iedzīvotājiem rodas jautājumi par elektrolīniju trašu tīrīšanu, ieteicams vērsties pie darbu izpildītāja, par kuru kontaktinformācija tiek norādīta pa pastu atsūtītajā informatīvajā paziņojumā, vai sazināties ar Sadales tīklu pa bezmaksas informatīvo tālruni 8403.

• Atbilstoši Enerģētikas likuma 23. pantam zemes īpašnieks nedrīkst izpildīt darbības, kas varētu kavēt energoapgādes komersantu veikt nekustamajā īpašumā esošo objektu pārbūvi, atjaunošanu vai ekspluatāciju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.