Izblēdītie 1,3 miljoni – valsts kasē 1
Aptuveni 1,3 miljoni eiro un 286 tūkstoši dolāru – šādu skaidras naudas apjomu, kas pirms vairāk nekā divarpus gadiem tā sauktās “Dinaz” lietas ietvaros tika uziets kratīšanās virknē dzīvokļu, biroju, banku seifu un arī automašīnu, tiesa jūnija beigās ir atzinusi par noziedzīgi iegūtiem un līdz ar to ieskaitāmiem valsts budžetā. “LA” rīcībā ir nonākuši šīs apjomīgās krimināllietas materiāli, kas pirmoreiz dod skaidrāku priekšstatu par tās patiesajiem apmēriem, būtību un iesaistītajām personām.
Trīs gadi gandrīz apkārt, gals vēl nav redzams
Pirms vairāk nekā divarpus gadiem, 2015. gada sākumā, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde publiski paziņoja, ka tā atklājusi vērienīgu organizētās noziedzības grupējumu, kas darbojies degvielas tranzīta un tirdzniecības jomā. Tikušas aizturētas sešas personas un vairāk nekā 40 kratīšanās izņemts pusotrs miljons eiro skaidrā naudā.
Lietas apmēri, summas, personas
Tiesas lēmums rāda, ka iespaidīgas summas skaidrā naudā kratīšanās uzietas visdažādākajās vietās: lielākā summa, kas atrasta Igora Tukacinska mājās Jūrmalā, ir bijusi 622 tūkstoši eiro un 241 tūkstotis dolāru, savukārt triju uzņēmumu birojos Rīgā, Katrīnas dambī 14, uziets 241 tūkstotis eiro skaidrā naudā, bet uzņēmēju Pjotra Grigorjeva un Viktora Busela lietošanā esošajā automašīnā atrasti 45 tūkstoši eiro.
Tiesas nolēmumā arī pirmoreiz ir publiski nosauktas personas, kuras tiek uzskatītas par šo noziedzīgo shēmu organizētājām un īstenotājām: “Noskaidrots, ka iepriekšminētie u. c. uzņēmumi iekļauti vienotā darījumu ķēdē – degvielas piegādēs, kur patiesā labuma guvēji, slēptie īpašnieki ir Genadijs Stankevičs, Nikolajs Jermolajevs, Viktors Busels, Sergejs Kuļeševičs, Igors Tukacinskis, Igors Volgins”.
“Dinaz” shēmu būtība
Finanšu policija “Dinaz” lietas būtību apraksta šādi: organizētas personu grupas izveda preces no Latvijas Republikas un, mainot preču piederību, izmantojot ES dalībvalstīs reģistrētus uzņēmumus, to rekvizītus, kredītiestāžu kontus un personu datus, vēlāk tās realizējušas Latvijas teritorijā. Preces realizētas, izmantojot iejaukšanos kases sistēmās, veicot šķietamu uzskaiti, taču faktiski realizāciju neatspoguļojot VID iesniedzamajās deklarācijās un grāmatvedības uzskaitē.
Visu rakstu meklējiet šodienas “Latvijas Avīzē” vai lasiet laikrakstu e-versijā šeit