Spogulīt, pasaki man… 0
Protams, dažiem cilvēkiem mēlē ir kāds defekts jau kopš dzimšanas vai agrīnas bērnības. Ja tas tomēr radies dzīves laikā, der aizdomāties par iemesliem.
Ir vērts uz savu mēli paskatīties! Izbāžam un aplūkojam spogulī. Ja redzam vizuālus nesmukumus – plaisas, biezu aplikumu, nedabisku sārtumu vai ko ci tu – izpētām, kuram orgānam atbilst konkrētā mēles zona (sk. attēlu). Šādi uzzināsim, kurš orgāns, iespējams, vairs nav pilnīgi vesels, to skārušas kādas izmaiņas.
Ir vērts doties pie ģimenes ārsta un izstāstīt novēroto. Iespējams, ārsts ieteiks veikt izmeklējumus, lai uzzinātu, vai veselības problēmas patiesi ir samilzušas.
“Ja analīzes apliecinās novirzi no normas, tā būs vērtīga informācija abiem. Ārsts zinās, kas par vainu un kā to ārstēt, savukārt pacients būs priecīgs, ka laikus vērsies pēc palīdzības. Taču analīzes var arī neuzrādīt izmaiņas,” brīdina Ilona Ābele.
Izrādās, mēle var ievērojami ātrāk uzrādīt mikrosimptomus, nekā slimība sāk izpausties. Ājurvēdā un citās Austrumu medicīnas metodēs vispirms veic diagnostiku pēc pulsa. Šādi iespējams noteikt sešas saslimšanas stadijas. Taču, tikai sākot ar ceturto, mēdz parādīties izmaiņas analīzēs un izmeklējumos. Līdz tam – viss normas robežās.
“Tomēr būs jau izmaiņas pulsā un, iespējams, uz mēles. Jo sācies tā dēvētais disbalansa stāvoklis – organismā kaut kas veidojas, perinās,” tā ājurvēdas speciāliste.
Šādā situācijā vērts meklēt kādu no Austrumu medicīnas dakteriem – palīdzību var sniegt gan akupunktūras vai ājurvēdas ārsts, gan homeopāts.
Norīvēt veselības labā
Pats vesels, mēle tīra! Lai to panāktu, ik rītu nepieciešams veikt nelielu procedūru – nokasīt jeb notīrīt mēli.
Šādi atbrīvojam to no bakteriālā aplikuma un toksīniem, pasargājam sevi no šo vielu nokļūšanas atpakaļ mūsu organismā. Elpa kļūst tīkamāka, spējam daudz pilnīgāk, niansētāk izjust garšas.
Turklāt tīrīšanas procesā tiek masēti mēles aktīvie punkti un receptori, stimulēta iekšējo orgānu darbība.
“Ja šāda tīrīšana kļūst par ieradumu, cilvēks sāk pamanīt, ja uz mēles rodas kādas izmaiņas. Pacienti saka – dakter, šonedēļ bija vairāk aplikuma, tas ir mainījis krāsu, kļuvis citādāks. Lūk, parādījušās plaisiņas… Šāds vērīgums ir laba palīdzība ārstam, lai iespējami ātrāk uzķertu kādu saslimšanu,” skaidro daktere Ābele.
Nav pamata bažām, ka rūpīgi notīrīta mēle traucēs ārstam diagnosticēt kaiti. Izmaiņas joprojām būs saskatāmas, tās nepazūd ar rāvienu.
Kā pareizi tīrīt ✓ Mēli apstrādā no rīta, lai notīrītu visu, kas pa nakti sakrājies uz tās virsmas, kāpis augšup no gremošanas trakta. ✓ Izmanto speciālu tīrītāju, kas pēc formas līdzinās sviesta vai siera griežamajam – tāds kā lociņš. Var būt arī kā ieapaļš kaplītis. Der izgatavotais no nerūsējoša metāla vai vara, taču vislabākais ir sudraba tīrītājs, jo šim metālam piemīt antiseptiska un antibakteriāla iedarbība. ✓ Ja nav speciāla rīka, var izmantot arī sudraba karoti, vislabāk – lielo, ar ko ēd zupu. ✓ Tiek reklamēts, ka daudzām zobu birstēm kāta galā vai sukas daļas otrā pusē izveidots speciāls mēles tīrītājs, taču to nav vērts izmantot – maza jēga. Rievojums ir pārāk maigs, ar tādu kvalitatīvi noņemt aplikumu nevar. ✓ Mēli tīra pirms zobu mazgāšanas. Ja rīkotos pretēji, noņemtais aplikums atkal daļēji nonāktu uz zobiem. ✓ Maksimāli izbāž un sasprindzina mēli. Saņem abās rokās tīrītāju un lēni velk no saknes uz galiņu. Dara to nevis viegli, kā noņemot no maizes lieko sviestu, bet ar stingru piespiedienu, velkot visai cieši. ✓ Nevajag pārspīlēt ar mēles saknes tīrīšanu – šādi var izraisīt vemšanas refleksu. ✓ Izskalo muti un ķeras pie zobu tīrīšanas. |