Izbauda dāliju uznācienu: novērtē stādījumus, griež ziedus, glabā vēsumā 0
“Visur, kur tagad eju ciemos, nesu dāliju pušķi! Ir īstais brīdis priecāties par dālijām dobēs, likt ziedus vāzēs un dāvināt skaistumu citiem,” mudina dāliju audzētājs Alvis Vītols no Vecumniekiem.
Novērtē stādījumus
Pēdējie divi gadi dālijām nav bijuši labvēlīgi, sevišķi tiem dārzniekiem, kas audzē šīs puķes lielos apjomos. Lielā karstuma dēļ augi uzzied agrāk, nekā ierasts. Turklāt ziedi var neparādīt savu skaistumu, jo svelmē izdzīti pirms laika. Mazdārziņā situācija labāka, jo tur iespējama laistīšana. Lielās platībās augiem jāspēj izdzīvot pašiem.
Alvis novērojis – šogad dažas dālijas īsti negrib augt, gluži vai nespēj atrauties no zemes. Tādas rudenī nebūs vērts izrakt un glabāt gumus, jo augs nav pilnvērtīgi attīstījies.
Savā stādījumā dāliju audzētājs regulāri un cītīgi laistījis tikai tos stādiņus, kas pavasarī pavairoti ar spraudeņiem.
• Lai nogādātu ūdeni uz tālākām dārza vietām, lieliski noder pieclitru tilpuma plastmasas pudeles. Tās var labi sakraut vešanai un ir viegli cilāt.
Griež ziedus
Tiem, kas pavasarī un vasarā augus mēsloja un laistīja, tagad dārzos ir īsts dāliju skaistums. Ja vēlas tikai priecāties par puķēm, tad regulāri jānolasa vecie ziedi.
Ja ziedus griež, rūpīgi apskata ziedpumpurus. Audzētājs ziedus griež, kad pumpurs sācis pavērties un jau var saskatīt visas ziedlapiņas. Šogad ziedus apskata īpaši cītīgi, jo daudzi ir kropli, kuriem vienā zieda pusē ziedlapiņas nav attīstījušās. Tajā vainojams lielais karstums, jo zieds nespēj pienācīgi izveidoties.
Ir grūti noteikt labāko brīdi griešanai, jo tas dažādām šķirnēm ir atšķirīgs. Ja kādu šķirni audzē ilgstoši, vērts izmēģināt, kurā attīstības fāzē nogrieztais zieds atplaukst vislabāk.
• Griešanai ziedus uz lauka izvēlas vairākas reizes dienā, jo attīstība notiek ļoti strauji, var nokavēt īsto laiku.
• Dāliju ziedu griešanai negaida brīdi, kad ziedi atveras uz lauka. Tad tie vāzē ilgi nestāvēs.
Glabā vēsumā
Ziedus griež, sašķirojot pēc vajadzības – dāvināšanai ar garākiem, kapu rotāšanai ar īsākiem kātiem. Grieztos ziedus liek vēsā vietā atdzerties un atplaukt. Piemērota vieta ir vēsa garāža, pagrabs. Šādi sagatavotas puķes ilgi stāvēs arī vāzēs.
Dālijām vāzē parasti ir viens trūkums – kāti kļūst glumi. Alvis atradis labu variantu, lai tā nenotiktu. Lai pašam karstajā laikā būtu, kur veldzēties, puķkopis iegādājies baseinu. Ūdens tīrības uzturēšanai tajā tiek pievienotas šim nolūkam paredzētas tabletes. Tās nopērkamas gan veikalu dārzu preču nodaļās, gan internetā.
No šā baseina ūdeni saimnieks smeļ arī puķu dzirdīšanai.
• Līdzeklis, kas neļauj baktērijām savairoties baseina ūdenī, labi der arī puķēm un ilgi saglabā tās svaigas.
Gaida salnas
Patlaban vēl salnas nesola, taču līdz ar septembra sākumu tās var parādīties neparedzēti. Mazdārziņa saimniekiem, kam ir neliela dāliju kolekcija, Alvis iesaka sagaidīt šo brīdi, kad virszemes daļas nosalst. Ir uzskats, ka tas labvēlīgi ietekmē auga ieiešanu ziemošanas miera fāzē. Turklāt apsalušus auga stublājus vieglāk novākt nekā kuplu zaļo masu. Lielaudzētāji gan nereti negaida augu nosalšanu un rok nost, kad augi vēl zied. Rudeņi ievelkas gari, bez salnām, un tad var nepagūt līdz salam norakt visus gumus.
• Lai ērtāk novākt un saņemt rokās, dzinumus atstāj pagarus. Pēc norakšanas stublājus nogriež vai nozāģē pavisam īsus – līdz pumpuru joslai.