Kā cūku pupas izaudzēt bez kaitēkļiem? 0
“Kā bez ķīmijas apkarot cūku pupu smecernieku? No kurienes šie kaitēkļi rodas? Es pārtikā lietoju zaļas pupas – tātad vai apēdu arī kāpurus?” MIRDZA OZOLNIEKOS
“Kas šogad bojāja cūku pupas?” VELTA SMILTENES NOVADĀ
“Kā cīnīties ar kaitēkļiem, kas noēd visu cūku pupu ražu?” RITA TUKUMA NOVADĀ
Plankumainība + sēklgrauzis
Apskatot fotoattēlu, Latvijas Augu aizsardzības pētniecības centra (LAAPC) vadošā pētniece Olga Treikale secināja, ka vispirms pupas grauzuši kaitēkļi. Plankumi radušies vēlāk – tos izraisījusi pupu askohitoze.
Cūku pupām ir vairāk nekā desmit slimību. Bīstamas ir visas plankumainības, it sevišķi šokolādes lapu brūnplankumainība (Botrytis fabae), kad uz lapām veidojas mazi, koši šokolādes brūni plankumi. Koncentrisko plankumainību jeb pupu askohitozi ierosina sēne Didymella fabae. Uz slimo augu lapām parādās netīri dzelteni vai brūngani plankumi ar gaišāku centrālo daļu un tumši sarkanu maliņu. Uz pākstīm redzami ieapaļi, gandrīz melni plankumi. Bojātās auga daļas atmirst. Sēne pārziemo uz slimo augu atliekām augsnē, bet micēlijs sēklās var saglabāt dzīvotspēju vairākus gadus. Askohitozes attīstību veicina vēss, mitrs un ilgs pavasaris. Lai slimību ierobežotu, jāsēj veselas sēklas, turklāt vismaz 15 dienas pirms tam jākodina ar Maxim 025 (2. reģistrācijas klases līdzeklis).
Pākšaugiem bīstamais pupu sēklgrauzis (Bruchus rufimanus) ir līdz 5 mm gara vabole, kas ziemo novākto pupu sēklās, kā arī augu atliekās uz lauka.
– Kaitēklis olas dēj uz jaunajām pākstīm. Izšķīlies kāpurs iegraužas pākstiņā un pēc tam pupā. Vienā pupā attīstās vairāki kāpuri. Dārza kopējs tos tiešām var apēst, lietojot uzturā termiski neapstrādātas pupas. Pieaugušās vaboles izlien no pāksts, izgraužot caurumiņu, – skaidro LAAPC vadošā pētniece Ineta Salmane.