Foto: Tibor Duris/SHUTTERSTOCK

Izaudzē savu sudrabegli no sēkliņām 0

Kā no sudrabegļu sēklām izaudzēt eglītes (sēklas ir pirktas)? RUDĪTE RAISKUMĀ

Reklāma
Reklāma

Nebūs identiski mātesaugam

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Parasti tautā par sudrabegli sauc aso egli (Picea pungens). Iespējams, žurnāla lasītāja sēklas iegādājusies LVM Kalsnavas arborētumā – tur labos skujkoku čiekuru ražas gados asajai eglei iegūst diezgan labas kvalitātes sēklas (dīgtspēja ap 88%).

“Pavairojot aso egli ar sēklām, jāņem vērā, ka sudraboti pelēkā skuju krāsa iedzimst tikai daļai sējeņu, bieži tā ir variabla – no zilganpelēkas līdz zaļai, toties kociņiem zarojums vienmēr izkārtots pareizos mieturos. Vēl viena laba īpašība – atšķirībā no balteglēm un parastās egles aso egli nebojā meža zvēri. Šai sugai ir laba pašaizsardzības spēja, jo skujas ir asas, četršķautņainas. Nobriedušas tās ir durstīgas, un dzīvnieki to saprot no vienas pieskaršanās reizes,” skaidro Benita Rudzīte, Kalsnavas arborētuma dendroloģe.

Diedzē substrātā ar skābu vidi

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms sējas asās egles sēklas ieteicams pamodināt – uz diennakti iemērkt vājā kālija permanganāta šķīdumā. Sēj aprīļa beigās siltumnīcā vai neliela izmēra podiņos vai kastītēs uz palodzes (ja vajadzīgi daži stādiņi). Sēklas nedrīkst iesēt par biezu, citādi dīgsti izstīdzēs un saslims ar dīgstu vīti. Sējot kastītē, sēklas izliek 1 cm attālumā citu no citas un līdz 1,5 cm dziļi. Var sēt arī kasetēs, katrā liekot pa pāris sēklām un nosedzot ar 1 cm biezu substrāta kārtiņu.

Sēj kūdras substrātā ar augsnes reakciju pH 3–3,5 (neitralizēta kūdra neder!). Nevajadzētu sēt dārza zemē, jo tad sēklas sadīgs, bet nīkuļos, dzeltēs, nespēs uzņemt barības vielas nepareizās augsnes reakcijas dēļ.

Sēklas diedzē 15–20 °C temperatūrā. Sējumu nosedz ar stiklu vai agrotīklu, lai mazinātu iztvaikošanu. Regulāri uzrauga – nodrošina pietiekami mitru substrātu. Dīgšana var ilgt no 10 dienām līdz pāris nedēļām.

Lielākais drauds – nezāles

Ja stādiņus audzē siltumnīcā, jānodrošina vēdināšana, lai tie neapdegtu saulē un neciestu no karstuma. Telpā uzdīgušus sējeņus pārvieto laukā (daļēji noēnotā vietā, lai neapdegtu), kad beigušies pavasara salnu draudi. Sējumus regulāri laista atkarībā no laika apstākļiem.

Pirms ziemas tos nosedz ar skujkoku zariem. Nākamajā gadā sējeņu izstādīšanai sastrādā augsni: attīra no nezālēm, bet stādu rindās iestrādā kūdras substrātu ar pH 3–3,5. Pastāvīgā vietā izstāda vismaz 30 cm garus stādus, t.i., kad tos vairs nespēj nomākt nezāles.

Piemērota Ziemassvētku koku audzēšanai

Foto: Vahan Abrahamyan/SHUTTERSTOCK


Skaistās formas (simetriskā, koniskā vainaga) dēļ aso egli bieži vien audzē kā Ziemassvētku koku: realizē, kad koki sasnieguši vismaz pusotra metra augstumu. Ja egles paredzētas ciršanai, tās uz lauka audzē vismaz 1 m attālumā citu no citas, lai zari nesaskartos un nebojātu blakusaugošos kokus.

Reklāma
Reklāma

Jāņem vērā, ka no sēklām izaudzētās asās egles pēc ilgāka laika būs lieli koki. Benita Rudzīte uzskata – kā soliteri pie privātmājām vairāk piemēroti zemāka auguma potējumi. Asajai eglei Latvijas apstādījumu veidotāju ceļvedī ietvertas pāri par 25 šķirnēm ar dažādiem auguma parametriem, krāsu un formu daudzveidību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.