Ja ārstējas pats uz savu roku 2
Tiesa, ne visi Zolitūdes traģēdijā cietušie ir apmierināti ar saņemto medicīnisko aprūpi. “Pēc ārstēšanās Latvijā man atklāja veselības sarežģījumus Vācijā. Labi, ka bija tāda iespēja tur atveseļoties. Tagad esmu trešās grupas invalīds,” stāsta Raimonds Puriņš, kurš avārijas brīdī kā pircējs tika iespiests starp kasēm un, kā pats uzskata, tas viņam paglābis dzīvību. Raimonds tika ārstēts gan Stradiņa, gan Gaiļezera slimnīcā, atveseļots “Vaivaros”, bet, viņaprāt, ārstēšanai nebija panākumu, tāpēc viņš uzrakstījis iesniegumu Labklājības departamentam, lūdzot iespēju iziet rehabilitācijas kursu Vācijā.
“Mans stāvoklis patlaban ir diezgan bēdīgs – ciešu stipras sāpes mugurā, sāpes labajā plecā, ir nejūtīgs labās plaukstas īkšķis un rādītājpirksts. Vairākas reizes dienā sāp galva, jūtu koncentrēšanās problēmas un galvas reiboņus, radušās problēmas arī ar redzi. Ķermenim saistībā ar mugurkaula problēmām izveidojušās diezgan lielas vizuālas pārmaiņas,” raksta Puriņš. Sazinoties ar cietušo pacientu, noskaidroju, ka arī pēc Vācijas brauciena joprojām esot nopietnas veselības problēmas. Jau iztērēti gandrīz divarpus tūkstoši eiro, bet tos neapmaksājot. Rīgas pašvaldības amatpersona Veidiņas kundzei paskaidroja, ka cietušajiem ārstēšanās izdevumus sedz saskaņā ar ģimenes ārstu nosūtījumiem, bet neapmaksā, ja pacients ārstējies uz savu galvu, kā tas bijis ar Puriņa kungu. Viņa paskaidroja, ka ziedotāju nauda vēl nav iztērēta un ka būs iespēja turpināt ārstēšanos tiem, kam patiešām tā būs nepieciešama.
Manā rīcībā nokļuva Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” valdes priekšsēdētājas Andas Nulles vēstule, kurā viņa Veselības ministrijai, Rīgas domes Labklājības departamentam un Angelikai Miglānei raksta, ka centrā cietušajiem iespējams sniegt visu nepieciešamo palīdzību un ka nav vajadzības pacientus pārvest uz Vāciju. Es negribu apšaubīt, ka Latvijā šādu iespēju nav, bet vai tās ir tik labas, lai pēc smagajām veselības traumām cilvēks nekļūtu par invalīdu? Ja, piemēram, Staņislavam Turokam un Ingaram Avenam nebūtu dota iespēja atlabt Vācijā, vai viņi varētu turpināt glābēju darbu? Abi puiši šaubās, ka rezultāts būtu tik labs.
Uzziņa
* No valsts budžeta izmaksāti 112 tūkstoši eiro, lai segtu cietušo ārstēšanu slimnīcās, ambulatori un rehabilitācijas centros.
* Kopš traģēdijas sākuma uz Rīgas domes izveidoto ziedojuma kontu pārskaitīti 131 360 eiro, izmaksāti – 23 540 eiro (tajā skaitā arī ārstēšanai un rehabilitācijai), atlikumā – 107 820 eiro. Katru izmaksu izskatīja speciāli izveidota komisija, un ar lēmumu tika pieņemts akcepts vai noraidījums.
* Sabiedriskā organizācija “Ziedot.lv” 40 cietušajiem izmaksājusi 145 472 eiro ārstēšanai un rehabilitācijai.