Izaicinājuma cimds mests. Saruna ar Zigmaru Liepiņu 9
Saruna ar VSIA “Latvijas Nacionālā opera un balets” valdes priekšsēdētāju Zigmaru Liepiņu
Šo piektdien, 4. septembrī, Latvijas Nacionālā opera un balets jauno sezonu sāks ar grandiozu koncertu, kas būs veltīts institūcijas jaunajam nosaukumam. Koncerta programma veidota divās daļās, no kurām pirmajā daļā Latvijas Nacionālais balets dejos skaistākos fragmentus no iepriekšējās sezonas, bet otrajā daļā īpaša vieta būs atvēlēta arī latviešu opermūzikas spožākajām pērlēm, skanēs itāliešuu opermūzikas ģēniju skaņdarbi, kā arī fragmenti no diviem jauniestudējumiem – Džuzepes Verdi “Makbeta” un Johana Štrausa (dēla) operetes “Sikspārnis”. Bet sarunu ar Zigmaru Liepiņu sākam ar praktiskākām finanšu lietām, par kurām šodien, ļoti iespējams, spriedīs valdības sēdē.
– Iepriekšējā laikā daudzu gadu garumā Latvijas Nacionālā opera strādāja “uz parāda”, ik gadu no nodokļu maksātāju līdzekļiem pieprasot segt zaudējumus ap 500 000 LVL apjomā. Kopš operas groži ir jūsu rokās, no šā parādu jūga tikts laukā. Kā tas izdevies?
– Esam koncentrējušies uz izdevumu samazināšanu un ienākumu palielināšanu. Kā arī esam ieviesuši modernāku tehnoloģiju biļešu pārdošanai, mums ir sava sistēma biļešu izcenojumiem. Vairs neturamies pie vienādām standarta cenām, biļešu cena ir mainīga un balstīta uz pieprasījumu. Jo tas lielāks, jo biļete kļūst dārgāka. Attiecīgi, ja pieprasījums ir mazāks, biļete kļūst lētāka.
– Tātad uz Operas apmeklētāju maciņa rēķina?
– Kā jebkurā lietā pasaulē. No Rīgas uz Berlīni jūs šad tad varat aizlidot pat par 50 eiro, bet, ja gribēsiet sēsties lidmašīnā tūlīt pat, aviokompānija biļetes cenu paaugstinās vairāk reižu. Uz pasaulē slavenā latviešu diriģenta Marisa Jansona koncertu ar Bavārijas Radio simfonisko orķestri viena kategorija biļešu maksāja pat vairāk nekā 200 eiro, turpretim otrajā balkonā uz bērnu baletu biļete maksā 5 eiro. Paceļam cenas uz maksātspējīgo klausītāju rēķina. Protams, to darām ļoti uzmanīgi, sekojot biļešu pārdošanas plūsmai.
– Un ar to pietiek?
– Ir arī citi veidi, piemēram, ir optimizēti honorāri māksliniekiem, viesmāksliniekiem vairs nemaksājam tik pārdabiski lielas summas, kā tas tika darīts iepriekš.